Verbena, jihoamerická kráska z hor

Zatímco na severní polokouli panuje zima, lístky verbeny ve své domovině lehce povívají ve vlhkém pacifickém větříku a akumulují sluneční paprsky z horského tropy umocněného slunce. Její drobné bílé kvítky se usmívají na koncích větviček a šeptají. Zaposlouchejte se…

Přečtěte si a inspirujte se:

  • Proč a jak verbenu pěstovat?
  • Jak užívat éterický olej z verbeny? + recept na svěží parfém LUISA
  • Jak verbenu zpracovat a jaké má účinky?

Aloisie citronovonná, trojlistá, sporýš, nebo verbena?

Mladý výhonek verbeny. Zdroj: Pixabay.com.

Aloisie (Lippia citriodora / Aloisia triphylla) je bylina u nás málo známá, za to nesmírně mocná ve svých účincích. Má pro mě unikátní kombinaci sedativních a osvěžujících účinků na mysl.

No řekněte sami, kolikrát jste v práci či ve škole potřebovali něco dotáhnout či přečkat náročné období s lehkostí a humorem? Nespočetněkrát? Já taky. A verbena je povětšinou mou věrnou společnicí.

Ať už jako bylinka, ke které si chodím v létě přičichnout před dům, vařím si ji čerstvou nebo sušenou jako čaj, anebo jako éterický olej, který má pro mě ještě silnější až euforizující účinek při zachování lehkosti a nadhledu.

Jak jsem se dostala k aloisii?

Vysaďte si letos aloisii a nechte ji takto rozkošatět, zdroj: Wikimedia Commons.

Miluju pěstování bylinek, které ráda používám v aromaterapii. Ale přiznávám, že mé pěstitelské začátky s verbenou byly vedeny metodou pokus omyl. Zkrátka jsem ji první rok nechala na podzim venku s vírou, že přezimuje stejně jako meduňka a máta, se kterými jsem ji zakoupila v trojkvětníku.

Musím říct, že chuťově se k sobě náramně hodí – tišící meduňka, stimulační máta peprná a stabilizační verbena. Nicméně pěstitelsky už méně. Poučení? Rozsaďte je!

„Aloisii není údajně jednoduché rozmnožit,“ prozradil mi zahradník v Praze na Jiřáku, proto se také hůře shání, a doporučil mi pěstovat ji v samostatném květináči a na zimu ji přemístit do chladné světlé místnosti. Přesně tak ji pěstují i v Bylinkové zahradě Valtice – ve velkých přenosných kameninových květináčích. Aloisie je totiž ve své domovině keř a v květináči se hezky rozkošatí, když ji vždy po sezóně zastřihnete. Ale pozor, nechte jí i na zimu pár lístečků, ať může dýchat.

A kdy ji máte schovat? Když začnou teploty klesat k nule. Pamatujte, že je to tropická rostlina (i když je zvyklá i na vysoké nadmořské výšky, a tedy i větší zimu) a dlouhodobější vystavení mrazům nemusí přežít.

Jak tedy u nás vypadá pokus číslo 2? Aloisii jsem v říjnu přesunula do chladné koupelny na okenní parapet s východním sluncem. Chvilku se tvářila, že ji mé zastřihnutí urazilo, ale za chvilku zlehka obrazila. Zastřihovat budu znovu v květnu, až ji budu vyndávat ven.

Odkud k nám připlula?

Uhodli jste? Můj popis v úvodu článku vedl k Peru, ale údajně i sem zavítala z Bolívie, Argentiny a Paraguaye. V 17. století byla dovezena do středomoří, kde zplaněla a sama se zde vysemeňuje. Jméno Aloisie dostala po Marii Luise Parmské (Luisa = ve španělštině Aloysia).

Verbena v aromaterapii: osvěžení pro váš nos

aromaterapii se zpracovává celá kvetoucí rostlina, destilují se tedy větvičky s listy i květy a prodává se často pod názvem verbena nebo sporýš.

Éterický olej z verbeny obsahuje zejména:

  • 29,5 – 38,3 % geraniolu
  • 22,9 – 29,6 % neralu
  • 5,7 – 15,4 % limonene
Verbena cestovatelka v Bylinkové zahradě Valtice, foto: autorka

Při aplikaci na kůži se nedoporučuje používat ve větší koncentraci než 0,9 % (TISSERAND 2014). Na pozoru by měli být zejména lidé s přecitlivělou pokožkou, při nemocné nebo poraněné pokožce. Vyhýbejte se verbeně u dětí do 2 let. V těhotenství se nesmí éterický olej používat pouze vnitřně, i když v literatuře najdete občas ledacos. Vnitřní užití oleje není vhodné ani kvůli možné interakci s léky.

Recept na svěží parfém LUISA

Po jmenovkyni Luise byla pojmenována i moje směs s verbenou (upřímně přiznávám, nemůžu se jí nabažit).

  • 6 kapek verbeny
  • 5 kapek anděliky kořen
  • 5 kapek citronu bio
  • 5 kapek limetky bio
  • 9 kapek bergamotu bio (ideálně bez bergaptenu/furokumarinů)
  • 30 ml alkoholu a lahvička s rozprašovačem

Osvěžte se s touto směsí v předjaří či na jaře. Odlehčí vaší mysli. Používejte pro čichání a rozmazlování smyslů.

Luisa v procesu tvorby, foto: autorka.

Nač verbenový éteráček používat?

  • při nervozitě, neklidu až pocitu vnitřního třesu
  • na podporu koncentrace a osvěžení mysli
  • při mrzutosti, únavě
  • při nedostatek motivace nebo nízkém sebevědomí

Verbenu používám zejména na psychiku. Přeci jen je její cena trošku vyšší (počítejte cca 200-300 Kč/1 ml) a účinek na psychiku mocný. Nejlepším způsobem aplikace jsou inhalace všeho druhu: inhalační tyčinky, roll-ony, parfémy…

A kdy sáhnout po verbenovém hydrolátu?

Přes léto moc ráda popíjím verbenový hydrolát (bez konzervantů!) naředěný ve vodě. Je to úžasné osvěžení. Kdy ho použít?

  • při černých myšlenkách, mrzutosti
  • při smutku, strachu, depresích
  • kdykoliv jen tak pro jeho chuť

Hydrolát můžete popíjet vnitřně (1 polévková lžíce do 1 litru vody) nebo stříkat kolem sebe či v místnosti, ve které se necítíte příjemně (stres, hustá atmosféra). Respektujte kontraindikace výše uvedené.

Okuste se mnou aromaterapii v seriálu Vůně přírody (je součástí Bylinek našich babiček)

Když už verbenu vypěstujete, jak ji zpracovat?

Verbena je ve své domovině vysoký keř, zdroj: Pixabay

Když píšu tento článek, uzobávám k tomu lístky verbeny, které rostou v trojicích jako vojáčkové pravidelně nad sebou. Ano ano, přesně takové ty podlouhlé špičaté lístky jako naše máta peprná, ale má světlejší zelený odstín a roste až do výšky 30–80 cm (ve své domovině údajně i několik metrů vysoký keř!).

Od máty ji poznáte podle nezaměnitelné svěží citrusové vůně (ne tak vlezlé jako u meduňky), kterou její lístky produkují. Má také typické čtyřhranné větvičky. Lístky se sbírají po celé vegetační období (od června do září), používají se čerstvé do dezertů, osvěžujících nápojů, nakládají se do vína nebo se suší na čaj, který vám přes zimu zajistí dobrou náladu. Kromě vína už jsme vyzkoušeli všechny způsoby, nicméně nejradši si vychutnávám její hořkou chuť uždibováním přímo z keříků.

Doporučuje se zejména pro své sedativní a relaxační účinky při stresu či mírných formách depresí. Pomoci vám může i při migrénách či nespavosti. Bylina má také protizánětlivé a protiinfekční účinky. Používá se při trávicích (žaludeční potíže, plynatost) a dýchacích potížích (např. při kašli).

A co za jejími účinky stojí? V listech obsahuje alkaloidy, flavonoidy, třísloviny a silice. Její typickou látkou je verbenalin.

V tradiční medicíně byla používána vnitřně při otravách z jídla, na podporu laktace, zevně na čistění vředů a ran či na horké otoky.

A na závěr jeden zajímavý tip. Pokud trpíte na krvácení z nosu, zkuste verbenu držet v ruce a ustavičně na ni hledět, radí Mathioli. To vyzkouším! 🙂

Uvařte si voňavý čaj na nervy, zdroj: Pixabay.com.

Zdroje:

  • HUDAK, Renate. Bylinky. Praha: Jan Vašut, 2006. Zahrada pro radost. ISBN 80-7236-496-0.
  • Aloisie trojlistá – Aloysia triphylla [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné z: https://www.salviaparadise.cz/herbar-rostlin-aloisie-trojlista-aloysia-triphylla-c-736_1095.html
  • Aloisie citronová [online]. [cit. 2020-02-14]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Aloisie_citronov%C3%A1
  • TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.
  • MATHIOLI, Petr Ondřej, Dr. Herbář neboli bylinář. Svazek III. Olomouc: Fontána. ISBN 80-86179-49-4.
  • GERMANN, Gudrun a Peter GERMANN. Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4672-2.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články