O příběh z praxe se s námi dnes podělí Michaela Lusílija Makulová, šéfredaktorka Kouzla vůní. Svou praxi má v Plzni a ve Šťáhlavech u Plzně. Věnuje se alternativním terapiím, využívá automatickou kresbu, meditace a především aromaterapii. Ze svých klientů vybrala ženu, kterou roky trápil ekzém. A jak to u kožních potíží bývá, najít řešení nebylo vůbec jednoduché…
Atopický ekzém jako noční můra
“Je tomu právě rok, co ke mně přišla klientka ve středních letech s velmi silným atopickým ekzémem po celém těle. Říkejme jí Jana. Na ekzém trpěla již od narození, v průběhu jejího života různě mizel a znovu se vynořoval. Měla ho na celém těle, kromě krásného obličeje a jemných rukou. I v létě tak chodila celá zahalená. A ani mně nechtěla postižená místa nejprve ukázat. Styděla se za něj i za své tělo. Škrábala se do krve.
Na prvních setkáních tak nebylo vůbec možné ošetřit Janu masáží. Pracovaly jsme proto s podvědomím. V klidném meditativním stavu jsme se ptaly jejího já: Co ji omezuje? Co jí schází ke štěstí? I na další osobnější otázky. Vracely jsme se do dětství a hledaly příčinu v minulosti. Vypouštěly jsme vnitřní zlobu a přijímaly její pocity. Velice jemně, pouhým uvědoměním a účinnými afirmacemi. Nedostatek lásky a pozornosti zde hrály důležitou roli. Snažily jsme se ji skamarádit s vlastním tělem, přijmout ho. Jana s probíranými tématy následně pracovala doma.
Aromaterapeutický tělový olej Jana nejprve odmítala. Užívala homeopatika a čekala, kdy zaberou. Všechny masti, které do té doby vyzkoušela, ji svědily. Bála se vyzkoušet cokoliv dalšího. Mazala se proto vazelínou. Z toho mi vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Časem jsem ji přesvědčila, ať zkusí rostlinné oleje lisované za studena.
Namíchala jsem jí proto alespoň osobní vůni do roll-onu. V ní byla dominantní lípa, královna stromů a jemná péče o zlomené srdce v jednom. Potřebovala zabrzdit a věnovat se sama sobě, a tak jsme přidaly i grapefruit a levanduli lékařskou. Bohužel, ale s vůní nepracovala pravidelně. Po roce ho měla lahvičku stále plnou a směs tak nedostala skutečnou šanci začít působit. Na to by si ji musela mazat na pulsní místa cca 3-5x denně a tímto způsobem by ho vypotřebovala asi do 3 měsíců. Alespoň takto to mám vypozorované u jiných klientů. K mému překvapení ji však voněl i po roce, kdy by obvykle klient měl být již v jiném prostoru, čase i oblíbené vůni.
Masáž jako zlomový bod na cestě k uzdravení
Na třetím setkání byla Jana ochotná podstoupit masáž. Nikdy předtím na žádné kvůli ekzému nebyla. Na poslední chvíli chtěla z masáže couvnout. Měla jsem pocit, že to musím rozhodnout za ni a trochu ji popostrčit. Za to mi následně děkovala. Tak důležitý krok pro ni to byl. Nicméně čichem vybrané éterické oleje a rozehřáté bambucké máslo se jí na kůži neosvědčily. Doma se musela kvůli svědění osprchovat jako pokaždé, když se něčím namazala.
Konopný olej a řebříček přinesly zlepšení
Na další masáž přišla Jana po dvou měsících. Zkusila jsem použít konopný olej se špetkou mandlového a vybraly jsme mj. i ylang-ylang na hojení kůže a přijetí vlastního těla. K tomu jsem do směsi dala trošku řebříčku jako účinného bojovníka a též vhodný prostředek při ekzému. Masážní olej jsme namíchaly i na doma. Jana však olej “omylem” vylila a směs opět neužívala.
Měla jsem však pocit, že jí bylo po konopném oleji lépe, a tak jsme ho již používaly při každé následující masáži. Sama bych si představovala častější terapie a častější možnost kůži přírodně ošetřit. Jana ale potřebovala své tempo. Mezi jednotlivými masážemi tak vždy uplynuly dva měsíce.
Při třetí masáži jsme tedy použily opět konopný olej s mandlovým a k nim ylang-ylang, do kterého se zamilovala a přidaly jsme eukalyptus radiata, který ji naprosto nadchnul (byl podzim) a je též doporučovaný na kožní potíže. S eukalyptem hodně poté pracovala i doma – přidávala ho do aromalampy a inhalovala, co to šlo. Další malý krůček k úspěchu.
Tip redakce: Jukněte na další Příběhy z praxe, třeba na zázračný příběh Bevin Clare.
S uvolněním klientky dostala prostor růže
Když píšu tyto řádky, říkám si: “Proč jsme, proboha, nepoužily růži a helichrysum dřív?” Nešlo to, nevoněly jí. Jana se k helichrysu a růži bílé pročuchala až při čtvrté masáži. Bylo těsně před Vánoci, měla konečně volno z práce. A to je pro ni klíčové. Věnuje se jí z mého pohledu mnohem víc, než je zdrávo. A když nepracuje, je zaměstnaná jinak. Zkrátka neodpočívá. Při této masáži jsme také vyměnily mandlový olej za jojobový. Ekzém byl o velký kus lepší, přesto stále svědil.
Klíčové téma: vztah s matkou
Při dalším setkání po novém roce jsme po delší době opět pracovaly terapeuticky, dotkly jsme se tématu vztahu s vlastní matkou, drnkly jsme na strunu, která nebyla příjemná a ošetřily jsme ji následně při masáži myrhou (která pomáhá řešit vztah s mateřským principem a zároveň je hojivá na kůži), arnikovým macerátem a dalšími bylinami. V té době už Janin ekzém neměl praskliny, nebyl silně červený a v noci ji nesvědil. Možná proto, že už tolik netrpěla, nechtěla Jana nic nepříjemného řešit. Znovu byla pohlcená prací a domácí péčí. Už jsem toho měla dost. Pomyslně jsem nad ní zlomila hůl… A ejhle, za měsíc přišla jako vyměněná.
Na posledním setkání před psaním tohoto článku jsem Janu skoro nepoznala. Konečně začala doma používat na tělo jojobový olej, konečně začala řešit vztah se svou matkou. Rozkvetla. A ekzém uvadal. Při tomto (zatím) posledním setkání jsme se dostaly konečně k otázce partnerské lásky a Jana si vybrala jasmín, královnu noci a tichou panovnici vlastních myšlenek i pocitů. A kardamom na obnovení kontaktu se svým tělem. Bylo to po roce od naší první terapie. Zároveň doma aplikovala autopatii i homeopatii, které sama hodnotila, že jí hodně pomáhají.
Janě byla směs tak příjemná, že jsme ji namíchaly i na doma a ona se s ní maže. A ekzém? Po roce práce k nerozeznání. Přesto je před Janou ještě velký kus práce. Musí si svůj klid a lásku k vlastnímu tělu udržet, rozmazlovat se. Uvidíme, co bude následovat. Já však vím, že má to nejhorší za sebou.
Na ekzém potřebujete lék na míru
O ekzému jsem během této doby diskutovala s několika lidmi. Každému člověku však zabralo něco úplně jiného. Na jemnější formy zcela postačí přírodní měsíčková mast s bambuckým máslem. V ostatních případech je ošetření individuální a co případ, to jiné éterické oleje. V Janině případě považuji za klíčové tyto oleje: lípu jako otevírák, řebříček jako spouštěč a růži s helichrysem a jasmínem jako lék.”
Michaela Lusílija Makulová
Michaela pracuje jako aromaterapeutka a alternativní terapeutka na Plzeňsku. Je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze. Ve své praxi kombinuje hlubokou práci s podvědomím, automatickou kresbu a aromaterapii. Vyučuje základy aromaterapie v cyklu kurzů Vůně přírody. Je autorkou originálních aromaterapeutických kompozic. Své praxi se věnuje od roku 2012. Znáte ji ze stránek tohoto webu Kouzla vůní, který založila a do kterého pravidelně přispívá.
Autorka příběhu: Michaela Lusílija Makulová. Foto: Michal Hala. Text upravila: Anna Krutová.