Hana Yasminka Šimčíková: “Kolébkou aromaterapie je severní Afrika” (rozhovor)

Hana Yasminka Šimčíková stojí za jednou z největších českých aromaterapeutických značek a vede holistickou školu v Kyjově při České aromaterapeutické společnosti. K učení má blízko, původně studovala mimo jiné speciální pedagogiku. Při práci s dětmi s postižením začala používat aromaterapii, a tak se dostala ke své současné profesi. Nebojí se kombinovat aromaterapii s esoterikou. V rozhovoru pro Kouzlo vůní prozradila, proč jezdí pro oleje do severní Afriky a proč při destilaci pouští rostlinám hudbu.

Pamatujete si na svoje první setkání s éterickými oleji?

HYŠ: “Vůně jsem milovala od dětství, hlavně vůni lučních květin. Vědomě jsem začala s éterickými oleji pracovat při studiu vysoké školy v rámci muzikoterapie, kde se používala aromaterapie jako součást terapií postižených dětí. To bylo před více než dvaceti lety.”

Čím si vás aromaterapie získala?

Na stáži v severní Africe u kvetoucího asfodelu

HYŠ: “Vzhledem k mému studiu, které se týkalo speciální pedagogiky, muzikoterapie a hudby, jsem se spíš viděla v pedagogické sféře či nějakém specializovaném centru. I když již tehdy byly výsledky aromaterapie pro mne přesvědčivé. Především, když bylo potřeba pracovat s emocemi, třeba u dětí s ADHD, autismem a jinými diagnózami. Ale hlavní motivací pak byl můj syn a jeho potíže s alergiemi. Šlo o klasické polyvalentní alergie, reagoval především na potraviny a trpěl i na ekzémy. Jeho stav jako malého několikaměsíčního miminka byl tak vážný, že jsem začala hledat různé cesty léčení. A jako tu nejlepší jsem vyhodnotila aromaterapii. Dnes je synovi už 11 let a je naprosto stabilizován… Dosáhli jsme toho pravidelným vnitřním užíváním rostlinného oleje z černuchy seté a používáním hydrolátů na pokožku. Především květinové vody Pistacia lentiscus, geraniové vody a občasného omývání aromaterapeutickými jíly s levandulí či horninou Ghassoul (pozn. redakce marocký jíl).”

Dařilo se vám i jinak aromaterapii zapojit do vašich původních oborů?

HYŠ: “Vibrace rostlin jsou pro mne stejně silné jako vibrace vůní, tónů… Práce s neslyšícími mě velmi naučila vnímat tyto vibrace. Lidé se sluchovými potížemi mají mnohem intenzivněji vyvinuté ostatní smysly, vůně jim tedy ohromně pomáhají, a především harmonizují emoce. Výborně se mi osvědčil éterický olej z myrty. Aromaterapie pro mě měla význam i při práci s dětmi v rámci logopedie, kdy jsem ji používala pro zklidnění hyperaktivních dětí. Doporučovala jsem jim inhalaci éterických olejů z heřmánku římského a sladkého pomeranče. A používala jsem také litoterapii – kameny – pro tyto případy je výborná energie magnezitu. Popravdě jsou to metody, které znali již v Antice a mnohem dříve. My se k nim pouze vracíme.”

Dnes mohou zájemci o aromaterapii absolvovat workshopy, kurzy, studovat 2 aromaterapeutické školy. Vy sama jednu z nich vedete. Ale jaké byly možnosti, když jste začínala? Kde jste studovala vy?

V rámci kurzů ukazuje Hanka svým studentům i destilaci rostlin

HYŠ: “Ano, je pravda, že dnes mají u nás v České republice milovníci bylinek a aromaterapie úplně jiné možnosti. Vzhledem k tomu, že jsem dlouhou dobu pobývala v zahraničí, studovala jsem fytoterapii a aromaterapii tam. A to především prakticky. Pravidelně jsem navštěvovala odborné stáže destilování éterických olejů v Tunisu, Maroku, Francii, ročně jsem se účastnila 20 – 30 velkých destilací… Setkala jsem se tam s mnoha velkými odborníky, mezi nimi mohu jmenovat belgického aromaterapeuta Michela Vanhovea nebo Nassera Hassana, kteří vás po skončení práce v terénu učí i teorii. Ve Francii jsem studovala barevnou aromaterapii a především jsem se naučila barevně vnímat oleje a bylinky i v rámci nacítění jejich aury a energetického pole, které kolem sebe mají. Dle mého by se to nemělo oddělovat. Je krásné se naučit o éterických olejích z encyklopedie, ale pokud nepochopíte, jak funguje výroba, jak se rodí éterické oleje, co je k tomu zapotřebí, nemůžete pochopit do hloubky ani aromaterapii. Aromaterapii jsem dále studovala v rámci Institutu pro zachování tradiční medicíny v Tunisu, po dokončení jsem se stala jedinou odbornou členkou za střední a východní Evropu. Jeho zakladatelem je právě Nasser Hassan, který má praxi 30 let v rámci aromaterapie a specializuje se na fytoterapii se zaměřením na mořské rostliny.”

Jak si aromaterapie vede ve světě? Proniká do klasické vědy? Je těžké obstát před lékaři a vědci?

HYŠ: “Ve světě obecně je aromaterapie v mnohem větším pohybu. Všechno se totiž vyvíjí, posunuje, překonávají se jisté mýty a je téměř povinností být otevřen novým věcem a hledat především souvislosti s jinými vědami, čili uplatňovat tzv. holistický přístup. Všechno opravdu souvisí se vším, proto v tomto propojování vidím budoucnost aromaterapie. Problém je, že u nás v České republice s tím máme stále problém. Jsme více konzervativní, hůře přijímáme nové věci, nechce se nám vzdělávat a zkusit něco nového. Občas je to pro mne velké poslání a “řehole”, aby lidé přijali nové věci, které fungují. Například kvantová fyzika, která se těsně váže se spirituální aromaterapií a kterou vyučuji, mne často tady v ČR dává do “škatulky” šarlatánství. Pevně věřím, že se to mění. Jsem mile překvapená z mladší generace a jejich neuvěřitelných znalostí, do nich vkládám velkou budoucnost a velmi si jich vážím.”

Jste majitelkou firmy Yasminka. Předpokládám tedy, že jasmín má pro vás speciální význam… Proč jste vybrala zrovna tuto rostlinu?

HYŠ: “Vůni jasmínu miluji snad odnepaměti. Dokonce se říká, že první vůni, kterou ucítí miminko, je právě jasmín. V severní Africe mne pak učili, že když ucítíte vůni jasmínu, potkali jste anděla. Jasmín je pro mne obrovská čistota. Navíc je to rostlinka plodnosti, která probouzí ženu v ženě, a přitom má neutrální energii, takže je vhodná i pro muže. Naprosto famózním zážitkem byl pro mne sběr jasmínu, který probíhá v noci, následná enfleurage, což je starý postup trochu podobný macerování, a pak výroba samotné esence. Neuvěřitelná práce, respekt a úcta. Tedy přesně to, co cítím k oboru aromaterapie. Proto Yasminka…”

U vašeho sortimentu je zajímavé, že všechny suroviny vozíte ze severní Afriky. A i z vás samotné jde orientální energie. Jakou vazbu k tomu místu máte?

Pod datlovníkem, ze kterého Yasminka vyrábí výtažek

HYŠ: “Ano, může to tak působit. Pokud byste ale pronikli více do historie aromaterapie, hlavně do francouzského směru, zjistili byste, že základy aromaterapie a destilování se Francouzi naučili právě v severní Africe. Tunis, Alžír a další dnešní státy v této oblasti byly po mnoho desítek let francouzskými koloniemi. Tradiční používání destilačních přístrojů přímo v rodinách, neuvěřitelné znalosti bylinek získaných od Berberů, o kterých se říká, že jsou potomci Atlantidy, mluví za vše. Spolupracuji právě s Berbery. Jsou to velmi inteligentní lidé, kteří mají svůj jazyk i kulturu. Ale samozřejmě, že spolupráci máme i v některých zemích mimo tzv. Orient, hlavně na ostrovech jako je třeba Mauritius. Vztah jsem k těmto zemím získala především v rámci doktorského studia, které mě do těchto míst přivedlo a asi to tak mělo být :-)”

A jakou historii tu aromaterapie má? Navazujete na nějakou místní tradici nebo přinášíte lidem novou obživu?

HYŠ: “Zajímavé je, že zde lidé nehovoří o aromaterapii. Říkají tomu spíše bylinkářství, fytoterapie. U nás se to rozděluje. Musím říci, že se od nich mám stále co učit. Každou destilací, každou bylinkou, kterou nově poznám a zjišťuju její účinky od starých moudrých lidí, a to i v rámci vonných dýmů – vykuřovadel, které nám rostlinka může dát. Za největší štěstí považuji, že jsem zde poznala destiléra, který umožnil nejen mně, ale i mým studentům a dalším zájemcům nahlédnout do své “kuchyně” výroby esencí. Zouhaira Helaliho jste měli možnost již dvakrát shlédnout i v Praze, kde vedl mezinárodní konference. Jednou za rok se u něj snažím uspořádat pod záštitou České aromaterapeutické společnosti odbornou stáž s destilací a sběrem bylin. Takový projekt je velmi ojedinělý a myslím si, že by si každý aromaterapeut měl takový zážitek prožít.”

Čím jsou vaše éterické oleje specifické? Čím se odlišujete na trhu?

S květy plumérie zvané frangipani na ostrově Mauricius

HYŠ: “Asi ten největší rozdíl spatřuji v tom, že nenakupuji různé materiály, které pak smíchávám dohromady v konkrétní produkty… Jelikož toto se děje běžně na základě listin – bezpečnostních listů apod. Dle mých zkušeností často stylem tzv. “list snese všechno”. Netvrdím, že je to špatně, jen já prostě potřebuji být přítomná samotné výrobě těchto surovin, které se pak smíchávají dohromady. Je úžasné i vědět, odkud pochází například rozmarýn a co roste blízko něj za jinou rostlinu. Tím je totiž samozřejmě ovlivněn i samotný rozmarýn. Jednou je to heřmánek, jindy máta… Pak to vše má jinou sílu, energii a mohu mít čisté svědomí v tom, co nabízím. Je to cesta odpovědnosti každé firmy, má cesta je možná trochu utopická, ale já to tak cítím a nemohu jinak. Proto nikdy nebudu dovážet velké množství éterických olejů a nemáme jich často spoustu skladem, jelikož musíme čekat do dalšího období destilace, pokud se brzy vyprodá… Každá šarže je úplně jiná, stejně jako je to u nás na jižní Moravě s vínem… A to mne právě nesmírně baví.”

Zajímavé jsou i postupy, které využíváte u destilace. Vkládáte do kotlů s bylinami kameny, pouštíte hudbu… Jaký vliv to na esence má?

HYŠ: “Vliv to má bezesporu obrovský. Ale samozřejmě jsou i tací, kteří tomu nevěří. Proto jsme se společně se Zouhairem Helalim rozhodli vše podložit i vědecky. Momentálně jsme ve fázi výzkumů a statistických ověřování… Nicméně už první výsledky prokazují, že u zcela stejného rostlinného materiálu se při použití hudby a kamenů některé chemotypy éterických olejů zvyšují. Platí to třeba pro linalol. První výsledky byly dokonce zveřejněny tady u nás v Praze v únoru, kdy proběhla na toto téma odborná konference.”

Nedávno jste vydala knihu věnovanou hydrolátům. Pokud byste měla někoho přesvědčit, aby je začal používat, který hydrolát byste mu doporučila? A jakými všemi způsoby by ho mohl použít?

V letošním roce Hana Yasminka vydala knihu o hydrolátech

HYŠ: “Hydroláty jsou pro mne něžnou variantou éterických olejů, hlavně pro děti, nemocné a starší osoby. Vlastně mají velmi podobné účinky, ale není u nich tolik kontraindikací. Dají se používat jako rozprašovač, ale také v rámci koupelí a dokonce gastronomie. Výborné jsou pro vlasovou péči, stačí například po umytí vlasů nastříkat myrtovou květovou vodu a do několika dnů jste bez lupů. Na pigmentové skvrny v rámci péče o pleť je vynikající cistová voda. Ráda peču buchty s vodou z neroli… A takto bychom mohli pokračovat.”

Je nějaký sen, který byste si jako aromaterapeutka chtěla splnit?

HYŠ: “Moc bych si přála, aby láska k aromaterapii lidi spojovala, nikoliv rozdělovala. Aby ten obchod s ní byl až na druhém místě. Přála bych si, abychom se vraceli k moudru přírody, poslouchali ji, napojovali se sami na sebe, na své já, využívali svou intuici. Mým velkým snem je jednou si splnit a vyrobit opravdu čistý olej z lotosu, nikoliv absolue ani nic podobného. Prostě úplně čistý lotosový olej. Dalším snem je naučit se zachytit vůni květin ještě jiným způsobem než pomocí éterických olejů… To je pro mne opravdová záhada 🙂 a přání se to naučit.”

A na závěr společná otázka: jaký éterický olej byste si vzala na pustý ostrov?

HYŠ: “Vzala bych si s sebou myrtu. Jelikož spektrum její účinnosti je velmi široké v rámci antivirových, antibakteriálních, protiplísňových vlastností, ale působí i na migrény, nespavost, noční můry… Nádherně harmonizuje emoce, učí úctě, trpělivosti… Co více si přát. Na jeden litr esence je potřeba cca 800 kg myrty. Je to olej, který jsem destilovala nejvíckrát. Opravdu tudíž vím, proč bych si ho s sebou vzala…”

Hana Yasminka Šimčíková (*1979)

Aromaterapii, fytoterapii a litoterapii se věnuje více než 10 let. Doktorský titul získala studiem muzikoterapie – spojení hudebního studia a speciální pedagogiky – s postupným využitím rostlin na základě jejich vibrací. Aromaterapii dále studovala v rámci odborných stáží v severní Africe, kde je jedinou členkou Institutu pro zachování tradiční medicíny (Institut national de recherches en geni Rural, eaux et forest) za střední a východní Evropu. Aktivně se zúčastňuje destilací éterických olejů přímo v zemích, kde se byliny pěstují. V současné době již třetím rokem vede Holistickou aromaterapeutickou školu a je spoluzakladatelkou České aromaterapeutické společnosti. Přednáší u nás i v zahraničí na mezinárodních konferencích. Řídí se heslem: “Vše souvisí se vším.” Je autorkou aromaterapeutických karet a knihy Květinové vody, hydroláty, aromaterapie – aneb dělejte to jinak! Je majitelkou firmy Yasminka. Má jednoho syna Rayana.

Autorkou rozhovoru je Anna Krutová, foto: archiv Hany Yasminky Šimčíkové.

Děkujeme firmě Yasminka za podporu!

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: