Cedrem, cypřišem, jalovcem, tak by mohly vonět Dušičky a Slunovrat

Máme tady nejtemnější část roku a svátky smrti, transformace, klidu, ale i očekávání. Aktuální období může vypadat poněkud nevesele. Tma, zima, plískanice. Jenže Příroda je cyklická. Tak vše, co právě odpadává, noří se do země, sesychá, to všechno zase na jaře povstane s novou sílou. A o tom to je. Zastavit, vytřídit, oddechnout. Staré nechat zemřít a uvolnit prostor pro nové.

Ale ne hned. Chvíli počkat. Zapálit svíčky, něco voňavého, zachumlat se s dobrým čajem či kořeněným vínem a to čekání si užít. Na Dušičky poděkovat předkům a učitelům. O Zimním Slunovratu podumat o věčném koloběhu života a smrti, světla a tmy. Obětovat něco ze sebe v podobě darů.

Mimochodem, Keltové začínali nový rok právě Samhainem 1. listopadu. Na Východě zase rok začíná v únoru, kdy je i začátek jara. Obě tyto varianty jsou logičtější a přirozenější vzhledem k ročním cyklům nežli uměle doprostřed zimy prsknutý Silvestr…

Světýlka v dýních jsou pozdravem pro předky

Bohyně a vůně

Tenhle seriál o tradičních svátcích, jejich Bohyních a éterických olejích, vznikl trochu „na zakázku“. Oslovena úžasnou kosmetičkou Janou Sládkovou vybírám esence sladěné s daným obdobím. Přála si totiž udělat z ošetření pleti slavnostní a voňavý rituál.

Snažila jsem se tedy z obrovského množství esencí najít ty pravé. A měly by odpovídat nejen účinky na fyzické i psychické rovině, ale také prospívat pleti. Někdy to šlo samo, někdy to byl oříšek.

Odpustit a nechat jít

Kdo jednotlivé oleje zná, možná by volil jinak. Je to můj osobní výběr. Přestože o působení éterických olejů přemýšlím denně, tahle práce mi dala zase nový náhled. Vůně pro následující dva svátky jsou více „přemýšlivé“ než pečující. Opravují spíše naše nitro než obal. Jenže zdravá a krásná pleť začíná uvnitř.

Jestli dočtete až k jednotlivým účinkům, dozvíte se, že hodně pomáhají s celulitidou, mastnou pletí, s akné, uvolňují křeče apod. Nebyl to záměr, jen výběr potvrzuje to, že konec roku je časem, kdy máme odpustit, nechat odejít co nepotřebujeme a smířit se sami se sebou i s okolním světem.

Dušičky, svátky mrtvých

Slovanskou Bohyní svátku je Baba Jaga, Bohyně stařena, moudrá vědma na prahu života a smrti, zasvěcovatelka do mystérií. Pomáhá nám s transformací, pochopením těžkých životních období, často spojených se ztrátami. Tenhle přechodový čas je ideální ke spojení s předky, zemřelými přáteli, učiteli, se všemi, kdo obohatili náš život a již nejsou v tomto světě. Můžeme vzpomenout i na neuskutečněné sny a vize. A poděkovat. Třídíme semínka pro další růst v zahradě i v naší duši.

Bohyně smrti a transformace

Vybrané aromatické a léčivé rostliny Svátku mrtvých

Známé “doutníky” okolo rybníků jsou léčivým puškvorcem

Sváteční éterické oleje a jejich účinky

Cedr

Vůně zajišťující stabilitu v dobách životních krizí, uklidňující a posilující, dodává sílu a vůli, dobrá na stres a úzkosti. Cedr býval pohřební rostlinou, příznačnou pro rituál přechodu duše z tohoto života, symbolizoval její nesmrtelnost.

Vhodný do směsí na celulitidu, tonizuje lymfatický systém. Pomáhá pleti aknózní a mastné, je hojivý na rány, ekzémy, dermatitidy. Často se úspěšně používá v péči o vlasy proti vypadávání, lupům apod.

Jalovec

Je vizionář, ochránce a strážce, pomáhá nám pochopit smysl a důležitost smrti. Chrání proti zlu, čistí naše myšlenky. Dodává oporu a sílu při únavě, nervozitě, depresích.

Jalovec je antiseptický, tradičně používaný k očistě a dezinfekci, detoxikační – podporuje tok lymfy, pocení a celkově imunitní systém. Proti celulitidě a také revmatickým bolestem. Urychluje hojení ran a brání tvorbě jizev. Používá se na mastnou či aknózní pleť a mastné vlasy.

Myrta

Čistota, láska a smrt, to vše se spojuje s vůní myrty, pomáhá nám opustit staré vzorce a ulehčuje osvojit si ty nové, neznámé.

Na bronchitidu, kašel, chřipku, záněty dutin, protiinfekční. Upravuje vynechávající a bolestivou menstruaci. Stahuje rozšířené póry, funguje na pleť mastnou a na akné. Doporučuje se i proti vráskám.

Maximálně 2% ředění. Neužívat s diabetickými léky.

Zimní Slunovrat, očekávání zrození nového

Meluzína, Bohyně vzduchu, ztělesnění moudrosti, nadhledu a trpělivosti, je slovanskou Bohyní tohoto svátku. Teď prostě není kam spěchat.

Svátkem Zimního Slunovratu začíná několikadenní období mezičasí, mezi smrtí a narozením, mezi výdechem a nádechem. Jsme zranitelní, mysleme na ochranu. Můžeme se inspirovat u předků nebo si vytvořit vlastní sváteční rituály.

Dnes nás spíše napadnou chřipkové viry nebo deprese nežli zlý duchové. Je v tom ale velký rozdíl? To, co se zvrtlo v hysterický předvánoční úklid, má starobylou podstatu. A že raději propadáme vánočnímu šílenství než bychom se usoustředili a zamysleli nad sebou? Bez komentáře.

Očistný oheň v podobě zapálených svíček, voňavé vykuřování bylinkami a pryskyřicemi, ochranné svazečky zavěšené po prostoru… A čas ticha, klidu, v tom nejlepším smyslu slova duchovní.

Zastavit, stát, světlo se blíží

Vybrané aromatické a léčivé rostliny Zimního Slunovratu

Jalovec je přísně chráněný, pozor na to

Sváteční éterické oleje a jejich účinky

Cypřiš

Jeho vůně pomáhá transformovat smutek v životní zkušenost, přijímat změny a přizpůsobit se, propojit intuici a rozum. V případě bolestivé ztráty vidět nové cesty. Jeho stálá zelenost symbolizuje nesmrtelnost a věčný koloběh života. Cypřiš byl spojován se smrtí a s truchlením.

Užitečný na mastnou pleť i vlasy. Podporuje krevní i lymfatický oběh, užívá se na křečové žíly a hemeroidy. Působí proti celulitidě, otokům a nadměrnému pocení (hlavně nohou). Stimuluje imunitu a pomáhá při kašli a nachlazení.

Nard

Typická zemitá vůně nardu smiřuje se smrtí, propojuje věci pozemské a duchovní, dodává vnitřní mír a víru, harmonizuje nervový systém a tišší srdce.

Podporuje krevní oběh (na křečové žíly a hemeroidy), stimuluje hormonální systém. Pomáhá na kožní obtíže, ekzémy, lupenku, citlivou a zralou pokožku.

Smrk

Krásná lesní vůně podporuje koncentraci a meditaci, uklidňuje a tonizuje nervový systém, posiluje sebevědomí.

Ideální na všechny plicní potíže, prokrvuje pokožku a tudíž funguje na svalové a revmatické bolesti, dezinfikuje. Účinky smrku jsou velmi podobné dalším jehličnanům (borovice, jedle).

Autorka článku: Kateřina Polívková, foto: Pixabay.com

Použitá literatura:

  • LAVENDER, Susan a Anna FRANKLIN. Magické rostliny, aneb, Byliny od A do Z. Praha: Volvox Globator, 1999. Mandragora (Volvox Globator). ISBN 80-7207-279-x.
  • DAMIAN, Peter a Kate DAMIAN. Aromaterapie: vůně a duše : využití éterických olejů pro získání tělesné i duševní pohody. Praha: Volvox Globator, 1997. Garuda. ISBN 80-7207-020-7.
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • KINKELE, Thomas. Andělé a duchové rostlin: spirituální šamanská cesta. Ilustroval Petra ARNDT. Olomouc: Fontána, 2011. ISBN 978-80-7336-606-3.
  • MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, 2009. ISBN 978-80-85993-64-6.
  • Skripta Institut aromaterapie: Aromaterapie v péči o duši – Barbora Krejčí, Rostlinné silice – Dr. Kateřina Brooker Svobodová.

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články