Připravit si sedmikráskový macerát není vůbec nic složitého. Nejtěžší na celé výrobě je nasbírat dostatečné množství květinek a najít vhodné místo a to nejlépe na nějakém čistém, chemicky nezasaženém a bezprašném místě. Sbíráme celé květinky bez kořene /tzn. květ, stonek, list/. Olej bude poté celistvý a bude obsahovat sílu celé rostlinky.
Co budete potřebovat?
- čistou sklenici – umytou, vyvařenou a dokonale suchou
- kvalitní olej za studena lisovaný
- dostatečné množství květinek sedmikrásky
Jak na to?
Nasbírané květinky vložíme do připravených sklenic a zalijeme je olejem tak, aby nekoukal ani kousek květinky. Sklenici poté uzavřeme. Postavíme na slunečné místo a necháme tři týdny louhovat. Denně sklenici se sedmikráskami opatrně protřeseme. Celou dobu hlídáme, aby byly sedmikrásky neustále ponořené.
Za tři týdny stačí už jen olej přecedit, kytičky vymačkat, slít do tmavých lahviček, uložit na chladné místo a macerát je hotov. Vesele můžeme začít používat.
Jak používat?
Macerátu ze sedmikrásky se dříve říkalo olej krásy. Za dob renesance jej již používali ke zpevnění pokožky a to hlavně dekoltu a poprsí. Můžeme jej však využít i k ošetření modřin, odřenin /ne otevřené rány/ a otoků. V některých případech zmírňuje potíže s akné.
A malinko poezie, která mi vstoupila v jednom herbáři do cesty – autora bohužel neznám, ke zkrácení čekání než bude sedmikráskový macerát hotov.
Sedmikráska
Když umře brouček,
kvete sedmikráska
a chudobka jí říkají,
neboť ji vždycky doprovází láska
těch, kdo na růže nemají.
Chudobné květinky
se krčí v trávě,
a tráva jimi rozkvétá.
Plíce i kůži vyléčí nám hravě
síla do květů zakletá.
Autorkou článku je Kateřina Langerová, odborná aromaterapeutka, Aromakvítek. Foto: Freeimages.