Je podzim, je nádherně a já si dávám oraz po víkendovém kurzu. Ideální čas začít psát aroma-blog, o kterém už tak dlouho sním. Něco na mě leze nebo spíše vlezlo a já se snažím podpořit svůj klid i svou imunitu, abych byla zítra zase jako rybička. Našla jsem si na to takový svůj vstavač. Horkou sprchu se solným zábalem s éterickými oleji. To je můj první aroma-tip pro vás tady. Ať se vám líbí!
Použití soli jako léčebného prostředku je velice známé, sůl dokáže aktivovat tělo i ducha, podporuje detoxikaci a při aplikaci na kůži pomáhá vytahovat ven z těla vše nežádoucí. V kombinaci s vodou a vhodnými éterickými oleji je skvělá k očistě těla, mysli a duše. Necítíte-li se ve své kůži, je vám divně, smutno nebo třeba vyháníte nemoc, vyzkoušejte koupel či sprchu se solným zábalem s éterickými oleji.
Co budete potřebovat?
- Hrubozrnnou sůl
Základem je kvalitní hrubozrnná sůl. Zapomeňte na kuchyňskou stolní sůl vhodnou na solení chodníků a dopřejte si kvalitu. Sůl budete nanášet na vlastní kůži, tak ať je vám příjemná. Na trhu seženete bílou mořskou sůl, růžovou, černou, diamantovou, je z čeho vybírat.
- Éterický olej
Tak a tohle je ta klíčová věc. Jak správně zvolit éterický olej? Tady je pár mých tipů. Zaháníte-li jakoukoliv negativitu, neduh nebo nemoc, oceníte např. jalovec, bazalku, jedli, kadidlo. Potřebujete-li navíc pročistit průdušky a dutiny, můžete použít eukalyptus, myrtu, tymián, mátu. Necítíte-li se dobře spíše psychicky, můžete využít levanduli, heřmánek nebo mandarinku. Můžete samozřejmě éterické oleje nakombinovat, ale pro začátek bude snazší zvolit pouze jeden.
Jak na to?
Do hrsti soli nebo mističky se solí přikápneme 2-3 kapky éterického oleje a naneseme lokálně na kůži, kde se necítíme dobře, necháme chvilku působit a poté opláchneme vodou. Při kašli vmasírujeme na hrudník, při zánětu močového měchýře na bedra a podbřišek, při emocích spíše na krk nebo čelo.
Na nachlazení, rýmu a kašel doporučuji 2 kapky éterického oleje z myrty nebo borovice kápnout do hrsti hrubozrnné růžové soli, vmasírovat do celé oblasti hrudníku, nechat působit a pár minut inhalovat. Za chvilku budete jako rybička.
Pro malinké děti do 2 let bych aplikaci soli subjektivně nedoporučovala, použila bych raději tvaroh, přestože jsem zastánce zvířecích práv a snažím se naší spotřebu živočišných produktů minimalicovat. V tomto případě rozmíchejte pouze 1 kapku éterického oleje v tvarohu a naneste na hrudník. Zakrýt můžete folií, převázat a nechat prcka relaxovat. Volte pouze bezpečné oleje, např. eukalyptus radiata.
Myrta obecná, myrta zelená, myrta červená (Myrtus communis) Záněty dutin, průdušek, angína, chřipka, infekce močových cest. Stimuluje hormonální činnost, vhodná při menstruačních bolestech. Při stresu, vyčerpání, přílišném tlaku, pocitech tíhy a zodpovědnosti. Používat v malých dávkách, neužívat neředěný éterický olej na kůži, neužívat zároveň s diabetickými léky. Méně známé druhy myrty jsou většinou nevhodné pro děti, těhotné a citlivé osoby.
Autorkou článku je Michaela Makulová, odborná aromaterapeutka. Foto: Freeimages, literatura: 2. NOE, Marie.