Vůně přírody: bříza jako pomocník proti bolesti i pro jarní start

Nedaří se vám letošní jaro vylézt ze svého zimního krunýře? Nic vás nebaví? Nechce se vám ven, i když se ukáží sluneční paprsky? Možná jste byli přes zimu nemocní, možná pojídali antibiotika, možná jste moc pracovali. Každopádně je čas na pořádnou porci svěží jarní energie z éterického oleje břízy. Ale nezapomeňte, s břízou vždy opatrně… Vhodné dávkování břízy najdete v přiloženém textu a receptu.

Tento článek je ZDARMA jako ochutnávka našeho programu Bylinky našich babiček. Po celý bylinkový rok vás zásobí každý měsíc 6 články nabitými informacemi, radami a recepty z praxe. Prostě velká kupa voňavé parády! CHCETE HO? TAK ŠUP SEM!

Začínáme s břízou

Bříza tuhá (Betula lenta) pochází původně z USA

Bříza jako éterický olej se získává destilací kůry či dřeva stromu břízy, často břízy tuhé (Betula lenta) nebo břízy bílé (Betula alba), alias břízy bělokoré (Betula pendula).

Bříze se obloukem vyhněte u dětí, těhotných, kojících či jakkoliv konstitučně slabých lidech. Bříza má velký výčet prokázaných kontraindikací, se kterými si není radno zahrávat (viz níže).

Naopak břízu oceníte pro podporu celkové regenerace např. po dlouhé zimě či nemoci, výborně vám poslouží i po sportovních výkonech, doporučuje se totiž při bolestech, např. svalů.

Bříza se používá při zadržování vody v těle. Má prohřívací účinky a zvyšuje prokrvení tkání. Používá se na bolesti svalů a kloubů, a dokonce je údajně nápomocná při hubnutí.

Vůně břízy

Vůně břízy je ostrá, kafrovitá, těžká a mírně sladká. Když si přivoníte břízy, je to taková vzpruha a příval energie, že o jejích účincích na lymfu nelze pochybovat. Pokud se rozhýbá lymfa, podpoří se detoxikace, což může mít vliv i na váhu. Vůně břízy je tak intenzivní, že si ji vaše dítko těžko vybere.

Zařazení břízy dle tradiční čínské medicíny (mýma očima)

Kdybych měla olej břízy zařadit dle tradiční čínské medicíny, přiřkla bych mu funkci rozhýbávače čchi (energie). Použila bych ho proti stagnacím (pokud dlouhodobě nevíte kudy kam nebo nemůžete udělat krok vpřed), ale pouze u osob, které řadíme k elementu země, tedy se silnou konstitucí, někdy i nadváhou a přetíženou dráhou sleziny. U těch mám vypozorováno, že jim olej dělá dobře.

Naopak pro klasické jarní stagnace čchi v játrech nebo při nedostatku krve u štíhlejších lidí je dle mého názoru příliš silná a může energii a krev rychle hrnout do hlavy a způsobovat bolesti hlavy. Což se mi také stalo při psaní tohoto článku. Nakapala jsem si pár kapek břízy do aromalampy s mandarinkou, zasedla ke psaní a za pár minut jsem si uvědomila, že mě pobolívá hlava.

Olej z břízy je výrazně jangový, horký a prohřívací. (Pozn. dá se obecně říci, že u všech výrazně horkých olejů se vyhýbáme použití pro děti a citlivé jedince.)

Když jsem si připravovala podklady pro tento článek, nabízela jsem po celý měsíc březen břízu svým klientům, abych si otestovala, komu se líbí a komu nikoliv. Překvapilo mě, kolik lidí po ní až lačně skočilo! Mě samotné totiž bříza příliš nevoní, řadím se ale do skupiny střední až slabší konstituce. V praxi jsem si ověřila, že břízu při slabší konstituci klienti výrazně odmítají. Zkrátka jim smrdí.

Na základě mého pozorování zde vznikají 2 hlavní skupiny lidí tíhnoucí konstitučně spíše k nedostatku nebo spíše k přebytku, které si ovšem vždy svým nosem jednoznačně správně vybrali, zda břízu chtějí či nikoliv. Tento fakt mi dává důvěru v lidský čich, který nás sice může v některých případech šálit, nicméně u takto výrazného éterického oleje nás povede správným směrem.

Jakou břízu pořídit?

V tomto programu vám doporučím vždy i mé vyzkoušené značky éterických olejů

Břízu v nabídce dovozců éterických olejů není lehké najít. Vyzkoušela jsem 2 břízy, obě Betula lenta, tedy ne naše klasické břízy bělokoré. Jedná se o druh břízy, který původně roste v USA, ale alespoň v naší zeměpisné šířce.

  • Bříza sladká od Ingraham Botanics (Betula lenta), cena 210 Kč / 5 ml, bohužel výrobce na lahvičce neuvádí zemi původu ani část rostliny, která se při destilaci zpracovává.
  • Bříza od Oshadhi (Betula lenta), destilace kůry, divoce rostoucí rostlina (u stromů poměrně obvyklé), Rusko, cena od 238 Kč / 3 ml.

Obě břízy jejím příznivcům voněly. Mně osobně o kapinku sladší a pro mě přijatelnější připadala bříza č.2. Nebyly však obě stejně staré.

Břízu jsem ale našla i v nabídce ATOK (Betula Pendula – dle prodejce destilace větviček, Francie, 154 Kč / 5 ml), Aromaticus (Betula Alba – dle prodejce destilace pupenů, Rusko, 311 Kč / 11,3 ml), tyto oleje jsem zatím nezkoušela, ale prodejce znám z různých aroma-akcí.

Pozor na levné břízy! Bříza 10 ml za cca 50 Kč je pro mě podezřelá a nic takového nekupuji! Pozn. ceny jsou uvedeny k březnu 2018.

Líbí se vám tento článek? 72 dalších jich najdete v programu Bylinky našich babiček

Jaké zvolit dávkování a pro koho břízu nemůžeme použít?

Maximální dávka břízy pro masáže je dle Roberta Tisseranda (Essential oil safety) 2.5 %. Při takové dávce byste vy anebo váš masér či partner na místě zkameněli 😀

  • Pro dospělé doporučuji max 5 kapek břízy do 30 ml (cca 1 %).
  • Při akutních bolestech krátkodobě 3 kapky do 10 ml (necelé 2 %).

Pro koho ne?

  • Děti!!! Vyhla bych se bříze pro děti až do 12 let a pro starší bych použila pouze po konzultaci s aromaterapeutem.
  • Těhotné a kojící ženy!
  • Při užívání drog.
  • Při problémech s krevní srážlivostí.
  • Při nemocech jako je ADD/ADHD a další.

Břízu v těchto případech neužívejte ani pro inhalace, ani masáže, natož vnitřně.

Podtrženo a sečteno: Břízu používejte pouze pro dospělé a zdravé či konstitučně silné jedince, kterým bříza voní. Pro ně může být přínosná pro masáže i inhalace.

Psí příběh z praxe

K bříze jsem si našla výraznější cestu letos v zimě, když si naše spolubydlící fenka Ája natrhla vaz na levé přední noze. Dostala na 6 týdnů zákaz pohybu a k tomu jsem hledala byliny, které by jí s úrazem pomohly přírodní cestou. Prošla jsem si knihu od Caroline Ingraham Help Your Dog Heal Itself, objednala doporučené sušené byliny a éterické oleje a začala je Áje pravidelně nabízet. Bříza a libavka byly doporučeny v sekci problémů s pohybovými aparátem jako éterické oleje, které si psi často sami vybírají k inhalaci při výrazných bolestech. O tom, že Áje noha bolí nebylo pochyb, kulhání bylo výrazné. K mému překvapení si však Ája začala nejprve vybírat jiné oleje. Jednoznačným vítězem byla fialka, ale o tom více až příští měsíc…

O břízu Ája projevila mírný zájem až někdy ve 2. nebo 3. týdnu léčby. Párkrát si přivoněla a dala přednost éterickému oleji z libavky, který má podobnou přímou kafrovitou vůni, leč doprovázenou výraznou sladkostí. Libavku Ája několikrát po sobě inhalovala, nikdy ale ani jeden z těchto olejů nechtěla jíst, ani jím potírat.

Pro zajímavost uvádím, v jakých případech si dle webu Happy Tails zvířata často vybírají břízu:

  • bolesti při zánětech kloubů a artritida,
  • bolesti svalů,
  • bolesti po chirurgických zákrocích, např. po kastraci.

Jak olej používat v praxi?

Bříza tuhá (Betula lenta)

Bříza se doporučuje kombinovat s jalovcem, borovicí či rozmarýnem a vtírat na bolestivá místa. Já tento princip násobení účinků v praxi nevyužívám, ale dovedu si představit u sportovců a sportovních masáží, že přinesou rychlou úlevu. V praxi naopak dle zásad TČM kombinuji oleje výrazně jangové s oleji jinovými a to ze 2 důvodů. Jednak jinový olej pomůže uvolnění bolestivého místa a jednak při pravidelném užívání by mohla výrazně jangová směs takzvaně vypalovat jin, dá se tedy říci, že se zaměřuji více celostně. Navíc směs s květinovým tónem lépe voní a člověk se tak snáze zrelaxuje 😉

(Pozn. jinový olej je např. níže uvedené germanium, palmarosa nebo levandule.)

Recept: Rychlý masážní olej s břízou nejen na bolest zad

V průběhu příprav tohoto článku se také můj drahý muž obětoval a zasekl si záda, abych mu je mohla s břízou ošetřovat a pozorovat její účinky.

Použila jsem:

  • 3 kapky břízy,
  • 3 kapky gerania,
  • hrstičku třezalkového macerátu (asi 10 ml).

Záda jsme ošetřovali asi 3-4 po sobě jdoucí dny do odeznění hlavní bolesti. Už po prvním namazání muž hlásil mírnou úlevu od bolesti. Popisoval, že ho záda po aplikaci lehounce pálila, při kontrole však kůže nečervenala. Tento pocit by tedy měl být způsoben intenzivním prokrvením tkání. (Pozn. břízu raději nepoužívejte dlouhodobě!)

Na svých klientech jsem při masážích vyzkoušela také kombinaci břízy s palmarosou nebo levandulí a všechny mi přišly dobré. Germanium tedy můžete nahradit i levandulí nebo palmarosou ve stejném poměru.

Čím břízu nahradit?

Caroline Ingraham doporučuje břízu substituovat libavkou, která ovšem může být pro lidi ještě více toxická než bříza, jak uvádí Robert Tisserand. V praxi po bříze sáhnou nejčastěji maséři, a tak pro ně doporučím jako možnou náhradu zmiňovaný rozmarýn, borovici či jalovec. Z neevropských rostlin by to pak byl: kafr, eukalyptus, skořice či hřebíček, i když u posledních 2 jmenovaných hrozí iritace kůže, a proto je rozhodně nedoporučuji používat začátečníkům na tělo neředěné ani ředěné.

Slovo závěrem aneb co vás čeká v dalších dílech?

Článek je součástí vzdělávacího programu Bylinky našich babiček a takovou ochutnávkou toho, co se v programu můžete naučit. V programu zastupuji roli průvodce našimi lokálními éterickými oleji. Zaměříme se spolu po celý rok na bylinky, rostlinky či stromy, které jsou u nás doma a mohou být proto pro nás velmi nápomocny. Povídat si budeme o jejich praktickém využití. Budeme míchat. Zkoušet. Experimentovat…

Pomohu vám se zorientovat v nabídkách firem a ukážu vám, co ráda používám a proč. Doporučím vám vhodné dávkování a vyzkoušené recepty. Budu s vámi zkrátka sdílet zkušenosti ze své praxe. A vždy k tomu přidám něco málo z pohledu tradiční čínské medicíny.

Témata svých článků vzájemně propojujeme s Veru Němcovou, a tak se každý měsíc můžete těšit na popis byliny z pohledu fytoterapie a následně i aromaterapie – článek o březové vodě najdete zde. Vybírat pro vás budeme vždy to, co je sezónní, co právě kvete, dozrává nebo se zkrátka hodí k využití v tom či onom měsíci.

V sekci aromaterapie se dále můžete těšit např. na…

  • Vůně přírody: Fialka pohladí po duši a královsky rozvoní vaše parfémy (duben)

    Fialka nás zavede do hlubin naší duše. Pohladí, pomazlí, vykouzlí úsměv. V aromaterapii se využívají její svěže zelené lístky. Umícháme si spolu originální jarní parfém a povíme si, na co si dát pozor ve “fialkové” kosmetice.

  • Vůně přírody: heřmánek modrý a římský, silné duo pro neklidné nohy i hojení bolístek z dětství (květen)

    Heřmánkový éterický olej má právě svou sezónu. Hodí se pro všechny, co si neumí odpočinout. Je to ideální pomocník pro celou rodinu – děti, ženy, muži i zvířata ho milují. Povíme si o jeho jednotlivých druzích a s čím vším nám v aromaterapii může pomoci. Umícháme si voňavý sprej pro miminka.

  • Vůně přírody: třezalka uklidní emoce po náročném dni a přinese harmonii vašemu srdci (červen)

    Třezalka se mi osvědčila jako éterický olej pro vytížené a přepracované lidi, pro ty, kteří nezvládají svoje emoce nebo zkrátka potřebují sáhnout po lahvičce první pomoci po náročném dni. Umícháme si spolu svatojánské bylinkově vonící tělové mléko.

>>>Zaujalo vás to? Bylinky našich babiček si můžete objednat tady!<<<

Proč používat “naše lokální” éterické oleje?

Proč vlastně používat naše lokální byliny, když na trhu je k dostání obrovská paleta exotických bylin, dřev, pryskyřic a koření všeho druhu? Proč kupovat něco, co se stejně v Čechách pro destilaci nepěstuje? A proč používat éterické oleje, které naše babičky neměly? Proč se vzdělávat v našem programu?

  • Protože aromaterapie je velmi účinnou přírodní metodou a jakýmsi moderním bylinkářstvím.
  • Protože aromaterapie krásně voní a tím nám dělá dobře na těle i na duchu.
  • Protože aromaterapie má skvělé a rychlé účinky na psychiku, o čemž si více povíme v dalších dílech.
  • Protože při interakci s bylinami se přirozeně ladí naše nitro.
  • Protože když jsme přítomni ve svém středu, jsme spokojenější, šťastnější a radostnější.

 

Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, foto: Wikimedia commons, autorka.

Zdroje:

  • INGRAHAM, Caroline. Help Your Dog Hel itself: A-Z guide to using essential oils and herbs. 2nd. Tetbury: Ingraham Trading, 2017. ISBN 978-0-9524827-4-1.
  • TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.
  • Happy Tails [online]. [cit. 2018-04-09]. Dostupné z: https://www.happytails.cz/esencialni-oleje-jednodruhove-287/briza-betula-lenta
  • GROSJEAN, Nelly. Velká kniha aromaterapie. Vyd. 1. Olomouc: Fontána, 2003. ISBN 80-7336-084-5.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články