Šípek, malina nebo chia? Vyzkoušejte nové Bio rostlinné oleje řady Saloos

Vítám vás u našeho testování šípkového, malinového a méně známého chia oleje. Do praktického testu se zapojily studentky kurzů aromaterapie (protože víc hlav víc cítí). A do článku přispěla také Hana Viola Tisserand, která vás nechá nahlédnout pod pokličku blahodárných účinků těchto olejů.

Otestovaly jsem pro vás 3 nové rostlinné bio oleje Saloos. I když šípkový olej je stálice, se kterou jste se již možná setkali, stojí za připomenutí. O malinovém oleji jste si možná četli v souvislosti s opalováním a údajném vysokém SPF faktoru (jak je to s ním doopravdy se dočtete níže v článku). A přidáváme méně známou novinku na českém trhu – voňavý chia olej. Mňam. Pojďme na to.

Pozn. Na kurzu aromaterapie jsme udělaly malý test, poprosila jsem studentky, aby vyzkoušely nové oleje a pokud je zaujmou, krátce mi o nich něco napsaly. Jejich názory přidávám vždy pod příslušným olejem.

1) Bio chia olej

Setkání s chia olejem pro mě bylo překvapením. Velepříjemná vůně a krásné zvláčňující účinky k tomu! Jednoznačný vítěz mezi studentkami aromaterapie. Pro moji smíšenou pleť je až moc mastný, ale sedí mi třeba při nepřízni počasí.

V čem je chia olej výjimečný?

Chia semínka jsou již nepostradatelnou součástí zdravého jídelníčku a olej z nich lisovaný za jejich blahodárností nijak nezaostává. Obsahuje vysoké množství esenciálních mastných kyselin, mnoho přírodních antioxidantů, a například také zinek. Podobně jako malinový olej je tedy vhodný pro pěstění vnitřního i vnějšího zdraví. Je stabilnější než jiné lehké oleje (lněné semínko, například).Hana Viola Tisserand

Na co chia olej doporučuje výrobce?

Bio chia olej je prospěšný pro všechny typy pokožky. Je mimořádně vhodný pro suchou pleť se sklony k začervenání. Lze jej aplikovat jak na tělo, tak na obličej. Obsahuje ideální, vyvážený poměr Omega-3 a Omega-6 esenciálních mastných kyselin pro optimální výživu pokožky. Pomáhá regulovat mastnotu pleti, zvyšovat její pružnost a bránit vzniku jizev. Napomáhá jí zlepšit bariérovou funkci a omezit její dehydrataci. Chia napomáhá redukovat vrásky a zvětšené póry, podporuje zdravé buněčné funkce a dodává kůži krásný a zdravý vzhled. Zanechává pokožku sametově jemnou, hydratovanou, pružnou a plnou života.

Co na olej říkají studentky aromaterapie?

  • “Krásně voním, olej se výborně vstřebává a je moc příjemný na kůži.” Veronika Kuhnová
  • “Nejvíc z testovaných olejů se mi líbil chia olej!” Dáša Vlasáková
  • “Olej je lehce roztíratelný, má veselou vůni a rozjasňuje pleť.” Jana S.
  • “Snadno se roztírá, nezanechává film na pokožce, velmi rychle se vstřebává.” Tereza A.
  • “Velmi se mi líbila vůně a snadná vstřebatelnost oleje.” Edita Šťastná
  • “Velmi příjemná svěží vůně, mastnější či hutnější olej, avšak pleť po něm jen vrněla, používala bych na večerní vyživení pokožky místo nočního krému.” Markéta Světluška Mašková

Tip redakce: Přetěte si také recenzi nových bio éterických olejů Saloos

2) Bio malinový olej

Malinový olej používám již několik týdnu v podzimním sychravém počasí. Mám smíšenou pleť, přesto se rychle vstřebává a nezanechává pocit mastnoty, což mám u olejů ráda. Za mě je to favorit testu! Navíc maliny miluju, radost je tudíž dvojnásobná.

V čem je malinový olej výjimečný?

“Získává se ze semen plodů maliníku, Rubus idaeus, a to buď lisováním, extrakcí pomocí CO2 nebo extrakcí rozpouštědly. Olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny, omega-3 i omega-6, a je proto vhodným doplňkem zdravé stravy. Přestože obsahuje vysoké množství lehkých a nenasycených mastných kyselin, je díky vysokému obsahu antioxidantů poměrně stabilní. Antioxidanty, tedy vitamín A a E, z něj také činí skvělou volbu pro péči o pleť.” Hana Viola Tisserand

A jak je to s malinovým olejem, SPF faktorem a opalováním?

“Podle jedné studie má olej z malinových semínek vysoký ochranný faktor SPF. Bohužel se jedná o ojedinělou studii, faktor nebyl nezávisle ověřen, a samotná studie použila olej extrahovaný pomocí rozpouštědla, který se k běžnému uživateli nedostane. Raději ho tedy použijte jako antioxidační péči po opalovaní než jako ochranu před sluncem.” Hana Viola Tisserand

Na co malinový olej doporučuje výrobce?

Vzácný bio malinový olej se vyznačuje silnými hydratačními účinky. Rychle se vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Po nanesení na pokožce vytváří lipidovou bariéru, díky níž dokáže pokožku těla efektivně a dlouhodobě hydratovat. Zanechává ji sametově hebkou, rozzářenou a pružnou. Díky svým výrazným regeneračním schopnostem je vhodný při problémech s vráskami či jizvami. Vyniká protizánětlivými a antioxidačními účinky. Díky nim se o pokožku s přehledem postará po celý den a efektivně ji zklidní.

Co na olej říkají studentky aromaterapie?

  • “Olej se dobře vstřebává.” Veronika Kuhnová
  • “Olej příjemně voní, povznáší a jemně hladí po duši. Navíc se i dobře roztírá.” Jana S.
  • “Má velmi jemnou vůni, oproti dalším dvěma olejům se vstřebává středně rychle.” Tereza A.
  • “Vůně velmi příjemná, mně nebyla nepříjemná. Lehký, vstřebatelný olej, pokožka po ošetření je hebká jako samet, pro mě to byla láska na první dotek! Po aplikaci na “čerstvý” ekzém na zápěstí se do hodiny zklidnil a vymizel! Olej bych používala jako denní krém.” Markéta Světluška Mašková

3) Extra bio šípkový olej

Šípkový olej je pro mě klasika. Používám ho ráda do aroma směsí na hojení jizev i pro péči o pokožku. Do směsí vám ho stačí cca 10 %, čili nařeďte ho s dalším rostlinným olejem. Jen si dávejte pozor, velmi rychle žlukne! Skladujte ho tedy v chladu a rychle ho spotřebujte.

V čem je šípkový olej výjimečný?

“Tento olej je produktem lisování semínek plodu šípků. Kromě vysokého obsahu esenciálních mastných kyselin v sobě skrývá také zdroj vitamínu E a vitamínu C. Přínos vitamínu C na naše zdraví není nutné nijak zdůrazňovat, a jeho zázračné účinky na pleť jsou také čím dál známější. Šípkový olej také obsahuje vyšší množství taninů, působí tedy adstringentně a hodí se i pro mastnou pleť, stejně jako pro pleť zralou a hodně namáhanou.” Hana Viola Bělíková

Na co šípkový olej doporučuje výrobce?

Speciální bio olej s vysokým obsahem karotenoidů k luxusní péči o zralou pleť. Vynikající na vrásky, zhojené jizvy a popáleniny, skvěle hydratuje a vylepšuje zdravý vzhled pokožky. Díky své šetrné extrakci má příjemné šípkové aroma a sytou barvu, která zvýrazňuje a sjednocuje barevný tón pleti. Může se ředit s jinými oleji. Čistý přírodní bioprodukt.

Co na olej říkají studentky aromaterapie?

  • “Olej krásně voní a příjemně hydratuje.” Tereza A.
  • “Olej se dobře vstřebává.” Veronika Kuhnová
  • “K rozetření oleje je potřeba olej vtírat, má silnou těžkou vůni a uzemňuje mě.” Jana S.
  • “Šípkový olej velmi ráda používám na pleť i tělo.” anonym
  • “Líbil se mi nejvíce z 3 testovaných olejů, jeho vůně i konzistence.” Daniela Žižková
  • “Výrazná barva a vůně oleje, dobře se vstřebává a zjemňuje pokožku. Pocitově jakoby zahlazoval šrámy.” Markéta Světluška Mašková

Všechny 3 oleje jsou vyráběny v potravinářské kvalitě, a tak je můžete jíst i se s nimi mazat.

Ať jsou vaše smysly spokojené!

Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová a Hana Viola Tisserand, Foto: Pixabay, výrobce.

Zdroj:

  • Susan M. Parker, Power of the Seed, Process Media 2014

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

Hana Viola Tisserand

Hana je překladatelka a tlumočnice, která se k aromaterapii dostala vlastně náhodou. V roce 2014 tlumočila seminář Roberta Tisseranda v Praze, který pro ni byl přelomem jak v osobním, tak profesním životě a z Hany se stal „čarodějův učeň“ – již téměř tři roky působí v Tisserand Institute, kde se také intenzivně se vzdělává v aromaterapii.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články