Zajímá vás přírodní barvení vlasů? Už jste hennu zkoušeli a nebylo to „ono“? Nechcete být za rudovlásku a přitom vás henna láká? V tomto článku shrnuji obecné informace o tomto unikátu ve světě rostlinných barviv, praktické zkušenosti s barvením vlastní hlavy a na závěr přidávám pár ověřených tipů, co vám jen tak někde neprozradí!
Henna (nebo hena), latinsky Lawsonia inermis, je prastarou kulturní rostlinou, tisíce let je známá jako jedinečné přírodní barvivo. Hnědočervené ornamenty malované hennovým práškem zdobívaly ruce i nohy. Dodnes se k tomuto účelu používá třeba v Indii či severní Africe. Krásně to využil Martin Scorsese ve svém filmu Poslední pokušení Krista, pamatujete na nádhernou Marii Magdalenu a její okouzlující končetiny? Mě to tedy zasáhlo…
Henna nejen barví, ale i vzrušuje
Henna se využívala k regeneraci a dobarvení vlasů, ale i na textilie a kůže. Kromě barvení se cenila i pro krásnou vůni svých drobných bílých květů, fungovala jako afrodiziakum a léčivo. Několikrát je zmíněna v biblické Písni písní právě pro své aromatické vlastnosti. V ajurvédské medicíně je dodnes platná jako bylinka na čistění krve a zklidnění nervů. Extrakt z květů se přidával do kosmetických produktů.
„Libovonné květy, destillovány s vodou, dávají vzácný jemný parfum. Pro libou vůni, kterou kvetoucí keře kolem sebe šíří, pěstují na Východě lawsonie nejraději blízko lidských obydlí. Odvaru z květů i listův užívají v Asii proti žloutence a padoucnici.“ (Polívka, 1908)
„Vydáváš vůni jako sad s jablky granátovými, s výtečným ovocem, hennou i nardem…“ (Píseň písní)
Na červenou je henna, na černou indigo
Tato úžasná rostlina pochází z jihovýchodní Asie, v současnosti roste planě v severní Africe, jihovýchodní Asii a severní Austrálii. Komerčně se pěstuje v západní Indii, Pákistánu, Maroku, Jemenu, Íránu, Afghánistánu, Somálsku, Súdánu a Libyi. K nám se dováží hennové prášky hlavně z Indie a arabských zemí.
Dodnes je oblíbená díky nenahraditelné schopnosti barvit vlasy přírodní cestou. Pravá henna má většinou typickou rudou barvu. Jak je tedy možné, že dostanete široký repertoár různých odstínů od bezbarvé po modročernou? To se umně míchají prášky z více druhů rostlin, třeba z indiga, senny nebo amly.
TIP redakce: Nejen rostlinné prášky, ale i rostlinné oleje dělají vlasům hodně dobře. Top 6 olejů najdete v našem článku.
Důležitá je teplota vody
A i henna sama mění množství obsaženého barviva podle doby sběru. Dalším důležitým činitelem je (i podle mých osobních zkušeností) celkem logicky původní barva i stav vlasů a délka působení při barvení.
Také je třeba míchat prášek s vodou té správné teploty. Červené odstíny 90°C, hnědé a černé odstíny cca 50°C. Stejně ale ze všech smíchaných rostlin drží ta rudá henna nejdéle. Pozná se to jednoduše tak, že při mytí vlasů obarvených tímto typem rostlinné barvy vymyjete nejdříve ty tmavé tóny a červené na vlasech zůstávají.
Barvení ve dvou fázích
Pokud barvíte na tmavo vlasy už hodně prošedivělé, existuje trik! Je to sice trochu náročnější na čas, ale funguje to parádně. Barvěte ve dvou fázích, nejdřív rudou hennou a až potom tmavým odstínem.
To, čím henna barví, se jmenuje lawson
Čím to ale je, že ta henna tak dobře drží? Chemií! Chemické látky obsažené v listech henny, ano právě ty, co způsobují to ohnivé zabarvení, se totiž dobře vážou na proteiny v lidských vlasech a kůži. Díky tomu jednak silně barví a následně drží, ale také vlasy regenerují a zlepšují jejich kvalitu.
Hennová barviva patří mezi tzv. chinonová. Jsou nejrozšířenější skupinou mezi barvivy z rostlin. Vyskytují se hlavně v kůře a kořenech. Lawson, tak se jmenuje aktivní barvicí složka henny. Jedním z dalších zástupců, s kterým jsme asi všichni už měli tu čest, je hnědé barvivo junon ze zelených ořechových slupek.
TIP redakce: Vlasům svědčí také extrakt ze zeleného čaje. Trochu jsme se mu podívali na zoubek v jednom článku…
Tetování hennou? Ano, ale pozor…
Líbí se vám malování hennou na tělo? Ty pěkné ornamenty fungující jako dočasné tetování. Tak tady pozor, černá pasta, která se na to běžně používá není přírodní. Aby tak pěkně barvila a vydržela, k tomu se používá chemických přísad. Pokud máte kůži citlivou či trpíte alergiemi, raději se této formě zdobení vyhněte. Tradiční ornamenty, takové jakými se i dnes pomalovávají Indky třeba při svatebních obřadech, nikdy černé nejsou.
Tipy a triky pro barvení
- U tmavých barev ještě můžete podpořit výsledek použitím silného černého čaje místo vody.
- Dobarvujte vlasy od kořínků v délce asi 10 – 15 cm, vypadá lépe a přirozeně, když mají vlasy na koncích trochu jinou barvu.
- K barvení použijte speciální štětec na barvení vlasů, jednak se s pastou lépe pracuje a neobarvíte si ruce (hlavně jestli jako já, nesnášíte na rukách gumové rukavice).
- Nesmývejte hennu šampónem, ale jen čistou vodou, barva totiž minimálně 24 hodin na vlasech „dozrává“, déle vám pak vydrží (a tu lehce bahenní vůni si třeba nakonec i oblíbíte, jako já 🙂
Henna a já
Sama si hennou barvím vlasy několik let. Protože moje přirozená původní barva vlasů je černohnědá, začínala jsem s tmavými tóny (tm. hnědá a černá), šlo mi o zakrytí šedin a o regeneraci vlasů.
Dvoufázové barvení bylo pro mě trochu složité i náročné na čas, takže jsem jen nanesla tmavý odstín a nechala působit, schválně dlouho, někdy 4, někdy 6 hodin, občas i celou noc. Fungovalo to, jen některé šediny získaly nádech do červena.
Pak jsem jednou chtěla dokonalé krytí, zkusila jsem rudou hennu. Nakonec už na další fázi nedošlo, protože mě zaujalo, co mi henna na vlasech udělala. Něco jako rudý melír. A mě se to líbilo. Už u toho zůstalo…
Autorka článku: Kateřina Polívková. Foto: autorka, Pixabay.com.
Vznik tohoto článku podpořila firma Yasminka, děkujeme.
Firma YASMINA CZECH s.r.o. a internetový obchod www.yasminka.cz byl vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům kvalitní masážní, esenciální oleje, přírodní mýdla, tělové peelingy, pleťové krémy a přípravky s bylinkami, které nejsou běžně k dostání v České republice. Laboratoř, kde jsou všechny tyto výrobky tvořeny, patří mezi nejlepší výrobce přírodní kosmetiky v celé severní Africe. Naše firma je přímým dovozcem té nejlepší přírodní kosmetiky nejen ze severní Afriky, ale i z dálného východu, zemí Středozemí aj. Máme exkluzivní zastoupení pro ČR a SR. Kosmetika Yasminka je vyrobena ze 100 % přírodních surovin a je vyrobena na základě tisíciletých tradičních receptur.
Zdroje:
- SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.
- FRAWLEY, David a Vasant LAD. Rostliny v ájurvédě: ájurvédský průvodce léčením bylinami. Praha: Volvox Globator, 2006. Mandragora (Volvox Globator). ISBN 80-7207-623-x.
- Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-2018, https://cs.wikipedia.org/wiki/Henovn%C3%ADk_b%C3%ADl%C3%BD, [cit. 2018-01-23]
- BATŮŠKOVÁ, Radka. Rostliny v Bibli [online]. Olomouc, 2012. Dostupné z: http://theses.cz/id/x75ob1. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Cyrilometodějská teologická fakulta. Vedoucí práce Mgr. Stanislav Pacner, Th.D. [cit. 2018-01-23]
- [online] Dostupné z: http://botanika.wendys.cz/index.php/19-fr-polivka-uzitkove-a-pametihodne-rostliny-cizich-zemi/1170-henna-bila-lawsonia-inermis [cit. 2018-01-23]