Saturejka je nepříliš známou rostlinkou našich zahrádek. Je jednoduchá na pěstování a jako lék i koření se používá už po staletí. Starým Římanům sloužila také jako desinfekční prostředek a Egypťané ji přidávali do nápojů lásky. Prý se používala také ke zklidnění pokožky po včelím a vosím žihadle. Nošená ve váčku na krku posiluje mysl.
Přečtěte si…
- Jak saturejka vypadá?
- Kdy se sbírá a co obsahuje?
- Jaké má účinky a jak ji užívat? (členská část)
- Jak připravit saturejkový čaj pro celkové posílení organismu, nálev při poruchách zažívání a další voňavé recepty. (členská část)
Jak saturejka vypadá?
Saturejka pochází z jižní Evropy. V našich zahrádkách můžeme najít dva druhy saturejky – horskou a zahradní. Saturejka horská (latinsky Satureja montana) je trvalka, která vám na záhonku vytvoří pěkný voňavý keřík. Bude jí dobře mezi tymiánem a levandulí, se kterými je také příbuzná.
Saturejka zahradní (latinsky Satureja hortensis) je letnička, která se seje každý rok ze semen. Mojí babičce se na zahrádce sama vysemeňovala každý rok.
Obě saturejky mají drobné kvítky bílé až narůžovělé barvy, listy čárkovité, s kratičkým řapíkem. Celé rostliny příjemně voní. Pěstují se velmi snadno.
Co se sbírá a kdy?
K léčení sbíráme nať ideálně těsně před rozkvětem, kdy obsahuje nejvíc účinných látek, nejlépe ráno kolem osmé hodiny. Sklízet můžeme ale i po celou dobu kvetení. Keříčky nesestřiháváme nízko u země, aby mohla rostlina znovu obrazit. Tak můžeme saturejku sklidit za rok i několikrát.
Co nať saturejky obsahuje?
- silici s karvakrolem, cymolem, tujonem a cineolem
- třísloviny
- pryskyřice
- slizy
- minerální látky
Jaké má saturejka účinky?
…