Šalvěj muškátová: Něžná síla (nejen) pro zralé ženy

Když jsem ji viděla poprvé, skoro jsem se jí lekla. A když jsem si k ní přivoněla, málem jsem omdlela. To mi bylo asi dvacet. Teď se mi líbí a chtěla bych ji do zahrady. Také její éterický olej si občas kápnu jen tak na kapesník do kabelky. Čím jsem starší, tím víc jí přicházím na chuť a mají to tak i mé jiné vrstevnice. Řeč bude o šalvěji muškátové.

Šalvěje jsou byliny z čeledi Lamiaceae (hluchavkovitých) a mohou být jednoleté, dvouleté, nebo i víceleté trvalky. Svým vzhledem a také dorůstající výškou jsou poměrně rozličné, existuje až 900 druhů. Rodové jméno Salvia, což je odvozeno od latinského slova salvere, které znamená „léčit (se)“ nebo „zachránit“, a vystihuje nejčastější použití těchto bylin. Šalvěj muškátová Salvia sclarea si ve svém latinském názvu nese navíc pojem „čistota“ a poukazuje tak na její specifické vlastnosti.

Šalvěj muškátová a její využití v aromaterapii

Tato bylina byla ctěná jako léčivka napříč historií. Jak už napovídá její latinský přívlastek, měla význam především pro čistotu a jas, a sice očí. Používala se jak pro jejich čištění a projasnění, tak i ke zlepšení vidění nebo jako prevence před ztrátou zraku. Stačilo si potírat oční víčka odvarem z této byliny (pozn. redakce: neředěné éterické oleje neaplikujte na citlivé oční partie).

Tato praktika fungovala také na psychické rovině a umožňovala schopnosti “jasnovidectví”. Toho využívaly moudré ženy a babky kořenářky. Šalvěj muškátová obsahuje totiž látky, které mají vyrovnávací a zároveň uvolňující schopnosti, čímž otevírá naši mysl novým nápadům, odpovědím na vnitřní otázky, zvýšené intuici, vnitřní svobodě a sebepoznání.

Pro její velmi silné aroma a jeho účinky nejen na lidskou mysl, se tato bylina ještě do nedávna přidávala do tzv. „slaměné podestýlky“ pro rodící ženy. Její éterický olej je vyhledávaným pomocníkem v aromaterapii dodnes, neboť nabízí široké použití díky jeho rozsáhlým vlastnostem:

Antidepresivní a euforický

Éterický olej napomáhá dosáhnout euforie. Již při vdechnutí ovlivňuje náš centrální nervový systém a stimuluje určitá mozková centra – konkrétně thalamus a hypofýzu. Stejně jako éterický olej z grepu tak zvyšuje produkci enkefalinu a endorfinu, které spouští pocit spokojenosti. Posiluje naši nervovou soustavu, tím i mentální svěžest a je účinný při depresích.

Protikřečový

Snižuje křeče všeho druhu. Křeče svalové, mimické i způsobené nervovou poruchou, stejně jako křeče menstruační. Zklidňuje také nervová napětí u svalů.

Protibakteriální a protizánětlivý

Éterický olej zabíjí nejen bakterie, ale i plísně. Chrání před opakovanými infekcemi. Studie ukazují, že tento olej je velmi účinný při léčbě bakteriálních infekcí postihujících střeva, močové cesty a vyměšovací systém. Zároveň nabízí využití u čištění a hojení ran, a to i těch, které se velmi špatně hojí.

Afrodiziakální

Tohle je jedna z neznámějších vlastností šalvěje muškátové. Je vhodná při sníženém libidu, stejně tak i impotenci. Studie prokazují stejný efekt u mužů i žen, přestože ženy tento olej více preferují.

Posilující dělohu

Tento olej je jedním z hlavních ženských olejů. Nejen, že je výborným pomocníkem při udržování zdraví dělohy, ale působí preventivně před různými problémy, které se dostavují v menopauze.

Upravující menstruaci

Pokud má žena jakékoliv potíže s menstruací, ať už je nepravidelná, bolestivá či vynechává, šalvěj muškátová je vhodnou bezpečnou volbou, jak si pomoci. Vyvolává menstruaci, upravuje ji a také snižuje premenstruační syndrom spojený s bolestí hlavy i podbřišku. Léčí závratě a mentální podráždění během menstruace stejně jako symptomy provázející ženy v menopauze.

Stahující a posilující nejen kůži

Především ti, jež mají dásně měkké nebo dokonce krvácející, ocení tuto vlastnost. Jako šalvěj lékařská napomáhá dezinfikovat a stahovat dásně a také kůži okolo. Vypíná mimické svaly a kůži vůbec, čímž udržuje její zdravý a mladistvý vzhled. Schopnost regulovat zvýšenou tvorbu kožního mazu z ní činí také pomocníka v boji proti akné. Stahující efekt šalvěje muškátové se dá využít také při aplikaci na pokožku hlavy při nadměrném vypadávání vlasů.

Jednoduché recepty

  1. Do 1 litru vlažné vody s 2 kapkami šalvěje muškátové namočte ručník a vyždímaný ho přiložte na 15 minut na tvář.
  2. Anebo 1 kapku přidejte do vaší vlasové kúry a ponechte působit na vaše vlasy.

Proti nadýmání

Šalvěj muškátová má také karminativní účinky. Tím, že zabraňuje rozpínání plynu, který vede k nadýmání, snižuje nepříjemný pocit nafouknutí. Masáž břicha s olejem šalvěje muškátové může zcela omezit tvorbu plynů v břiše.

Sedativní a snižující krevní tlak

Olej ze šalvěje muškátové snižuje krevní tlak uvolňováním žil a tepen. Na jedné přednášce se o šalvěji muškátové Dr. Anusati Thumm zmínila, že snižuje také frekvenci srdečního tepu. Se snížením krevního tlaku a tlukotu srdce dochází automaticky ke zklidňujícím účinkům celého organismu. Nejen na fyziologické rovině, ale také na psychické. Již při inhalaci tohoto éterického oleje můžeme napomoci zvýšení koncentrace, zklidnění mysli či celkovému relaxování a dobrému nočnímu spánku.

Jak správně používat její éterický olej?

Éterický olej šalvěje muškátové je velmi cenným a běžným pomocníkem v aromaterapii také pro jeho bezpečnost. Někdy se uvádí, že není vhodný pro těhotné nebo kojící ženy, dle Tisseranda (14) není zaznamenaná žádná kontraindikace. Při běžném dávkování není nijak kontraindikován. Při vyšším dávkování může způsobit bolesti hlavy. Jako přirozené sedativum může zvýšit opojnost alkoholem či jinými omamnými látkami.

Co je běžné dávkování?

Některé zdroje uvádí, že na bolestivou menstruaci stačí 2-3 kapky do přibližně dlaně nosného oleje a masírovat s ní břicho. Olej šalvěje muškátové neobsahuje iritanty ani toxické komponenty, takže bych ho doporučila užívat stejně jako jiné běžné éterické oleje:

Pro celkovou masáž nepřekračuji 3% ředění u dospělých a 0,5% u dětí do 6 let

  • 3-5 kapek šalvěje m. rozpustit ve vhodném nosiči do celkové koupele, lze doplnit jinými oleji až na 15 kapek
  • 5-8 kapek do 1 litru vody na částečnou koupel (opět v oleji)
  • 5-8 kapek do aromalampy
  • 1-3 kapky do sklenice teplé vody ke kloktání bez polykání
  • 2-3 kapky do 600 ml horké vody k inhalaci

U těhotných žen se většinou volí poloviční dávkování.

Aplikace bez ředění?

Uvádí se, že při bolesti v krku anebo počátku angíny lze aplikovat také kapku neředěného oleje na lymfatické uzliny za ušima. Z několika zkušeností mohu potvrdit, že takto “máznutý” olej opravdu velmi rychle účinkuje. Použila jsem ho i u dětí, když jim byli 4 roky, žádné vedlejší účinky nenastaly.

Užívá se vnitřně?

Česká legislativa schvaluje používání EO pouze pro kosmetické účely, a proto se nedoporučuje jejich vnitřní užívání. Pokud se však někdo tímto způsobem rozhodne “čistit“ střeva, užívá se 1 kapka na lžičku medu denně po dobu maximálně čtyř týdnů. Éterický olej šalvěje muškátové neobsahuje toxickou látku thujon jako je tomu třeba v případě šalvěje lékařské.

A kombinace s jinými éterickými oleji?

Šalvěj muškátová má bylinně-kořeněnou, lehce zemitou vůni s výrazně sladkým srdečním tónem. Velmi dobře se kombinuje s citronem, limetkou, pomerančem a ostatními citrusy. Stejně dobře je také snášena s levandulí, borovicí, jalovcem, geraniem, santalovým dřevem, jasmínem a kadidlem.

Komponenty éterického oleje

Éterický olej šalvěje muškátové se získává parní destilací z poupat a květů a z částečně fermentovaných (zavadnutých) listů. Hlavní složky v něm obsažené jsou linalyl acetát (více jak 60%), linalool, sclareol, beta-caryophylen, neryl acetát, bicyclogermacren a geraniol. Podle složení lze odvodit, že éterický olej má nasládlou vůni. Někomu připomíná “sladký pot”, jinému “jemné růže” se zemitým tónem. Snad je toto rozdílné vnímání způsobeno tím, že ovlivňuje také naše hormony, řadíme ji proto mezi tzv. fytohormonální rostliny.

Sclareol versus estrogen

Šalvěj muškátová

Jednou z kontroverzních složek éterického oleje šalvěje muškátové je látka zvaná sclareol. Existují různá tvrzení, že tato látka se chová jako estrogen. Ale Robert Tisserand ve svém článku “Is clary sage estrogenic?” (překlad autora: Je šalvěj muškátová estrogenní?) upozorňuje na to, že tvrzení o účincích sclareolu stejných jako mají ženské pohlavní orgány není nikde podloženo. Aniž by popíral, že účinnost oleje je známa. (Tisserand, 2010).

Na jedné z přednášek Biochemie rostlin letošního roku se Dr. Kateřina Svobodová Brooker zmínila, že molekuly sclareolu jsou tak podobné molekulám ženských pohlavních hormonů – estrogenu, že naše tělo na ně zkrátka podobně reaguje. Četná pozorování a experimenty z řad aromaterapeutů to každopádně dokazují. Na druhou stranu existuje námitka, že sclareol neobsahuje fenolovou strukturu ani benzenové jádro, jako je tomu u estrogenu. Řadí se do skupiny molekul, které nevykazují estrogenní strukturu, ani u nich není zaznamenána estrogenní aktivita (Topçu and Gören 2007, v Tisserand 2014).

Nebudu zabíhat do chemie, ale je dobré vědět, že tato látka má velmi nízkou těkavost, a proto se její hodnoty při chromatografickém stanovení mohou lišit. Tisserand uvádí 2,4% sclareolu u absolue šalvěje muškátové. Ale také uvádí, že jiná měření vykazují hodnoty 70-75% (Tisserand, 2014). Což je určitě zajímavé, protože – i kdyby sclareol měl estrogenní vlastnosti – je nepravděpodobné, že by jeho malé množství, které se většinou uvádí, dokázalo vyvolat vyrovnání hormonální hladiny v těle. (Tisserand, 2010). Ledaže by se zvýšilo dávkování, což by mohlo mít jiné vedlejší účinky.

Kdy vyhledáváme šalvěj muškátovou?

Přestože hormon estrogen mají do jisté míry i muži, ženské tělo ho potřebuje mnohem více. Jak žena věkem zraje, zrají také její rozmnožovací orgány a ubývá vajíček, stejně jako estrogenu. Naše chytré tělo si o tento hormon “říká” v případě nedostatku, ostatně jako o jiné látky, které mu chybí. Proto shledávám zajímavé, že šalvěj muškátovou preferují více ženy, hlavně ty v menopauze nebo po porodu (na základě vlastního výzkumu). Nasvědčuje to tak tomu, že sclareol má určitý hormonální efekt. Ale jak tyto molekuly éterického oleje vyvolávají v našem těle hormonální reakce, není v dnešní době ještě nijak přesně vědecky definováno. To ale uvedl také už David Stewart před více jak 10 lety.

A ještě malá rada na závěr

Šalvěj muškátová je bylina s jemně pastelovými květy růžové až fialové barvy. Dorůstá výšky 100-130 cm. Takže nejen, že se stane výraznou okrasou zahrady, ale také vám ji provoní. Pro její vysoký obsah éterických olejů ji ucítíte pokaždé, když kolem ní jen projdete. Vyžaduje slunné místo a spíše sušší, propustnou, hlinitopísčitou zeminu.

Zdroje:

Autorkou článku je Veronika Němcová. Foto: Wikimedia Commons.

Partnerem článku je Asociace českých aromaterapeutů:

Veronika Němcová

„Nejraději trávím čas v přírodě. Nalézám v ní inspiraci, poučení i útěchu. Jsem fascinována její rozmanitostí a důmyslností. Vnímám ji jako dar, který je tu pro naši radost i užitek. Věřím, že vše má svůj smysl a zákon a proto hledám souvislosti a logická vysvětlení.“

Veronika trávila několik let cestováním. Po návratu do České republiky vystudovala geografii pro pedagogy, na matěřské dovolené absolovala Institut aromaterapie v Praze. Nyní žije v rakouském Tyrolsku, kde vystudovala Innsbruckou Kräuterschule. V minulém roce dokončila Aromaterapeutickou akademii PRIMAVERA v Německu a je členkou mezinárodní asociace aromaterapeutů IFPA. Vyučuje na Institutu Aromaterapie v České republice předmět Úvod do fytoterapie a pořádá různé workshopy a semináře v Česku i zahraničí.

Přečtěte si podobné články