Ruce od hlíny: Prázdninová lékárnička v přírodě

Už roky jezdím na dovolenou jen se základní výbavou lékárničky: náplasti, levandulový hydrolát, aloe vera gel, pět éterických a lahvička rostlinného oleje, trocha medu, pro jistotu zyrtec. Všechny břichaboly, škrábance a štípance, nevolnosti a rýmečky zvládáme (ťuk ťuk) s bylinkami. V létě s sebou rozhodně nemusíte tahat pytlíčky se sušenými zásobami. V přírodě je čerstvých léků dost…

Cestovní horečka

Možná máte kolem sebe někoho, kdo se sice na dovolenou těší, ale jakmile přijde balení a vypravování, není s ním řeč. Před cestou je proto dobré zklidnit psychiku. Na to je jedinečný meduňkový čaj (Melissa officinalis), který navíc přináší i bonus, pokud trpíte na psychosomatické obtíže s trávením. Proto, pokud vás čeká dlouhá cesta autem, doporučuji přibalit termosku s vlažným meduňkovým čajem.

Už středověké herbáře totiž psaly, že “meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny“. Zelené lístky můžete otrhávat od jara až do září, meduňka obrazí i třikrát za sezónu.

Štípance a škrábance

Jitrocel větší bývá někdy neprávem podceňován

Na drobná poranění funguje výborně šťáva z jitrocele. Můžete použít jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), ale klidně i jitrocel větší (Plantago major). Vsadím se, že když vyjdete ven, najdete jeden z nich během několika málo minut. Vyberte čistý list, rozmačkejte ho v ruce a přiložte na ránu.

Některé knihy tvrdí, že pro první stádium léčení je dobré použít jitrocel větší a pro zacelení ran pak jitrocel kopinatý. Velikou výhodou jitrocele je, že ho pozná i malé dítě a může to tak být užitečným pomocníkem, když úlek z kousnutí mravencem je větší, než kousanec samotný. .)

Utrhnete chladivý lístek, přiložíte, pofoukáte… Hop a malý mraveneček ráno skáče z postele! Pokud byste si jitrocel chtěli nasbírat na vycházce do zásoby a vyrobit hojivou mast nebo sirup pro lehčí vykašlávání, doporučuje se sbírat ještě před květem mladé listy. A stejně jako u meduňky platí, že jitrocelová sezóna končí až na podzim.

Další skvělou bylinkou na hojení ran a kůže je měsíček (Calendula officinalis). I jeho čerstvé květy můžete přikládat jako obklad, lehce zavinou gázou a nechat působit.

Tip redakce: Poslechněte si rozhovor autorky s bylinářem Vladimírem Vytáskem o bylinách na cesty

Pelyněk černobýl najdete nejčastěji podél cest

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 1.

Objednejte si Bylinky našich babiček 1

Přihlaste se

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články