„Usměj se. Buď na sebe hodná. Rozmazluj se,“ našeptává meduňka naší duši. Pohladí ji, pomazlí a zanechá příjemný pocit celistvosti. Vydejte se se mnou na cestu za meduňkou – skvostem mezi našimi klasickými bylinkovými vůněmi.
V článku vás podrobně seznámím se vzácným éterickým olejem z meduňky. V aromaterapii najdete jak čistou meduňku, která nepatří mezi levné éterické oleje, tak různé směsi s meduňkou. Vysvětlím vám, jak se při nákupu nenechat napálit a na co hlavně tuhle krásku použít. Protože její voňavé použití je čirá radost.
Přečtěte si a inspirujte se:
- Jak poznat opravdovou meduňku?
- 3+1 hlavní účinek meduňky
- Jakou meduňku pořídit, jaké zvolit dávkování a na co si dát pozor? (členská sekce)
- V čem vám meduňka pomůže? (členská sekce)
- 3 úžasné recepty s meduňkou (členská sekce)
Jak poznat opravdovou meduňku?
Když meduňku, tak tu nejkvalitnější! Začneme dnes hezky od toho, jak se nenechat napálit.
Meduňka patří mezi vzácné oleje, pro vydestilování 1 kg éterického oleje je zapotřebí 5–7 tun čerstvého materiálu. (Svoboda, 2018) To je obrovská kupa materiálu!
Meduňkový éterický olej je pochopitelně často pančován. Při jeho nákupu tedy nešetřete a dopřejte si kvalitní olej od ověřeného dodavatele. Orientační porovnání cen uvádím níže v textu.
Jako meduňku nepoužívejte (!):
- vonný olej meduňka – na etiketě je napsáno vonný olej (správně hledáme éterický či esenciální olej) a není uveden latinský název byliny Melissa officinalis nebo je značka výrobce podezřelá – pak se bude pravděpodobně jednat o synteticky vyrobenou meduňku, která nemá uváděné terapeutické účinky,
- meduňku s citronelou – citronela je skvělá, ale… v téhle směsi bude meduňky pramálo a také nebude mít terapeutické účinky, o kterých píšu níže.
3+1 hlavní účinek meduňky jako éterického oleje
V čem vám meduňka může pomoci? Proč stojí za to do této malé lahvičky investovat? Jako malou ochutnávku zde uvádím 3 hlavní účinky meduňky z mého pohledu:
- smutky, melancholii a deprese pošle k šípku,
- rozveselí mysl i srdce,
- při stresu vám pomůže zůstat v klidu.
A navíc:
- pomůže vám zpřetrhat staré vazby – vědomé i ty nevědomé, tak hluboko sahají její účinky.
Je to takové naše české „santalové dřevo“, které považuji za skvost mezi harmonizačními, meditačními a terapeutickými éterickými oleji. Prozáří vás světlem. Podobně jako třezalka. Ale více se u toho zasmějete. 🙂
Terapeutické účinky meduňky jsou skutečně nedoceněné. Mrkněte také níže na recept na jednoduchou, ale velmi účinnou směs „zpřetrhání starých vazeb“. Věřím, že vám bude nápomocna.
Vůně meduňky
Vůně meduňky je svěží, trávová, citrusová. Většina lidí ji vyloženě nevyhledává (přičítám to jejím hlubokým účinkům na psychiku), ale úplně jim nevadí. Poměrně velká část lidí ji ale bezvýhradně miluje. Patříte mezi ně?
Oproti ostatním našim bylinným esencím (jako je růže, třezalka, heřmánek…) není meduňka sladká, a tak se dá využít jejích harmonizačních účinků i u lidí, kteří sladké tóny z jakýchkoliv důvodů nevyhledávají. V parfémech a směsích je nádherná, protože je rozjasní, osvěží a zjemní. Přidávám ji do parfémů ráda jako luxusní a neotřelé horní „citrusové“ tóny.
Meduňku využijete, kdykoliv se cítíte skleslí, smutní, nevíte si rady a hledáte podporu nebo jen potřebujete osvěžit mysl. Její hlavní sezóna je na jaře a v létě.
…