Přestože se mateřídouška sbírá za plného květu v horkém létě, v aromaterapii hraje prim zejména v podzimním období. Díky jejím účinkům na dýchací ústrojí. Prohloubí dech a přenese nás kamsi za hranice všedního vnímání.
V tomto článku vás podrobně seznámím s mateřídouškovým a tymiánovým éterickým olejem. Vysvětlím vám, s čím vám mohou pomoci a naučím vás, jak s nimi pracovat. V praktických receptech najdete také tipy proti podzimnímu nachlazení. A protkneme je troškou duchovna, jinak to u mateřídoušky ani nejde.
3 základní druhy mateřídoušky-tymiánu jako éterického oleje
V aromaterapii se hojně využívají 3 základní druhy mateřídoušek a tymiánů, čeština je složitější, ale v angličtině se všechny jednoduše jmenují Thyme 🙂
- Mateřídouška – Thymus serpyllum
- Tymián linalol – Thymus vulgaris, chemotyp linalol
- Tymián thymol – Thymus vulgaris, chemotyp thymol
Rozdíly mezi mateřídouškami a tymiány z botanického pohledu vám vysvětlila Verča ve svém mateřídouškovo-tymiánovém článku. Terapeuticky mám nejraději právě vůni mateřídoušky, vyniká svými účinky na srdce a obnovení důvěry.
3 základní témata mateřídoušky jako éterického oleje
Vybírám pro vás 3 hlavní témata, ve kterých thyme vyniká nad ostatními oleji.
- Podpora, sebevědomí, odvaha – jde na to jemným způsobem, kterému nelze odolat.
- Duchovní rozměr a působení na srdce – zejména u mateřídoušky je téměř hmatatelný, ukáže vám cestu k vaší “božské jiskře” ve vašm srdci.
- Protiinfekční působení – hravě strčí do kapsy zprofanované tea tree.
Nahradit tymián částečně můžete rozmarýnem nebo třeba šalvějí lékařskou. Děti a těhotné také nepřijdou zkrátka, doporučím vám jeden konkrétní tymiánový typ níže 🙂
…