S přicházejícím chladem podzimních dní se můžeme těšit i léčit pomocí drobné, ale velmi silné bylinky – tymiánu obecného (Thymus vulgaris). Tato rostlinka z čeledi hluchavkovitých je původem ze středomoří, dnes se však pěstuje v teplých oblastech po celém světě. Nejznámější využití tymiánu je zřejmě jako voňavého koření (např. jako součást provensálského koření), ale už méně známý je tymián jako léčivá rostlina a také jako éterický olej. V tomto článku se zaměřím na použití bylinářské a na vlastnosti a využití éterického oleje. Těšit se můžete také na recept na můj oblíbený tymiánový sirup!
Tymián jako léčivka
Tymián patří mezi rostliny používané už odedávna. Jeho antiseptické a konzervační vlastnosti znali už staří Egypťané. Používali ho při balzamování. Sumerové asi před 3 500 lety používali tymián jako aromatické vykuřovadlo. Řekové tymián používali jako koření. Často jím také dezinfikovali vzduch a tak bránili rozšiřování nemocí, používali ho také do koupelí a masážních olejů. Název Thymus je odvozen z řeckého slova Thumon, které znamená odvahu. Podle jiného zdroje ze slova Thymon znamenající „vykuřovat“. Římští vojáci používali tymián do koupele, aby si dodali sílu.
Nerozkvetlá nať tymiánu je výborným dezinfekčním prostředkem pro dýchací cesty a trávicí ústrojí, působí také proti křečím a proti střevním parazitům a plísním. Nejčastěji se užívá ve formě nálevu, ale řada lidí s úspěchem používá také tymiánový sirup. Před několika lety jsem dostala skleničku od kamarádky. Sirup byl výborný a velmi rychle zmizel. Já už několik let vyrábím proti kašli mateřídouškový sirup z čerstvé mateřídoušky. Letos jsem to nestihla a tak brzy určitě vyrobím sirup tymiánový.
Recept na tymiánový sirup
Co budete potřebovat?
Na tymiánový sirup proti na kašli je potřeba jen balíček sušeného tymiánu či 3 košaté větvičky tymiánu čerstvého, 100–200 g cukru (namísto 100 g cukru, můžeme použít odpovídající množství medu) a pokud chcete 3 lžíce slézového květu. Sléz má protizánětlivý účinek, používá se proti suchému i vlhkému kašli. Pokud bychom použili pouze tymián, byl by čaj vhodný při vlhkém kašli, se slézem je vhodný na suchý i vlhký kašel. Tuhle informaci i recept jsem čerpala z www.jaktak.cz.
Jak na to?
V kastrůlku svaříme 200 ml vody se 100 g cukru (já použiji určitě hnědý třtinový) tak, aby se cukr rozpustil. Přidáme celý balíček tymiánu a eventuálně 3 lžíce slézového květu. Povaříme cca 2 minuty. Odstavíme z ohně a necháme přes noc vyluhovat. Další den směs přecedíme přes jemné sítko nebo pláténko. Potom směs lehce zahřejeme a přidáme med. Zahříváme jen, než se med rozpustí, abychom nezničili prospěšné látky obsažené v medu. Hotový sirup nalijeme do čistých skleniček vypláchnutých vařící vodou a skladujeme ideálně v lednici. Vydrží dlouho. Dávkujeme 3x denně jednu čajovou lžičku.
Éterický olej z tymiánu
Éterický olej se získává parovodní destilací kvetoucí natě. Má intenzívní pronikavou bylinnou vůni s fenolickým nádechem. Běžně se lze setkat se dvěma druhy silice: Linalol (také označován jako tymián bílý) a Thymol (tymián červený). Thymol (tymián červený) obsahuje 50 % thymolu má silnější účinky a nedoporučuje se pro děti do dvou let, doporučené ředění je pouze 1 %. Linalol (tymián bílý) obsahuje jen 30 % thymolu, je jemnější, vhodnější pro děti a křehké osoby.
V těhotenství lze používat pouze Linalol (tymián bílý) a to v druhém a třetím trimestru a během porodu v 1% ředění.
Účinky tymiánu na fyzické tělo
Oba druhy tymiánu posilující celý organizmus, působí zejména proti infekcím v dýchacím, močopohlavním a zažívacím systému, posilují srdce a krevní oběh a také imunitu. Tymián se používá při nachlazení, angínách a chřipkách a jejich recidivách. Podporuje trávení, zabraňuje nadýmání a uvolňuje břišní křeče. Pro své antibakteriální a protiplísňové účinky může rovněž potlačovat střevní hnilobu, gastroenteritidu a kandidózu.
Účinky tymiánu na psychiku
Účinky tymiánového éterického oleje na psychiku jsou také velmi zajímavé. Tento éterický olej zmírňuje hněv, zjemňuje mysl, dodává nám tzv. silný a moudrý otcovský přístup. Pomáhá tam, kde chybí jistota a odvaha. Přidává schopnost soucitu a milosrdenství. Oživuje ducha, pomáhá při depresi, stranění se lidí, pesimismu a pochybování o sobě. „Kdykoliv jsme demoralizováni, bojíme se nebo pociťujeme odcizení, měli bychom uvažovat o pomoci teplé a mužné síly tymiánu,” uvádí Gabriel Mojay ve své knize Aromaterapie pro léčení duše.
Podle tradiční čínské medicíny je tymiánový éterický olej jedním z energeticky nejvíce horkých a nejsilněji povzbuzujících olejů. Je to velmi silné tonikum tělesné energie jang, posiluje činnost plic, srdce, ledvin a nervového systému.
Synergické směsi s tymiánem
Synergické účinky má tymián s následujícími éterickými oleji:
- V rovině psychické: tymián patří mezi oleje povzbuzující morálku a sebedůvěru spolu s rozmarýnem, vavřínem, jasmínem, fenyklem, jalovcem, borovicí, yzopem, řebříčkem, čajovníkem.
- V rovině fyzické: tymián lze použít na onemocnění horních cest dýchacích (kašel, rýma, nachlazení, chřipka, zánět dutin) s eukalyptem, levandulí, mátou peprnou, borovicí a benzoe.
- Na posílení imunity s angelikou, borovicí kleč, heřmánkem, levandulí, mateřídouškou, smrkem; na dermatomykózy s levandulí, hřebíčkem, mateřídouškou a čajovníkem.
Můj oblíbený recept s tymiánem nejen pro děti
Moje oblíbená kompozice na kašel u mých synů se skládá z jedné kapky tymiánu linalolu, jedné kapky benzoe, jedné kapky borovice a dvou kapek eukalyptu radiata naředěných v 10 ml panenského oleje.
A na závěr ještě jedno praktické doporučení: očichávání tymiánového éterického oleje nenechávejte na pozdní večerní hodiny. Jinak se může stát, že budete mít problémy s usínáním jako já po dopsání tohoto článku.
Autorkou článku je Kateřina Hrazdirová, odborná aromaterapeutka, kontakt: kaca.liss(zavináč)seznam.cz. Zdroje: 1. MOJAY, Gabriel, foto: Freeimages.
Pozvánka
Kateřina pořádá pravidelně aromaterapeutické dílny v Praze. Nejbližší akce se uskuteční 6.10.2016 večer na Statku Vraných, pozvánku najdete na stránkách Bohnického komunitního centra nebo na facebooku.