Aromaterapie a imunita: uvolňujte z těla stres!

Brno zažilo svou první aromaterapeutickou konferenci. Kateřina Svoboda s Johnem Brookerem, Tomáš Heger, Hana Yasminka Šimčíková a Marie Noe vystoupili s přednáškami na společné téma: imunita. Šedesáti posluchačům se tak otevřel pohled do složité biochemie lidského organismu a éterických olejů. Na řadu přišly i zkušenosti s podporou léčby Crohnovy choroby a lupénky. A vášnivá debata se na závěr strhla kolem bezpečnosti v užívání éterického oleje z fenyklu. 

Aromaterapie není všelék!

Začít musím skepticky. To proto, abych hned odradila ty, kteří tu čekají zázračné návody na uzdravení. Pokud měly přednášky na konferenci Aromaterapie a imunita společný podtext, pak to byl rozhodně fakt, že fungování lidské imunity je velmi složité a individuální. Z toho plyne, že nelze dávat univerzální doporučení. A navíc při práci s lidmi, kteří berou léky nebo jsou zrovna velmi nemocní, je na místě velká opatrnost a pečlivá příprava aromaterapeutických směsí. Přesto by ale mohla aromaterapie při léčbě imunitních potíží hrát významnou roli. Především při odbourávání stresu.

Kateřina Svoboda: Stres jako zabiják imunity

PhDr. Kateřina Svoboda navázala na své přednášky z Institutu aromaterapie

Autoimunitní onemocnění mají mnoho příčin od genetické dispozice přes hormonální nerovnováhu až po nezdravý životní styl. Něco ovlivnit můžeme, něco ne. To, co přednášející skloňovali opakovaně, byl fakt, že dlouhodobý stres významně poškozuje fungování lidského imunitního systému. A bohužel je v dnešní době zcela běžné, že stres považujeme za normální. A právě tady může aromaterapie podle přednášejících hrát významnou roli. Díky pravidelné péči se klienti mohou hluboce relaxovat a tělo uvolnit. Tím znovu nastává rovnováha v organismu. Kateřina Svoboda zdůrazňovala nebezpečný vliv nedoléčených a přechozených viróz. Ty se mohou projevit po mnoha letech chronickým onemocněním, se kterým si pak ani klasická medicína neví rady. Další podpůrnou úlohu může aromaterapie podle Kateřiny Svobody hrát při detoxikaci organismu po náročné léčbě medikamenty.

Tomáš Heger: Jak se to děje?

Tomáš Heger předvádí hydrodestilaci levandule

Snad každý aromaterapeut někdy vyzkoušel při kožním zarudnutí připravit směs s heřmánkem. A snad každý dokáže říct, že “to pomohlo”. Student Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Heger na konferenci vysvětlil, jak se to děje. A podobných pohledů do zákulisí lidského těla bylo v jeho přednášce více. Jedním z nich byly blahodárné účinky oleje z černuchy seté při nadměrné zánětlivosti. Olej měli posluchači možnost také ochutnat. Další významnou úlohu mohou éterické oleje hrát zejména při “chytání” virů a rozkladu nežádoucích bakterií v těle. Tomáš navíc naživo předvedl destilaci levandulového květu a prezentoval výsledky své středoškolské práce. Na nich bylo zajímavé zejména to, že při testech na buňkách rakoviny ženského prsu (prsního adenokarcinomu) dosahoval skvělých výsledků s krajovou levandulí od Olomouce! Z přednášky tedy jasně vyplynulo, že i domácí destilace některých rostlin, má své opodstatnění.

Hana Yasminka Šimčíková: Věnujte se emocím

PhDr. Hana Yasminka Šimčíková hovořila o svých zkušenostech s klienty

Crohnova choroba a lupénka byly tématem přednášky Hany Yasminky Šimčíkové. Ta nabídla několik pohledů do praktické aromaterapie a předala účastníkům své zkušenosti s podporou léčby u svých klientů. Zdůraznila především vliv emočních příčin jako je strach, obava, ztráta pocitu bezpečí a jistoty, na propuknutí Crohnovy choroby. Podle Yasminky se nemoc v 75% případů týká žen. Doporučila hned několik esencí, které mohou zmírnit projevy Crohnovy choroby. Mezi nimi například kadidlo a neroli při nadýmání, jalovec a bazalku pro úlevu při Bechtěrevově nemoci, lentišek při dekubitech. Zmínila také puškvorec, který není v českých aromaterapeutických kruzích příliš využíván kvůli své toxicitě. Významnou roli však podle přednášky hraje využití hydrolátů, u kterých není nutné se obávat vedlejších účinků. Zmínit bychom mohli třeba cypřišovou vodu, která hojí zánětlivé komedomy nebo myrtovou vodu, která detoxikuje a je vhodná v případech, kdy pacient dobírá imunosupresiva. Lidé, kteří trpí lupénkou podle Hany Yasminky Šimčíkové často řeší problém se sebepřijetím, pocitem křivdy, nedokážou vnímat život s radostí a nedokážou za svůj život převzít zodpovědnost. Pro podporu léčby doporučila mimo jiné koupel s gerániem, kajeputem, levandulí a cistem. Všechny éterické oleje jsou přitom rovnoměrně zastoupeny. (Pozn. redakce pro širokou veřejnost- éterické oleje je třeba rozmíchat v hydrofilním oleji nebo jiném vhodném nosiči).

Marie Noe: Bezpečnost je vždy otázkou dávkování

Marie Noe přednášela o bezpečné aromaterapii

Mírné zděšení zavládlo mezi účastníky při přednášce Marie Noe. Ta připravila přehled o bezpečnosti éterických olejů. Prezentací chtěla ukázat, jak je důležitá znalost chemie při práci aromaterapeuta. Látek, které mohou být dráždivé, toxické, karcinogenní či jinak škodlivé, je celá řada. Nacházejí se ve zcela běžných éterických olejích jako jsou citrusy nebo jehličnany, ale vášnivá debata se strhla také kolem užívání esence z fenyklu u kojících matek kvůli obsahu estragolu. Závěrem vždy bylo, že je důležité zvážit dávkování a důvod použití éterického oleje v duchu výroku alchymisty Paracelsa: “Jen dávka liší lék od jedu.” Tedy: pokud potřebujeme, aby rodička začala kojit, můžeme ji pomoci masážemi s éterickým olejem z fenyklu (pozn. redakce – opět v bezpečném dávkování rozředěném v nosném oleji), ale jen po nutnou dobu. Při kombinaci s léky je třeba si dávat pozor zejména na éterické oleje z břízy a libavky. A při léčbě chronických onemocnění je nutné aromaterapeutické směsi po měsíci měnit, aby tělo nebylo příliš zatěžováno stále stejnými molekulami.

Závěrečná diskuse: Specializujme se!

Sál Otevřené zahrady byl zcela zaplněný

Závěrečná diskuse se nesla v přátelském duchu. Kateřina Svoboda apelovala na to, aby každý aromaterapeut perfektně znal téma, o kterém přednáší a aby si absolventi aromaterapeutických škol nebrali za cíl obsáhnout celé spektrum problémů, se kterými za nimi klienti chodí. Nutná je podle ní specializace na téma, které aromaterapeuta baví a je mu blízké. Tomu se pak má naučit rozumět do hloubky. Jen tak prý dokážeme aromaterapii posunout zase o krok dál.

Autorkou článku je Anna Krutová, foto: Pavel Pichler, video: Michaela Lusílija Makulová.

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články