Udělejte si voňavou dovolenou!

Možná jste to také zažili. Těšíte se na dovolenou dlouhé měsíce. Přijde den D. A první hádka už při nakládání věcí do auta, když se tam tátovi nemůže vejít loďák, ve kterém jsou přece “jenom nejnutnější věci”. Mámu pak rozbolí hlava. Děti to v autě ale hrozně nebaví, skučí, vymýšlí, otravují. Táta by rád dojel na jeden zátah, aby už nemusel poslouchat to vřeštění. Ale klíží se mu oči… Pokud na cestu přibalíte pár éterických olejů, můžete dovolenou nejen “přežít” ale taky “prožít”.

Při zřizování aromalékárničky začněte praktickým obalem. Na trhu je jich spousta. Většinou vypadají jako běžné toaletní taštičky, ale vevnitř mají praktická poutka na lahvičky s éterickými oleji, které se vám tam nerozsypou/nerozbijí/nerozlijí. Ať už balíte příruční kufřík do nízkonákladového letadla nebo se snažíte zoufale poskládat ve stylu “tetris” rodinnou výbavu do kufru, vězte, že vaše aromavýbava zabere méně než cestovní fén (o kterém samozřejmě nebudeme partnerovi říkat). Neměly by v ní chybět tyto oleje: levandule, máta peprná (nebo její jemnější verze máta kadeřavá), tea tree (pro děti rosalina), pomeranč sladký a tymián linalol. Následující recepty proto skládám jen z těchto esencí. Léto je obdobím hydrolátů. Pokud chcete nějaký univerzální, sáhněte po růžovém nebo levanduli.

Při cestování s dětmi oceníte jemnou sílu hydrolátů

Cestovní horečka přichází

Pokud víte, že už samotné přípravy a představa odjezdu vám tak trochu obrací žaludek na ruby a srdíčko buší jako o závod, začněte s aromaterapií už při samotném balení. Připravte si inhalační tyčinku s levandulí a pomerančem. Pokud nemáte plastový inhalátor, můžete použít i malou lahvičku (třeba od vypotřebovaného éterického oleje) se solí nebo esence nakapat na látkový kapesník, dát ho do kapsy a čichat podle potřeby.

Pomeranč sladký je skvělým pomocníkem i při nevolnosti v autě/letadle/na lodi. A to i v případě, že jsou spíše nervového původu. Čichejte alespoň 5 minut k otevřené lahvičce a nebo si vyrobte masážní směs na břicho: pro dospělé 10 kapek do 10 ml rostlinného oleje, pro děti 3 kapky do stejného množství. Natírejte po směru hodinových ručiček.

Až začne být řidič unaven a káva přestane zabírat, nasaďte mátu peprnou. Nejjednodušší je opět použít látkový kapesník. Ten můžete položit třeba na palubovku. Jen pozor, pokud chcete, aby se z dětských sedaček ozývalo jen spokojené chrupkání. Máta totiž stimuluje činnost mozku a by měl v noci fungovat hlavně řidiči .) Dávejte si tedy pozor, abyste mátou neprovoněli celé auto. Naopak. Pokud potřebujete zklidnit divou zvěř na zadních sedadlech, našplíchejte tím směrem levandulový hydrolát. Dobrou atmosféru v posádce vozidla udělá pomeranč sladký. Místo klasického stromečku pověste na zrcátko neglazovanou destičku (nebo výrobek z dětské keramiky) a na něj nakapejte 5 kapek esence.

Krásný večer ve dvou (s hejnem komárů)

Konečně vybaleno, děti spí, láhev vína otevřená, svíčka hoří… A najednou je to tady. Bzukot a nálety krvelačných komárů. Abyste nemuseli skončit při romantickém sedánku na terase zabalení v moskitiéře, doporučuji vybalit levanduli a mátu peprnou. Tyto dva éterické oleje stačí dát v misce s teplou vodou na stůl a komáři si raději vyberou jiný balkonek. Opět může dobře posloužit i látkový kapesník. Pokud vám komáři lítají do pokoje, připevněte někam k oknu látku, na kterou nakapete tyto dvě esence. Můžete se pojistit i jednou kapkou levandule přímo na polštář. Před vycházkou do lesa můžete levanduli použít i jako repelent. Kápněte ji na oblečení, třeba na konce nohavic a klíšťata budou číhat na jinou oběť. Pokud by vaše dovolenkové sídlo zabrali kromě vás i mravenci, pak můžete na kuchyňskou linku nastříkat směs 10 kapek máty peprné ve 200 ml vody. Po několika aplikacích si vyberou jinou cestičku.

Přibalte levanduli s mátou, abyste si západ slunce užili bez komárů

Mami, udělej něco!

“Mami, kopřiváááá!” “Mami, mám štípaneeeec!” “Mami, šlápl jsem na včeličkuuuu!” Důležité je okamžitě zasáhnout. Prostě: udělat něco. A když k tomu použijete levanduli, máte navíc skvělého pomocníka na zarudnutou vyrážku, spálenou kůži, dezinfekci na štípance a kousance. Pokud potřebujete vyčistit odřené koleno, přidejte k levanduli tea tree. U dětí od 2 let můžete dát 1 kapku neředěně na kůži přímo na místo, kde došlo k potížím. U menších raději použijte levandulový nebo růžový hydrolát. Jako sprej první pomoci si můžete smíchat do lahvičky s rozprašovačem levandulový/růžový hydrolát (50ml) a 5 – 10 kapek éterických olejů z levandule a tea tree.

Dovolená v objetí s mísou

K cestování patří i ochutnávání. A tak se může stát, že splácáme jednu regionální specialitu přes druhou a nebo se netrefíme s výběrem. Rozhašené trávení uklidní pomeranč sladký. Dejte si 2 kapky na lžíci medu nebo olivového oleje a spolkněte. Při střevních chřipkách můžete stejným způsobem použít tymián linalol. Při vnitřním užívání éterických olejů si ale buďte vždy jistí, že se jedná o přírodní éterický olej dobré kvality. Doporučuji se obrátit s konzultací na studované aromaterapeuty.

Pokud to přeženete s alkoholem, připravte si opět osvěžující směs k inhalaci. Dobře poslouží máta (tentokrát je lepší kadeřavá) a pomeranč.

V případě, že je původcem vaší nevolnosti horko, pak musíte tělo zchladit. Ideálním nástrojem je koupel nohou. Připravte si lavor s mátou nebo levandulí. 3 – 6 kapek esence rozmíchejte v medu/kapucínku do kávy/tučné smetaně/hydrofilním oleji a rozmíchejte ve vlažné vodě. Ze stejné směsi můžete udělat i obklad – do lavoru rozmíchejte 2 kapky éterického oleje, namočte kus látky (plínka čtvercovka) a přikládejte na týl a na třísla. Při přehřátí dostávají svůj prostor hydroláty. Můžete je neomezeně stříkat přímo na kůži. Růže i levandule zchlazují a hydratují.

Když uděláte dietní chybku, sáhněte po pomeranči sladkém

Rýba jako tráb

Klimatizace, změna počasí, stres. A už je to tady. Místo toho, abyste na středomořském trhu očichávali ovoce, sháníte v místní samoobsluze papírové kapesníky. Pro tyto případy je dobré sáhnout po tea tree, levanduli a tymiánu linalol. Dejte je na mokrý ručník v hotelovém pokoji (6 kapek celkem), do misky s teplou vodou (3 – 6 kapek na místnost) a nebo je inhalujte z látkového kapesníku. Levandule ulevuje i od alergické rýmy. Levandulový hydrolát použijte bez obav jako nosní kapky.

Pokud trpíte na opary, pak se opět můžete spolehnout na tea tree a levanduli. Tea tree zejména v počátcích vysušuje vzniklý puchýřek, levandule podporuje hojivé procesy.

Čtěte také: Extra tipy a triky pro letní péči o pleť

Bazénové potíže

Pokud si z koupaliště odnesete kromě zážitků z tobogánu i plíseň na nohách nebo bradavici, pak vyzkoušejte tea tree a tymián linalol. Na nehtové plísně je používejte neředěně, na kožní potíže smíchejte s rostlinným olejem a natírejte pravidelně každý den – ideálně na noc. Ředění může být tentokrát silnější: pro dospělé 15 kapek na 10ml, pro děti 7 kapek.

Pro řešení ženských potíží, ať už jde o svědění nebo nějaký výtok, sáhněte po růžovém hydrolátu. Aplikujte přímo rozprašovačem. Růžička dokáže divy!

Autorkou článku je Anna Krutová – Aromaterapie Brno. Foto: autorka.

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články