Přírodní tuhá mýdla u nás doma nechybí na žádném umyvadle. Ale zatím skoro žádné mi nesedělo při péči o pokožku. Prostě mi přišla vždycky tak trochu suchá. A zase jsem se vrátila ke svým oblíbeným sprchovým olejům. A tak jsem z testu mýdel z Mydlárny u dvou koček měla strach. Co když budu zase zklamaná? Zcela zbytečně. Už při prvním doteku je jasné, že tyto barevné a voňavé poklady vysušovat nebudou. Otestovala jsem je na celé rodině a verdikt byl jednohlasný: jsou skvělá!
Jak jsem se poprvé krásně namydlila…
Mýdla jsem podrobila opravdovému zátěžovému testu. Na naší dovolenou na beskydské samotě jsem vzala pouze jedno mýdlo pro celou rodinu: levandulové. Hygienické podmínky byly rovny divočině, a tak musela levandulka vystačit na umývání rukou po sbírání borůvek v lese, řezání dřeva, vaření na kamnech i na koupání v neckách před chalupou. Obstálo výborně. Spotřeba byla velmi nízká a jsem moc ráda, že všechny ty krásné zážitky budu mít spojeny se svěží vůní levandule.
Jako aromaterapeutka jsem vůněmi obklopena každý den. A tak pro běžnou hygienu vyhledávám kosmetiku, která příliš parfémovaná není. Proto jsem do domácí koupelny vybrala mýdlo s mořskou solí. Jeho vůně je pro mě symbolem čistoty. Není nijak vtíravá ani výrazná. Naopak mám ale chvilky, kdy si chci vůni užít. Vůni, kterou namíchal někdo jiný s nápadem, který bych dohromady nedala. A ta, která mě teď fascinuje, je vůně mýdla Galiskari. Lehounká růže s pomerančem v kontrastu se zázvorem, hřebíčkem a omamným ylang-ylangem vás okamžitě přenese na vaši tajnou planetu. Nejsem žádný ylangový fanoušek, ale tato kombinace je prostě úžasně orientální, rafinovaná, proměnlivá a zajímavá.
Moc ráda také na svých dílničkách s dětmi používám jejich aromaterapeutické karty. Ve chvíli, když jsou děti už přečichány, anebo není jasné u těch nejmenších, jestli jim voní víc mandarinka nebo bergamot, pak sahám po kartičkách. Jsou na nich pohádkové víly a žínky, které na děti vždycky zaberou. Maminky zase ocení, že je na druhé straně vždy “aromaterapeutický tahák”, tedy krátký popis účinku daného éterického oleje. Karet je zatím v balíčku pouze dvacet, rozhodně hlasuji pro, aby se do budoucna rozrostly!
U nás doma si tedy Mydlárna u dvou koček vydobyla svoje místo. Pokud vůbec lze něco jejich mýdlům vytknout, pak je to čtvercový tvar. Ten sice lahodí oku, ale do ruky je (než se omydlí) malinko nepohodlný. Testování se účastnily také moje klientky. Jejich názory najdete na konci tohoto článku.
Rozhovor s kočkami mydlářkami
Teď vás zvu k přečtení rozhovoru s mydlářkami Johanou Bažantovou a Jitkou Prokšíkovou. Nahlédněte pod pokličku jejich voňavé výroby…
Drogerie jsou zaplaveny sprchovými gely všech možných vůní a barev. Proč se vracet k tradičnímu mýdlu?
“Běžné sprchové gely nás sice umyjí, ale obsahují také látky, které vysušují kůži a zatěžují organismus. To se může týkat i některých komerčních tuhých mýdel, která pokožku odmašťují a tím vysušují, a to může vést až k ekzémům nebo alergiím. Mýdla, která vyrábíme v Mydlárně u dvou koček, naopak pokožce a celému organismu dělají moc dobře. Přidáváme do nich množství kvalitních rostlinných olejů jako je mandlový, konopný, jojobový, měsíčkový a další. Některé rostlinné oleje zůstávají takzvaně nezmýdelněné, díky tomu si zachovávají své vyživující schopnosti. Vlastně i na dotek jsou naše mýdla mastnější než ta z normální drogerie. K tomu ještě udělají svoji práci esenciální oleje, které prospívají tělu i duši.”
Vzpomenete si na vaše první po domácku vyrobené mýdlo? Je kumšt mydlářské řemeslo dobře ovládnout?
“I my jsme začínaly po večerech v kuchyni a první várky odlévaly do tetrapakových krabic od mléka :-) Myslíme, že vyrobit něco, co by vám trochu mydlilo a vypadalo to jako mýdlo, se dá skoro vždy. Musíte mít ale dobrý recept, chuť poshánět si vše potřebné a začít vařit. Tak to bylo na začátku i s našimi mýdly. Později jsme začaly vidět, co vše se dá vylepšovat, a postupně stabilizovaly naše současné recepty… Ale tomu předcházelo opravdu mnoho pokusů. Ve výrobě prostě musí kumšt být. A je to i to, co nás naplňuje. Dělat naše mýdla dobře a kvalitně s ohledem na životní prostředí kolem nás. Výrobní tajemství se samozřejmě neprozrazuje. Ale jeden trik prozradit můžeme. Musíte smíchat odhodlání, úsilí a poctivost!”
Od jakého věku jsou vaše mýdla vhodná? Jaké byste doporučily pro péči o miminka, těhotným, seniorům anebo například zaměstnanému manažerovi?
“Naše mýdla jsou vhodná i pro velmi malé děti. Osobně bychom ale v prvních měsících po narození děťátko omývaly pouze vodou. Pokud je potřeba umýt zadeček, doporučujeme mýdlo s měsíčkovým olejem a vůní citrusů, které děti zklidní nebo mýdlo konopné s hojivými účinky. Pro těhotné ženy je vhodné například mýdlo s levandulí nebo mýdlo na intimní hygienu s tea tree olejem a jedlí. Těžko doporučit mýdlo pro seniora či zaměstnaného manažera. Každý jsme jiný a každému i něco jiného voní… Oblíbenost vůní se může s časem měnit, proto je nejlepší nechat se vést vlastní intuicí a vybrat tu vůní, která je nám libá. Ale možná jeden tip pro seniory i manažery: vlasový šampon Elixír silného vlasu. Kdo by si prohlédl obrázek naší výtvarnice Lucie Čapkové, určitě by pochopil…”
Klasické mýdlo, to je návrat k mýdlenkám a krabičkám na mýdlo. Co se vám na vaše mýdla osvědčilo?
“Moc se nám líbí, že mýdlenky mohou koupelně vtisknout punc originality. Spolupracujeme s keramičkou Miou, která pro nás vyrábí mýdlenky “nastojato”. Mýdlo v nich dobře odkape a svým tvarem nezaberou moc místa, takže se vejdou i na velmi malá umyvadla. Všem doporučujeme, aby si na tuhá mýdla koupili správnou mýdlenku. Měla by mít zespodu dostatečně velké dírky na odkapávání vody, takže mýdlo po použití bude mít šanci oschnout a podstatně déle vám tak vydrží.”
Snad každý si musí všimnout vašeho originálního výtvarného obalu. S kým spolupracujete a proč jste se vydaly touto cestou?
“Poměrně brzy jsme se na naší “mýdlařské cestě” potkaly se zajímavou ženou Lucií Čapkovou, která se do našich mýdel zamilovala na první pohled a navrhla, že nám vytvoří naše první obaly. Byly jsme z jejich vtipných kresbiček uneseny a záhy jsme zjistily, že obal opravdu prodává. Zákazníci byli též nadšeni a mýdla se začala prodávat skoro sama. A tak vznikla myšlenka vytvořit galerii na mýdlech. Vždy, když se nám podaří vyvinout novou řadu mýdel, oslovíme i novou výtvarnici. Takže na obalech máme obrázky také od Jany Soběslavové a Lucky Ernestové, která nám namalovala i půvabné obrázky víl a pohádkových žínek na naši řadu éterických olejů a aromaterapeutických karet. Nově ještě přibyla mladičká výtvarnice Máří Marková, která navrhla obaly na naše novinky, a to balzámy na rty a olejové parfémy.”
Jakou roli hraje aromaterapie ve vašich životech?
“Vůněmi jsme obklopeny neustále, éterické oleje cítíme při každém mytí rukou, přidáváme je do krémů a mastí. Léčivé účinky esencí využíváme při drobných obtížích těla např. tea tree na opary nebo ošetření po klíšťatech. Levanduli při poštípání hmyzem, hřebíček na bolavé zuby… A samozřejmě skvělým pomocníkem je inhalace! Do aromalampy si kapeme eukalyptus, když se nám špatně dýchá. Když potřebujeme pozvednout náladu a radost ze života, použijeme citrusy, a to hlavně pomeranč. Pokud chceme podpořit relaxaci či meditace sáhneme po našem oblíbeném kadidle. Éterické oleje jsou prostě krásnou a voňavou součástí našeho života.”
Velká mýdlová anketa!
Jana K. – testovala Pirátské z Karibiku
“Mýdla z Mydlárny u dvou koček jsou mi dobře známá a mnou oblíbená. Na první pohled zaujme obal. Díky rozpustilým obrázkům, které baví, jsou mýdla nepřehlédnutelná. Já jsem testovala pro mě nové Mýdlo s mořskou solí. Má jemnou, hedvábnou texturu, je velmi příjemné na dotek a krásně voní čistotou. Ve spojení s vodou lehce pění, na pokožce vytváří jemný film. Po použití byla má pokožka voňavá, měkká, vláčná a dobře hydratovaná. Osobně jsem neměla po koupeli potřebu nic dalšího na ni nanášet. Snad jen obzvláště citlivým jedincům bych doporučila vyhnout se intimním partiím. Sůl je sůl 🙂 Mýdlo s mořskou solí mohu bez výhrad doporučit. Stalo se mým favoritem a věřím, že jako milý dárek potěší i ostatní.”
Jana L. – testovala mýdlo Earl gray
“Měla jsem možnost zkusit mýdlo s bergamotem. Moje suchá pokožka na něj reagovala velmi dobře, krásně vonělo, struktura mýdla zůstala dlouho celistvá. Až posledních pár umytí před koncem se trochu “rozblemtalo”, ale to mi nevadilo, považuju to za přirozený mýdlový proces. Barva černého čaje se mi líbila. Jen na papírový obal mám osobně esteticky jiný názor. Preferuju minimalismus. Přijde mi, že lépe “hraje” bez obalu. Prezentované raw by bylo krásné!”
Šárka – testovala mýdlo Konopné hojivé
“Mydlárnu u dvou koček jsem neznala. A opravdu hezky, mile a něžně na mě zapůsobil obal mýdla. Kdybych ho uviděla v obchodě, sáhnu po něm. Vůně se mi zdála neutrální a čistá, což já u mýdel oceňuji. Žádné přehnané parfemace!”
Veronika – testovala mýdlo Panenská čistota
“Mýdlo jsem používala na pleť, protože trpím na akné. Na kůži bylo moc příjemné, pleť po něm vypnutá a jemná. Snad po ničem jiném jsem ji tam neměla tak vyhlazenou. Hodně to vysušuje, což na mou pleť bylo perfektní. Vůně hlavně na začátku provoněla celou koupelnu. Vzhledem k tomu, postupem času vůně zeslábla, což mi přijde fajn vzhledem k tomu, že je primárně určeno pro intimní hygienu. Obal se mi zdá vtipný a myslím, že dokáže zaujmout.”
Věra – testovala mýdlo Měsíčkové
“Obal ve stylu retro/eko/bio se mi líbí. Barva byla synovi moc příjemná a mýdlo opravdu pěkně mydlí. Jen si musíme pořídit jinou vaničku na mýdlo 🙂 Mám velmi citlivou pokožku a osobně bych snesla možná malinko slabší vůni. Ale zbytek rodiny si nestěžoval!”
Autorkou článku je Anna Krutová, foto: autorka, Mydlárna u dvou koček.
Děkujeme Mydlárně u dvou koček za podporu, psát o vašich mýdlech byla radost.