Tři oříšky? Klidně i víc!

V dalším pokračování mého seriálu se zaměříme na největší strom našich zahrad, ořešák královský nebo také vlašský. Dříve byl tento mohutný strom součástí každé zahrady, dnes už na moderních zahradách spíše překáží, protože zabírá hodně místa a na podzim z něj spadne spousta listí. Přitom si lidé neuvědomují, že se připravují o snadno dostupnou superpotravinu a zároveň také léčivou rostlinu. Mnoho lidí totiž neví, že z ořešáku můžeme kromě plodů – ořechů využít i listy, zelené oplodí listů i suché skořápky. Ořechy jsou také pro mne neodmyslitelným symbolem vánoc. Ať už jako součást vánočního cukroví nebo také vánoční výzdoby a tradic.

Takže pokud jste hrdými majiteli ořešáku, pojďme se podívat na to, co všechno nám tento strom může poskytnout.

Ořešák vlašský

Nazývaný také ořešák královský Juglans Regia L., dorůstá výšky až 25m, je to mohutný strom s rozkladitou korunou. Listy ořešáku příjemně voní, dříve se vysazoval blízko obydlí a chlévů, protože svou vůní odhání hmyz a svou velkou korunou poskytoval lidem i zvířatům potřebný stín. Na zahradě dokáže být ale i trochu kontraproduktivní, pod jeho korunou a v nejbližším okolí totiž nic moc neroste.

Tady se názory trochu liší, někdo říká, že žádným rostlinám nevadí, někdo zase že pod ním nic neporoste. My máme na zahradě blízko ořešáku u plotu řadu smrčků a sice rostou, ale do zvláštních tvarů. Jsou celé pokroucené a některé nemají ani vršek. Ale jestli to máme přičítat působení ořešáku nebo spíš nezbedným zajícům nebo srnkám, to nevím.

Z ořešáku můžeme využít listy, zelené, pukající obaly plodů, přepážky ze skořápek, samotné skořápky a hlavně naši domácí superpotravinu – plody

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 1.

Objednejte si Bylinky našich babiček 1

Přihlaste se

Iveta Klímová

"Od malička mám ráda přírodu a všechno kolem. A taky zvláštní touhu nebo posedlost všechno, co se urodí, nějak zpracovat a využít. Ať už z volné přírody nebo ze zahrady. Myslím, že to, co vlastnoručně sesbírám nebo vypěstuji a vložím do toho vlastní "kousek příběhu" je mnohem lepší, než to, co k nám putuje z druhého konce světa. Takže moje motto zní: pěstuj, sbírej, usuš, zavař, nalož, maceruj a užívej :-)"

Iveta působí v Moravském Berouně, zúčastnila se několika bylinářských kurzů, kurzu gemmoterapie a také studia aromaterapie na Institutu aromaterapie, které ji posunulo více voňavým směrem.

Přečtěte si podobné články