Top 6 olejů v péči o vaše vlasy

Výběr správného oleje pro naše vlasy zaručuje jejich rychlejší ozdravení a dlouhodobý pozitivní efekt. Na trhu se však nabízí tolik skvělých produktů, že je těžké vybrat si ten nejvhodnější. Vlastnosti rostlinných i éterických olejů uvedených níže mají mnohem širší využití a působení na celkové zdraví. Seznamte se s jejich přednostmi ve vztahu k vlasům. Text navazuje na předchozí článek Dopřejte svým vlasům olejovou kúru s éterickými oleji!

6 nejdůležitějších olejů v péči o vlasy

Univerzální rostlinné oleje

  • Slunečnicový olej (Helianthum annuus) – olej má své nezastupitelné místo v kosmetickém průmyslu. Značně prokrvuje pokožku, napomáhá hojení ekzémů a díky vysokému obsahu vitamínu E regeneruje. Má zvláčňující účinky, obsahuje výživné látky a minerály a lze ho využít na všechny typy pokožky. Je poměrně řídký, proto se velmi snadno nanáší. Je bez zápachu a hodí se tak k ředění viskózních olejů.
  • Jojobový olej (Simmondsia chinensis) – v podstatě se jedná o vosk, který výborně změkčuje a hydratuje zejména pokožku hlavy, protože svým složením připomíná přirozený maz. Je velmi lehký, intenzivně zvláčňující a obsahuje živiny, které prospívají všem druhům pleti. Olej má přirozený ochranný UV filtr 3 až 4, čehož já osobně využívám pro ochranu vlasů v létě. Snadno se vstřebává, takže nezanechává mastný film a vlasům navrací přirozený lesk.
  • Olivový olej (Olea europea) – chladivý, obsahuje velké množství minerálů, proteinů a vitamínů. Vlasy výrazně zvláční a dodá jim lesk, aniž by se mastily. Běžně se používá do vlasových zábalů, vynikající v boji proti lupům. Pokožku vyživuje, zjemňuje a zvláčňuje. Vitamín E, který tento olej obsahuje, je výrazným antioxidantem.

Speciální éterické oleje

  • Ylan-Ylang (Cananga odorata) – sladký květinový a velmi silný olej. Antiseptický, zvláčňující. Dobře reguluje množství vlhkosti, čímž se hodí jak na mastnou, tak na suchou pokožku hlavy. Normalizuje produkci mazu. Stimuluje pokožku hlavy, proto se hodí také pro růst vlasů. Nevhodný pro lidi s nízkým tlakem, silně sedativní.
  • Cedr (Cedrus atlantica) – sladce dřevitá vůně s kafrovým nádechem. Stimulační, antiseptické, adstringentní a zklidňující účinky jsou vhodné pro pokožku hlavy a vlasy v různých kondicích. Má být účinný také proti vypadávání či řídnutí vlasů, působí proti lupům a při léčbě psoriázy. Mimo jiné posiluje vůli a odolnost vůči vnějšímu tlaku.
  • Levandule (Levandula angustifolia) – sladce bylinná jemná, lehce květinová vůně. Antimikrobiální, protizánětlivý a regenerační. Výborný terapeutický a zklidňující olej, který stimuluje a navozuje relaxaci. Pro svůj adaptogenní charakter se hodí na všechny druhy pokožky i vlasů. Účinný v boji proti lupům a při vypadávání vlasů, výborný pro péči o citlivou pleť. U lidí s nízkým krevním tlakem může působit sedativně.

Další užitečné oleje pro naše vlasy

Rostlinné oleje lisované za studena

  • Kokosový olej (Cocos nucifera) – velmi dobře se mísí s éterickými oleji. Olej má velmi velké molekuly, díky čemž se minimálně vstřebává do kůže a do vlasů. Je proto vhodný i k použití až PO umytí vlasů, bez oplachu. Vtírám si jej po umytí do ručníkem vysušených vlhkých vlasů a ponechám volně uschnout. Zanechá jemné kokosové aroma, vláčné sametové vlasy, které se snadno rozčesávají a nemastí se. Mám s ním velmi dobré zkušenosti, po použití tohoto oleje si nemusím mýt vlasy déle jak týden!
  • Olej z pšeničných klíčků (Triticum sativum) – patří mezi výborné antioxidanty a konzervační látky. Obsahuje velký podíl vitamínů A, B, C, D a E. Má vůbec nejvyšší obsah vitamínu E ze všech rostlinných olejů a také nejvyšší množství organicky vázaných minerálů. Dodává významné výživné, zvláčňující a ochranné účinky.
  • Ricinový olej (Ricinus communis) – olej má vynikající promašťující účinky. Je výborný k ošetření nadměrně suché pokožky. Obsahuje kyselinu ricinolejovou, která váže v pokožce vlhkost a doslova ji zalévá, protože tento olej podporuje růst vlasů. Lze ho také použít na obočí a řasy, které asi po čtyřech týdnech pravidelné péče zhoustnou. Olej je vysoce viskózní, doporučuje se ředit s jinými oleji.
  • Pupalkový olej (Oenothera biennis) – obsahuje velmi důležitou nenasycenou mastnou kyselinu gama-linolenovou, která pokožce navrací elasticitu, pomáhá při lupénce a jiných kožních onemocněních. Výborně regeneruje, je proto vhodná také na kůži spálenou od sluníčka.
  • Brutnákový olej (Borago officinalis) – významný pro pokožku trpící na ekzémy, lupénku či jiné kožní problémy. Obsahuje dvojnásobné množství esenciálních mastných kyselin než olej pupalkový, které jsou zásadní pro růst a zdraví vlasů a správnou funkci pokožky.
  • Mandlový olej (Prunus amygdalus) – lehký a bez zápachu, velmi bohatý na obsah proteinů, vitamínů A, E a F a minerálů, především na draslík, hořčík, vápník aj. Hodí se i na problematickou pleť. Často využívám také na citlivou dětskou pokožku. Zklidňuje podrážděnou pokožku, lehce se vstřebává a nezanechává pocit mastnoty.
  • Sezamový olej (Sesamum indicum) – výrazné obnovující a zvláčňující účinky na pokožku. Posiluje ochranou vrstvu kůže a má výrazné zastoupení v kosmetickém průmyslu. Pokožku regeneruje a chrání před škodlivým působením volných radikálů. Vhodný pro děti.

Vybrané éterické oleje

Pro mastné vlasy (obecně pomáhají éterické oleje z citrusových plodů)

  • Bergamot (Citrus aurantium var. bergamia – nasládlá, sladce dřevitá, svěží vůně. Adstringentní, antiseptický a deodorační. Pomáhá také proti lupům.
  • Citron (Citrus limon) – typická čerstvá vůně citronu. Antiseptický, adstringentní, antibakteriální, čistící a regenerační. Reguluje produkci mazu ve vlasech i pokožce. Používá se také pro zjasnění odstínu blond vlasů a pro zvýšení jejich lesku. Účinně pomáhá při ošetření dermatitid a v boji proti lupům.
  • Pomeranč (Citrus sinensis) – svěží typická pomerančová vůně. Zklidňuje a stimuluje. Změkčující, adstringentní, tonizační a antibakteriální vlastnosti. Lze použít i na suchou pokožku, citlivou pleť.

 Pro poškozenou a citlivou pokožku

  • Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) teplá bylinná vůně s kafrovými podtóny. Antiseptický, adstringentní, čistí a regeneruje pleť. Jde o jeden z nejdynamičtějších olejů v péči o vlasy, pomáhá prokrvovat pokožku, tím i napomáhá proti vypadávání a řídnutí vlasů. Zpevňuje vlasové vlákno. Pečuje o vlasy, pokožku hlavy i pleť, má zejména v kombinaci se šalvějí stimulující účinky. Jedno, jestli je pleť mastná nebo suchá, tento olej je vhodný k ošetření zanícený pokožky hlavy – hodí se proto hlavně v boji proti lupům a nebo dermitidách. V těhotenství může být příliš stimujující a lidé s vysokým tlakem by ho měli používat ve velmi nízkých dávkách
  • Heřmánek modrý (Matricaria chamomilla) a Hěřmánek římský (Anthemis nobilis) – oba mají protizánětlivé, antialergení, antiseptické a adstringentní vlastnosti. H. modrý voní více bylinně, H. římský má ovocnější nádech. Jsou nenahraditelnými oleji v péči o zanícenou, poškozenou nebo citlivou pleť. Využívají se také k docílení světlejšího odstínu vlasů.
  • Olej z mrkvových semen (Daucus carota) – zemitá kořenová vůně. Regeneruje kožní tkáň a působí protizánětlivě. Má speciální využití při péči o suchou pokožku a o suché vlasy. Pro svůj vysoký obsah vitamínu B a A funguje jako skvělá ochrana před slunečním zářením.

Proti lupům a vypadávání vlasů

  • Palmorůžová (Cymbopogon martini) – svěží, sladce růžová s jemným bylinným nádechem. Má zchlazující účinky a silně podporuje regeneraci pokožky. Je účinný proti vypadávání vlasů, v kombinaci s rozmarýnem vhodný také proti lupům. Olej působí na naše ego, velmi vhodný pro ty, kteří na sebe zapomínají a starají se více o druhé.
  • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) – obě šalvěje mají bylinnou vůni, Š. lékařská je více kořeněná, Š. muškátová má lehce ovocný až květinový nádech. Obě posilují nervy a zklidňují CNS (centrální nervový systém). Výborně oživují pokožku hlavy a stimujují krevní oběh. Š. lékařská je účinnou složkou přípravků proti padání vlasů a pro péči o citlivou pleť, Š. muškátová se hodí k ošetření suché a zralé pleti a omezuje vznik lupů, seboroidních onemocnění. Na šalvěj by si měli dát pozor těhotné ženy, epileptici a lidé s vysokým krevním tlakem (lékařská), ale i lidé s nízkým krevním tlakem (muškátová).
  • Mateřídouškova (Thymus serpyllum) – svěží kořeno-bylinná vůně s dřevitým nádechem. Patří mezi nejsilnější antiseptické oleje a stejně jako šalvěj posiluje krevní oběh, čímž regeneruje pokožku hlavy. Velmi se hodí pro kůru proti vypadávání vlasů nebo jejich řídnutí. Nedoporučuje se pro lidi s vysokým krevním tlakem.

Zdroje:

  1. JANSSEN, Mary Beth a Dana BURIANOVÁ. Přírodní péče o vlasy: bylinkové kúry – přípravky pro krásné a zdravé vlasy. Praha: Pragma, 2004. ISBN 80-7205-123-7.
  2. WORWOOD, Valerie Ann. Voňavá lékárna. Praha: One Woman Press, c2009. ISBN 978-80-86356-47-1.
  3. Nobilis Tilia: Rostlinné a éterické oleje. Prospekt. 14_09_A_CZ

Autorkou článku je Veronika Němcová, odborná aromaterapeutka/kräuterpraktikerin, kontakt: vondrus(zavináč)gmail.com. Foto: Pixabay.

Veronika Němcová

„Nejraději trávím čas v přírodě. Nalézám v ní inspiraci, poučení i útěchu. Jsem fascinována její rozmanitostí a důmyslností. Vnímám ji jako dar, který je tu pro naši radost i užitek. Věřím, že vše má svůj smysl a zákon a proto hledám souvislosti a logická vysvětlení.“

Veronika trávila několik let cestováním. Po návratu do České republiky vystudovala geografii pro pedagogy, na matěřské dovolené absolovala Institut aromaterapie v Praze. Nyní žije v rakouském Tyrolsku, kde vystudovala Innsbruckou Kräuterschule. V minulém roce dokončila Aromaterapeutickou akademii PRIMAVERA v Německu a je členkou mezinárodní asociace aromaterapeutů IFPA. Vyučuje na Institutu Aromaterapie v České republice předmět Úvod do fytoterapie a pořádá různé workshopy a semináře v Česku i zahraničí.

Přečtěte si podobné články