Rozmarýnu známe spíše z kuchyně jako koření. Je tak aromatická a tím i jedinečná. Pro koho je vhodná, aby ji zařadil do jídelníčku, se dočtete v tomto článku. A také vám zde velmi podrobně popíšu, jak lze pomocí rozmarýnových látek efektivně vytáhnout škodlivé látky z těla ven, a to i během těhotenství nebo v době kojení.
Někdo této středomořské bylince říká ten rozmarýn, jiný správně ta rozmarýna. Její jméno je odvozeno od latinského ros marinus, což znamená růže moře. Tohle pojmenování si pravděpodobně zasloužila díky pronikavé vůni, kterou vyniká mezi středomořskými bylinami. Z hluchavkovitých je opravdu jednou z nejintenzivněji vonících bylin s vysokým obsahem silic.
Rozmarýna jako symbol věrnosti a přátelství
Díky své vůni byla vysoce považovaná a používaná ve starém Egyptě jako součást rituálního vykuřovadla spolu s kadidlem. Snítky se zapalovaly v hrobkách faraonů, aby jim pomohly připomenout jejich minulé životy. Rostlina byla posvátná také na druhém břehu Středozemního moře. Zejména v řecko-římské kultuře měla rozmarýna velký význam, a to jak u pohřebních, tak i u svatebních ceremonií.
Z byliny se pletly svatební věnečky také v našich zemích. Ještě se občas můžeme setkat s tímto zvykem, kde se svatebčanům dává namísto myrtové snítky původní vonička z rozmarýny. Tato zvyklost pochází právě z nošení rozmarýnových věnců na důkaz věrnosti a stálosti. Při odchodu blízké osoby na věčnost se pálily rozmarýnové větvičky, podobně jako to dělali staří Egypťané.
Také se věřilo, že rostlina přináší štěstí a radost, a tak se jí ještě donedávna obdarovávali bohatí lidé v Evropě. Tento zvyk přetrvává vlastně dodnes, když se zapaluje její éterický olej v aromalampě při příchodu návštěvy do domu. Jeho vůně má navodit přátelskou atmosféru a ztvrzovat vztahy mezi přítomnými. Bylina zažehává plamen v srdcích.
…