O smrku jako éterickém oleji psala v minulém článku Míša. Já vám ve svém posledním článku pro Bylinky našich babiček přiblížím smrk ztepilý jako léčivou rostlinu. Mladé smrkové výhonky jsou totiž skutečným pokladem a mohou nám pomoci při rýmě, kašli, nachlazení a dalších obtížích. Navíc se z výhonků dá připravit med, sirup nebo bylinná koupel nejen pro ženy v klimakteriu. Jak na to?
Přečtěte si…
- Jak smrk vypadá a co obsahují smrkové výhonky?
- Kdy výhonky sbírat a jaké mají účinky na naše zdraví?
- Jak smrk užívat? (členská část)
- Recepty ze smrku: jak vykouzlit med, tinkturu nebo bylinnou koupel? (členská část)
- Patří smrk do kuchyně? + 2 zajímavosti závěrem (členská část)
Jak smrk vypadá?
Smrk ztepilý (latinsky Picea abies) je neopadavý jehličnatý strom vysoký až 50 metrů. Při dostatku prostoru dosahují větve až k zemi. Jehlice jsou tmavě zelené, ploché, dlouhé asi 2 centimetry a vyrůstají kolem dokola větviček.
Smrky kvetou od konce května až do června vždy jednou za 4 roky. Zralé šišky visí z větví dolů. Smrk je původní dřevinou skoro v celé Evropě, s oblibou se pěstuje pro své dřevo.
Co smrkové výhonky obsahují?
- terpentýnovou silici
- třísloviny
- vitamín C
- další látky
Co se sbírá a kdy?
Sbírají se mladé výhonky na konci větví dlouhé několik centimetrů až do maximální délky 5 cm. Tyto výhonky obsahují nejvíc účinných látek. Na smrcích je najdete zhruba do poloviny května. Trhejte ale jen postranní výhonky, ty vrcholové smrkům nechte: smrk vám za to bude vděčný. A mějte ke smrku, stejně jako k jiným rostlinám úctu, jsou to také živé organismy.
Jaké má účinky?
Smrkové výhonky obsahují silici, která ulevuje při respiračních onemocněních, při rýmě ředí hlen v nosních dutinách, usnadňuje odkašlávání. Zevně pomáhá smrk při revmatu, artróze i ischiasu. Odvarem z větviček se vyplachují ústa při zánětu dásní.
…