Robert Tisserand: Kadidlovníkový olej a rakovina – co říká výzkum?

Čtvrtý ze série překladů článků Roberta Tisseranda, publikovaných na stránkách the Tisserand Institute v angličtině. Překládá pro vás Hana Viola Bělíková.

Autor: Robert Tisserand

Pokud byste chtěli něco, co vás pěkně probere, a já vám nabídl na výběr kávu s kofeinem a bez kofeinu, který nápoj byste zvolili? Nesnažím se vás nachytat. A kdybyste hledali lék na rakovinu, a já vám nabídl kadidlovník A s obsahem 50 % látky působící proti nádorům a kadidlovník B, který obsahuje 0 % stejné látky, který byste si vybrali? Pokud by byla volba na mně, sáhnul bych po A. Jenže  – většina lidí si vybírá B. Většina lidí si pořídí éterický olej namísto extraktu.

Ale proč? Jedním z důvodů může být nepřeberné množství videí a článků na internetu, podle kterých olej z kadidlovníku obsahuje kyselinu bosvelovou – aktivní protinádorovou látku obsaženou v pryskyřici kadidlovníku. Jenže olej ji neobsahuje z jednoho prostého důvodu, a totiž že molekula kyseliny bosvelové je příliš těžká, není volatilní, a tím pádem do éterického oleje nepřechází. V pryskyřici kadidlovníku je obsaženo několik druhů kyseliny bosvelové, a jejich molekulární hmotnost se pohybuje v rozmezí 450 – 500. Avšak volatilní molekuly – tedy molekuly, které se snadno vypařují – mají molekulární hmotnost nižší než 300.

Jedná se o mýtus vpravdě biblických rozměrů. Existuje nesmírné množství lidí, kteří věří, že je éterický olej kadidlovníku osvědčeným lékem na rakovinu. Já sám dostávám denně zprávy s dotazy, jak olej používat na léčbu všech možných nádorů. Pravdou je, že nemáme k dispozici žádný klinický výzkum. V recenzovaných publikacích se neobjevila jediná studie, která by prokázala účinnost kadidlovníkového éterického oleje na léčbu jakékoli rakoviny. Dostupná je jediná případová studie úspěšné léčby rakoviny kůže. To neznamená, že olej kadidlovníku nemůže být účinným nástrojem pro boj s rakovinou, ale – jak se brzy dozvíme – důkazů podporujících tuto myšlenku je zanedbatelně málo.

Cílem tohoto článku není vysvětlit, proč se mýtus oleje kadidlovníku aktivně šíří dál. Chci jen představit přehled výzkumu kadidlovníku a srovnat jeho objem s dalšími siličnými rostlinami nebo jejich extrakty. Nejde také ani o zdroj informací o případných lécích na rakovinu, i když k tomu se možná vrátím v některém dalším článku.

Výzkum

Na téma éterického oleje kadidlovníku a rakoviny bylo dosud publikováno sedm studií, popsaných v tabulce níže. Jak můžete vidět, téměř veškeré důkazy pocházejí z výzkumu in vitro, tedy říkají, že éterický olej zabil rakovinné buňky v Petriho misce. To z mnoha různých důvodů neznamená, že se jedná o lék na rakovinu. Je to jistě zajímavé zjištění, to ano, ale od pár in vitro studií je ještě hodně daleko k všeobecnému „léku na rakovinu“, pokud něco takového vůbec existuje.

Stojí za to zde zopakovat, že rakovina není jedna jediná nemoc. Existuje množství různých rakovin – mozku, prsu, prostaty, plic, jater, tlustého střeva atd. U každého typu rakoviny existuje několik subtypů, přičemž každý subtyp má různá stádia nemoci, která vyžadují různé typy léčby. Kromě toho mají rakovinné buňky tendenci mutovat a budovat si odolnost vůči čemukoliv, co se proti nim pokusíte použít.

Srovnání počtu studií věnovaných různým přírodním látkám a rakovině

Ani pokud bychom dali například všechny rakoviny prsu do jedné kategorie a přišli bychom s extrémně účinnou terapií, stálo by za objevem několik stovek studií, včetně in vitro, in vivo a klinických studií. A tak, abychom se na éterický olej kadidlovníku a rakovinu podívali v ohledu na celou situaci, srovnal jsem celkový počet studií se studiemi týkajícími se jiných přírodních látek. Pro začátek máme dvojnásobek výzkumu provedeného na česneku – 14 studií ve srovnání se 7 o kadidlovníkovém oleji. (A na rozdíl od kadidlovníku, u česneku máme jen jeden typ éterického oleje). Pokud do přehledu přidáme hlavní složku oleje kadidlovníku, alfa-pinen, máme tu dalších 5 studií protinádorových účinků, celkem tedy 12. Měl bych zde dodat, že protirakovinné působení alfa-pinenu je velmi slabé. Pokud přidáme dvě hlavní složky oleje česneku, dialyl sulfid a dialyl disulfid, najednou máme pro česnek závratné číslo 200 studií, a to se nezmiňuji o studiích česnekových extraktů, jen o česnekovém éterickém oleji a jeho složkách. Proč tyto dvě složky síry přitahují takovou pozornost vědců? Protože na rozdíl od alfa-pinenu jsou jejich účinky na mnoho různých rakovin velmi působivé. A i přesto nenajdeme téměř žádný klinický výzkum.

Tip redakce: Víte, že Robert Tisserand bude přednášet o víkendu 11.-12.11. v Praze?

Tabulka
Všechny originální studie kadidlovníkových olejů a jejich potenciálních účincích proti rakovině ke konci roku 2015

Typ rakoviny Typ studie Komentář Citace
Močový měchýř In vitro Bez analýzy oleje. Uvedený chemotyp a-Pinen Dozmorov et al 2014
Močový měchýř In vitro Bez analýzy oleje Frank et al 2009
Prsa In vitro Chemotyp a-Pinen Suhail et al 2011
Tlusté střevo In vitro Použitý éterický olej zcela jiného složení než destilované oleje Ahmed et al 2015
Různé In vitro Chemotyp Oktyl acetát Chen et al 2013
Slinivka In vitro a in vivo Chemotyp a-Pinen Ni et al 2012
Kůže Případová studie Bez analýzy oleje Fung et al 2013

 

Pokud nás zajímají opravdu velká čísla, máme mezi přírodními látkami jednoho horkého kandidáta – kurkumin, aktivní složku kurkumy (Curcuma longa). Kurkumin se však nenachází v éterickém oleji kurkumy. Další přírodní složky se slibnými výsledky v oblasti léčby rakoviny jsou kanabinoidy a cannabis, perilyl alkohol a olej Perilly frutescens (obzvlášť pro rakovinu mozku) a thymochinon a éterický olej z černuchy seté. Bohužel poslední dva příklady není snadné sehnat. Konečně je tu také kyselina bosvelová a extrakt z kadidlovníku, a toto spojení vypadá slibně, rozhodně více, než éterický olej.

Abych se vrátil ke svému původnímu prohlášení, éterické oleje kadidlovníku (existuje několik druhů a v rámci jednotlivých druhů také několik chemotypů) neobsahují kyselinu bosvelovou, navzdory opačným tvrzením. Dvě z citovaných studií uvádějí, že se vědcům podařilo destilovat olej kadidlovníku obsahující 0,1 – 3 % kyseliny bosvelové (Ni a kol. 2012, Suhail a kol. 2011). I pokud by to byla pravda, došlo k tomu v laboratorních podmínkách – na trhu není dostupný žádný éterický olej kadidlovníku, který by kyselinu bosvelovou obsahoval. Neuvádí se ani v celkovém přehledu všech možných složek všech olejů kadidlovníku (Hussain a kol. 2013). A i kdyby se někomu podařilo vyrobit éterický olej se 1% podílem kyseliny bosvelové, nedá se to ani zdaleka srovnávat s extrakty kadidlovníku, které obsahují 40 – 60 %.

3D model kyseliny bosvelové

Hledáte-li přírodní látku, která by vám pomohla s prevencí nebo léčbou rakoviny, kadidlovníkový olej by rozhodně neměl být vaší první volbou. Zkuste se raději porozhlédnout po kurkumě/kurkuminu, konopí/kanabinoidech, česneku/česnekovém oleji a po kadidlovníkovém extraktu, který je možné získat v podobě kapslí. Dále se jako potenciální adepti ukazují éterické oleje skořicové kůry, citronové trávy, citronely, kurkumy, pomeranče, citronu a bergamotu. V článku je sice nezmiňuji, ale mají rozhodně lepší šanci na úspěch než kadidlovníkový olej. Nezapomínejme však, že na různé rakoviny platí různé oleje, ale o tom tento článek není.

Pokud potřebujete poradit s tím, jak léčit rakovinu u sebe nebo u někoho blízkého prostřednictvím rostlinných látek, je zcela nutné najít profesionálního terapeuta, který vám v této věci pomůže.

Autorem článku je Robert Tisserand – Tisserand Institute, překlad: Hana Viola Bělíková. Jazykové korektury: Veronika Votavová. Fotografie a grafika: the Tisserand Institute, Wikimedia Commons, PixaBay. Původní text a referenceFrankincense oil and cancer in perspective

Robert Tisserand

Robert Tisserand přednáší, vyučuje a konzultuje v oblasti vědeckých poznatků o účincích éterických olejů a o jejich bezpečném a účinném užití. V posledních letech inspiroval účastníky seminářů ve Velké Británii, USA, Kanadě, Austrálii, Brazílii, České republice, Číně, Hongkongu, na Taiwanu, v Korei a Japonsku, kde přednášel o různých tématech, od terapeutických účinků až po dynamický vztah mezi rostlinnými oleji a pokožkou. Robert má za sebou 50-letou kariéru v aromaterapii, včetně vývoje „funkčních parfémů“ – produktů, které jsou nejen terapeutické, ale také fungují jako vůně. V roce 2007 mu Mezinárodní Aliance Aromaterapeutů (AIA) udělila ocenění za celoživotní přínos, a je spoluautorem druhé edice knihy Essential Oil Safety (Bezpečnost éterických olejů, Elsevier 2014). Jeho kniha Umění aromaterapie byla v češtině publikována v roce 1992 a pro mnohé aromaterapeuty se stala biblí.

Článek byl publikován díky laskavé podpoře firmy Saloos, děkujeme!

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

 

Reference

  • Ahmed, H. H., Abd-rabou, A. A., Hassan, A. Z., & Kotob, S. E. (2015). Phytochemical analysis and anti-cancer Investigation of Boswellia serrata bioactive constituents in vitro. Asian Pacific Journal of Cancer Prevention16, 7179–7188.
  • Chen, Y., Zhou, C., Ge, Z. et al (2013). Composition and potential anticancer activities of essential oils obtained from myrrh and frankincense. Oncology Letters6(4), 1140–1146. doi:10.3892/ol.2013.1520
  • Dozmorov, M. G., Yang, Q., Wu, W., Wren, J., Suhail, M. M., Woolley, C. L., Young, D.G., Fung, K.M., Lin, H.K. (2014). Differential effects of selective frankincense (Ru Xiang) essential oil versus non-selective sandalwood (Tan Xiang) essential oil on cultured bladder cancer cells: a microarray and bioinformatics study. Chinese Medicine9(1), 18.
  • Frank, M. B., Yang, Q., Osban, J., Azzarello, J.T., Saban, M.R., Saban, R., Ashley, R.A., Welter, J.C., Fung, K.M., Lin, H.K. (2009). Frankincense oil derived from Boswellia carteri induces tumor cell specific cytotoxicity. BMC Complementary and Alternative Medicine9, 6.
  • Fung, K., Suhail, M., & McClendon, B., Woolley, C., Young, D.G., Lin H.K. (2013). Management of basal cell carcinoma of the skin using frankincense (Boswellia sacra) essential oil: a case report. Researchgate.net1(2), 1–5.
  • Hussain, H., Al-Harrasi, A., Al-Rawahi, A., & Hussain, J. (2013). Chemistry and biology of essential oils of genus boswellia. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine: eCAM2013, 140509.
  • Ni, X., Suhail, M., Yang, Q., Cao, A., Fung, K.M., Postier, R.G., Woolley, C., Young, G., Zhang, J., Lin H.K. (2012). Frankincense essential oil prepared from hydrodistillation of Boswellia sacra gum resins induces human pancreatic cancer cell death in cultures and in a. BMC Complementary and Alternative Medicine, 12, 253.

Další díly seriálu:

Hana Viola Bělíková

Hana je překladatelka a tlumočnice, která se k aromaterapii a vůním dostala vlastně náhodou. V roce 2014 tlumočila seminář Roberta Tisseranda v Praze. Seminář pro ni byl přelomem jak v osobním, tak profesním životě a z Hany se stal „čarodějův učeň“ – již téměř tři roky působí v Tisserand Institute, kde se také intenzivně se vzdělává v aromaterapii. Spíše než terapeutická praxe ji zajímá jak to všechno vlastně funguje.

Co o sobě říká? „Zeptejte se mě, co si myslím o kouzlech a magii a já vám předložím vědeckou studii. Rostliny vytvářejí silice, sofistikovaný systém obrany zcela přesně naladěný na potřeby té které rostliny na tom kterém místě – a my máme možnost pozorovat, jak molekuly těchto silic působí na naše tělo i mysl. Mým cílem je ovládnout kouzla vůní prostřednictvím vědeckého pochopení principů jejich působení.“

Přečtěte si podobné články