Ruce od hlíny: Baboletní bylinkové zásnuby

Období babího léta, kdy vyběhnu na zahradu a na ní nasbírám vše, co potřebujeme na oběd, miluji. Doma pak chystám velké zásnuby bylinek se zářijovými amanty ze záhonků a stromů. Pojďte ochutnat a podívejte se pod slupku léčivým účinkům podzimních plodů.

Článek je posledním dílem letního seriálu Ruce od hlíny a součástí online programu Bylinky našich babiček. Na podzim a v zimě spolu budeme tvořit uvnitř. Zaměříme se více na sebe, milé ženy. A bude to tuze voňavé, těšte se 🙂

Rajčata zbožňují tymián

Polní, bulharská a černá rajčata s tymiánem citronovým nebo-li citronovou mateřídouškou

Ať už ze zářijových rajčátek vaříte domácí kečup nebo jen rychlou omáčku na špagety, nikdy nezapomeňte na tymián! Letos jsem objevila dokonalé snoubení chutí díky citronovému tymiánu (Thymus citriodorus), který v zahradnictví koupíte i pod názvem mateřídouška citronová. Krásně podtrhne kyselost rajčátek a dá celé omáčce svěží chuť. Příprava je velice jednoduchá. Smíchám přepuštěné máslo s olivovým olejem a nechám na něm zrůžovět na plátky nakrájený česnek. Na něj už dávám na kousky nakrájená rajčata (čtvrtinky nebo osminky) a průběžně míchám. Rajčata pustí šťávu, když je osolíte. Pro zvýraznění sladké chuti někdy přidám čajovou lžičku třtinového cukru a asi 5 minut před dokončením větvičku tymiánu. Můžete použít do rizota nebo k těstovinám. Kromě toho, že jsou rajčata vitamínovou bombou, bychom mohly vyzdvihnout jejich léčivé účinky na močovou soustavu. Rajčatová šťáva tělu dodává minerály a díky ochlazujícím vlastnostem je vhodná třeba při horečnatých stavech. Užívá se asi 350 ml denně.

Rajským jablíčkům právě vrcholí sezóna a je nejvyšší čas si je ještě užít. Pro zimní menu nejsou příliš vhodná. Ostatně: kde by je naše babičky dříve v lednu vzaly? Snad jen, pokud by si je zavařily. Je to velmi jednoduché: na kostky nakrájená rajčata napěchujte do sklenic a zavařujte při 90 stupních asi 20 minut. Ráda je pak přidávám v zimě do polévek nebo pod maso.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 1.

Objednejte si Bylinky našich babiček 1

Přihlaste se

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články