Vůně přírody: jalovec jako loď, kotva i přístav

Jalovec přirozeným způsobem propojuje tělo a ducha. Nastavuje nám zrcadlo a chrání před negativními energiemi i špatnými sny. Výborným pomocníkem je při dýchacích obtížích, bolestech svalů nebo chronické únavě. Jak voní éterický olej z jalovce, za kolik ho pořídíte a kdo by si ho měl pravidelně dopřávat?

Přečtěte si a inspirujte se…

  • Jak jalovec vypadá a kde ho najdeme?
  • 3 + 3 hlavní účinky jalovce jako éterického oleje
  • Jaký jalovec pořídit, pro koho a jaké zvolit dávkování? (členská část)
  • S čím vším nám jalovec umí pomoci? (členská část)
  • 7 praktických a voňavých receptů s jalovcem (členská část)

Jalovec v aromaterapii

Éterický olej z jalovce se získává parovodní destilací zralých plodů (2. a 3. rok plození) nebo – méně kvalitní olej – ze směsi z větviček s jehličkami a plody. Jalovec obsahuje 0,2–3,4 % vonných silic, nejčastěji 1–2 %.

Jalovec ve světě. Jak vypadá a kde ho najdeme?

Jalovec, Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885, Gera, Germany, Foto: Wikimedia commons

Lidově je jalovec (pro který se u nás doma vžilo označení juniper podle jedné IT firmy) označován také jako borovička, borovec, borůvky nebo jahody.

Existují 2 základní druhy jalovce:

  • Juniperus communis subsp. alpina – jalovec obecný nízký
  • Juniperus communis subsp. communis – jalovec obecný pravý

+ dalších cca 60 poddruhů vyvinutých v různých místech, kde se jalovec vyskytuje.

Jalovec je neopadavý, pomalu rostoucí, v průměru 2 m (výjimečně až 10 m) vysoký keř nebo strom rozmanitého tvaru (kuželovitý, sloupcovitý, plazivý, rozložitý, často s více kmeny). Jeho původ zasahuje do 3 kontinentů – Severní Evropy, Jihozápadní Asie i Severní Ameriky.

Dnes je hojně rozšířen i např. ve Středozemí, Africe, na pastvinách, skaliskách, horách, okrajích a světlinách borových, dubových nebo březových lesů apod.

V České republice byl v divoké přírodě téměř vytlačen, patří tedy mezi chráněné druhy. Má rád sucho a slunce, snese i vysoké nadmořské výšky a při našem treku v Nepálu to byla poslední zeleň, která zde rostla i ve vysokých nadmořských výškách (samozřejmě plazivý druh jalovce).

Brána do srdce Himalájí, odtud už rostou jen borovice a jalovce. Foto: Michaela Makulová, 2012
Jalovec x cypřiš, Foto: Wikimedia commons

Pro aromaterapii nás zajímají nejvíce jehlice s bělavým proužkem (trojičky – díky nim ho vždy poznám od „tújovitých“ lístků cypřiše) a samozřejmě plody – kulovité bobule (jalovčinky), 6–10 mm v průměru, zprvu zelené, později modré až černé a ojíněné, dozrávají po 2 letech, 3. rokem opadávají.

Ze zralých kousků se vyrábí éterický olej vytříbenější vůně. Siličnaté žlázky se nacházejí ale i ve dřevě, a tak se často destilují celé větvičky.

Tip: Seznamte se s jalovcem a prolistujte si více foto ve Wikimedia commons.

V Tibetu se jalovec používal k meditačním a léčitelským účelům. Sloužil k vyhánění zlých duchů nebo jako očista při morové epidemii i jiných nemocech.

V Nepálu se ve vysokohorských vesničkách (nad 3000 m n. m.) každé ráno vykuřovalo větvičkami jalovce z okolních kopců. Musím říct, že to byl neuvěřitelně příjemný zvyk.

Plody jalovce se při zrání zbarvují do červena a následně až do černa. Foto: Pixabay.com

Jalovec je také tradiční koření, i když přiznávám, přestože máme doma hodně koření (i exotického z cest), jalovec zatím nikoliv.

Zato máme doma nasbírané kuličky jalovce z různých míst pro vykuřování.

Ranní vykuřování s jalovcem v Himalájích, více než 3000 m. n. m. Foto: Tom Makula, 2012

3 + 3 hlavní účinky jalovce jako éterického oleje

Jalovec patří mezi mé stálice, byl to první olej, se kterým jsem se blíže seznamovala. V čem vám jalovec může pomoci?

  • „Já jsem tvá vnitřní síla“ – jako by k nám promlouval,
  • „Já jsem tvé zrcadlo“ – když potřebujeme zahlédnout obraz sebe sama a proměnit se jako motýl,
  • „Já jsem tvá ochrana a bezpečí“ – špatné sny, negativita ani jiné nepříjemnosti si na vás nepřijdou.

A trošku pragmatičtěji hraje jalovec prim při:

  • bolesti svalů a kloubů,
  • otocích končetin,
  • posilování ledvin.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články