Brněnské Centrum léčivých rostlin je nejstarší botanickou zahradou svého druhu u nás. Už téměř 70 let tam přírodovědci pěstují byliny pro univerzitní výzkum. A pravidelně se tu na začátku léta koná Výstava léčivých rostlin. Letos doplněná o panelovou výstavu Herbář Masarykovy univerzity a přednášky botanika Radomíra Němce nejen o jedlých plevelích.
Než vytrháte záhonek, listujte v herbáři!
Merlík bílý pravidelně vytrhávám od mrkvičky a zakazuju ho na kompost. Až ho příště najdu v záhonku, zkusím ho připravit jako špenát. Tento tip jsem dostala na přednášce Radomíra Němce, kam si přinesl kbelík s plevelem a postupně nám ukázal, že není plevel jako plevel. Například, pokud trpíte na křečové žíly, pak vám hodně uleví čaj z rdesna. A až příště půjdete na vycházku do jarní přírody, zkuste natrhat pár javorových mladých lístků na salát. Teď v létě je najdete, pokud máte ve svém okolí prořezaný strom, který obrazil mladými větvičkami.
Pokud sledujete na Kouzle vůní články o vykuřování, pak by vás mohlo zajímat čarodějnické jedovaté trio durman, rulík a blín. Tradiční recepty na masti proti křečím a dalším závažným potížím se sice už dají sehnat jen těžko, ale jako vykuřovadla prý mají velmi zajímavé účinky. Další rostlinou, na kterou byste si při vycházkách po krajině měli v těchto dnech dávat pozor je bolehlav. Vypadá jako neškodná miříkovitá rostlina, ale zblízka smrdí myšinou a mladý stonek má na sobě černé tečky. Je velmi prudce jedovatý a dětem údajně stačí si jen čichnout jeho pylu.
Jídelníček naopak můžete zpestřit denivkou. Vypadá jako lilie a je to typická rostlina z vesnických předzahrádek. Její výhodou je, že může růst ve stínu i na slunci a je velice nenáročná. Zahrádkářům někdy vadí, že kvete jen jediný den. Pokud ji ale slupnete jako odpolední svačinku, tak vám to tolik vadit nemusí :-).
Lichořeřišnici zná téměř každý fanoušek bylinek, protože je to jeden z nejsilnějších pomocníků při léčení bakteriálních onemocnění. Tedy přírodní antibiotikum. Možná se vám na vlhčích místech zahrádky rozšířila šrucha zelná. Má příjemnou svěží kyselkavou chuť a je výborným doplňkem salátů.
Nádherné kvetoucí záhony
Centrum léčivých rostlin je otevřeno ve všední dny až do září. V klidu si tu můžete projít nádherné kvetoucí záhony. Najdete tu řadu květin, které znáte z babiččiny zahrádky. Možná i sluncovku kalifornskou, kterou pěstujeme na záhoncích pro její krásné květy. A díky nim se stala i symbolem státu Kalifornie. Má velmi silné zklidňující účinky podobné máku a v současnosti je zkoumána hlavně proto, že by mohla pomoci při léčbě Alzheimera nebo Parkinsona.
U některých rostlin najdete informační panely. U jiných jen cedulku s latinským názvem. Proto doporučuji vzít s sebou i chytrý telefon nebo příruční atlas rostlin. Na jednom hektaru tu totiž roste osm stovek druhů rostlin. A odborníci si cení zejména sbírku čeledi makovitých, kam se řadí také sluncovka.
Otevírací doba:
květen – září
Po, Út, Čt, Pá – 9–15 h
Středa – 9–18 h
Autorka článku: Anna Krutová. Foto: autorka.