Pupalkový olej, pravý poklad do ženské lékárničky

Pupalka, známá léčivka původem ze Severní Ameriky, je pověstná nejen svým typickým odérem, ale také zázračnými účinky na náš organismus. Její olej je speciální hlavně vysokým obsahem vzácné kyseliny gama-linolenové (GLA). Tu jen tak někde nenajdeme a je velmi důležitá pro zdraví našich tělesných orgánů. Pupalkový olej si poradí se spoustou potíží, především hormonální nerovnováhou a různými typy ekzémů.

Přečtěte si…

  • S čím vám pupalkový olej dokáže pomoci a jak vybrat opravdu kvalitní olej?
  • Jak vyzrát na jeho specifickou chuť i pach?
  • Příběh z praxe aromaterapeutky Veroniky a recepty pro vnější i vnitřní užití pupalkového oleje.

Tip redakce: Více článků o rostlinných olejích najdete tady

Indiánský nepravý petrklíč

Pupalkový olej, pravý poklad do ženské lékárničky
Kvete krásně, ale petrklíč to není.

Původ pupalky dvouleté (lat. Oenothera biennis) sahá až 70 000 let zpátky. Semínka pupalky se nacházejí v půdě i po 80 letech. Pro původní obyvatelstvo amerického kontinentu byla i chutnou potravou, listy a kořeny tvořily součást jídelníčku.

V Evropě se pupalka rozšiřuje od 17. století, je odolná a roste prakticky kdekoli. Její příbuzní se objevují i v Číně, kde je nejspíše také nejdéle známá svými léčivými účinky. Je jednou z kompletně využitelných rostlin, a těch si lidstvo vždy považovalo.

Anglické jméno „Evening Primerose“ (večerní petrklíč) dostala podle kvítků, která rozkvétají navečer a jen na jeden den. Indiánům pomáhala také na lovu. Má totiž specifický a celkem výrazný odér: když rostlinou potřeli mokasíny, tak zvěř necítila lidský pach.

Olej z pupalky

Pupalkový olej je žlutavé barvy a není příliš stabilní. K zakoupení doporučuji co nejkvalitnější formu (bio, lisovaný za studena – LZS, neupravený). Ale tento nebude nejlevnější, s tím počítejte. Nepořizujte rafinované, odbarvené či vůně zbavené (deodorizované) verze, ochudili byste se o mnohé poklady tohoto zázraku.

Pro psaní článku jsem dostala vzorek pupalkového oleje od Saloosu. Jeho kvalita mne velmi potěšila a určitě ho ke koupi doporučuji. Mám zkušenost s několika různými druhy od více dodavatelů a co se kvality týká, je tenhle rozhodně na špičce!

Jak poznáme kvalitní pupalkový olej?

Pan Harašta ze společnosti Saloos radí: „Kvalitní pupalkový olej, stejně jako další rostlinné oleje, je nejlepší kupovat od prověřených dodavatelů. Ideálně by měly mít příslušný certifikát (v ČR pouze CPK). Pupalkový olej má lehce nažloutlou barvu a specifickou vůni.“

Pravda je, že chuť a vůně oleje z pupalky je „osobitá“. Obzvláště u vnitřního užívání to může odradit odhodlané pečovatele o vlastní zdraví. Ale jde to zahladit. Poradím jak.

Zásobárna zdravých ingrediencí

Jak napovídá nestabilita oleje, je zásobárnou nenasycených mastných kyselin (NMK). Je skvělým zdrojem již zmiňované GLA, obsahuje ji ještě například olej z brutnáku. Tato NMK je natolik unikátní svým působením, že si k ní toho řekneme víc, určitě se vám něco bude hodit.

Terapeuticky se GLA využívá:

  • při potížích s krevním oběhem, sníženou srážlivostí krve
  • při ekzémech, problémech se suchou a svědící pokožkou
  • proti stárnutí pleti
  • při nervových poruchách a pomalém trávení
  • při PMS a dalších nerovnováhách hormonálního systému
  • roztroušené skleróze, impotenci, hyperaktivitě, alkoholismu

Esenciální mastné kyseliny fungují v těle jako prekurzory mnoha důležitých molekul. A pupalkový olej poskytuje mimořádně funkční komplex právě těchto kyselin.

Opět tady máme olej, jehož užívání je optimální kombinovat jak vnitřně – coby doplněk stravy je téměř nenahraditelný –, tak zvenku použitím na pokožku suchou, ekzematickou, zralou, stresovanou apod.

Široké a funkční využití pupalkového oleje

Pupalkový olej, pravý poklad do ženské lékárničky
Indiáni ji mimo jiné používali jako zdroj potravy.

Olej je lehký, na kůži příjemný a velmi dobře se vstřebává. V kosmetice je využíván hlavně k péči o obličej a oční okolí. Do tělových přípravků doporučuji přidávat v případě ekzémů, atopie, hodně suché a svědící pokožky. Zklidnění je téměř okamžité, řekla bych, že je to právě působením protizánětlivé GLA.

Ovšem doporučován je i v případě akné, smíšené či mastné pleti. Má totiž schopnost regulovat funkce pokožky do optimálního stavu.

Kdo by to do něj řekl

Objevila jsem několik zajímavých, méně známých doporučení a účinků. Na posílení nehtů kombinovat s éterickým olejem z myrhy a pupalkový olej samostatně prý pomáhá odstranění pigmentových skvrn. To aktuálně testuji sama na sobě.

Dalším ne moc citovaným využitím pupalkového oleje je jeho schopnost podpořit krevní cirkulaci. Díky tomu se doporučuje a prý pomáhá i s mužskou impotencí, ideálně v kombinaci s vitamínem C a ginkem biloba… Také má snižovat vysoký krevní tlak.

Vnitřní užívání

Řešit pouze důsledky většinou dlouhodobě nefunguje, důležitá je příčina. Pupalkový olej také více pomáhá v kombinaci s vnitřním užíváním. Délka vnitřního užívání by měla být minimálně po dobu 3 měsíců.

Dodavatel výborného pupalkového oleje, společnost Saloos, dodává: „Naše oleje nejsou registrovány jako doplněk stravy, ale jedná se o čistý přírodní produkt a jeho přiměřená konzumace může být prospěšná. Pupalkový olej se nehodí pro tepelné zpracování.“

Partnerem seriálu je společnost Saloos

Pupalkový olej, pravý poklad do ženské lékárničky
Společnost Saloos, dodavatel vysoce kvalitních rostlinných olejů.

Ale co ta „divná“ chuť…?

Pupalkový olej, pravý poklad do ženské lékárničky
Hezky kvete, trochu divně voní a chutná…

Jak si poradit s chutí pupalkového oleje, jsme se zeptali pana Harašty, majitele firmy Saloos.

„Za studena má nahořklou chuť, která ale v pokrmu vymizí. Dá se kombinovat s mléčnými a zakysanými výrobky. Doporučené dávkování je ráno a večer čajová lžička po jídle. Olejovou konzistenci spousta lidí nedokáže polknout, nebo jim z ní není dobře, ale dá se přidat například do salátu, na pečivo, nebo do již zmíněných mléčných výrobků.“

Možná varianta je vytvořit si olejovou směs pro vnitřní užívání, kde se chuť něčím schová. A také se pupalka má ráda s vitamínem C, takže moje doporučení je kombinace s olejem z rakytníku. Taky mi fungovala směs se základem z konopného oleje, který chutná velmi dobře, a s přídavkem oleje z černého kmínu, který je výrazný a sám o sobě taky „trochu moc“, ale má skvělé účinky.

Můj návrh na směs pro vnitřní užívání:

  • 100ml lahvička
  • 2/3 konopný olej
  • a zbytek pupalka, rakytník a černý kmín

Tip redakce: Naučte se používat také avokádový olej

Příběh z praxe

Oslovila jsem aromaterapeutku a masérku Veroniku Němcovou, spolužačku z Institutu aromaterapie, protože vím, jak nadšeně kdysi vyprávěla o vyléčení ekzému svých dvojčat právě za pomoci pupalky.

„S pupalkou jsem pracovala u mých dětí. Používala jsem ji na vnější mazání atopického ekzému, který je trápil hlavně na nožičkách a předloktí. Pupalkový olej jsem trochu ředila mandlovým olejem, jen tak od oka, aby nebyl tolik cítit typickým pupalkovým aroma. Zlepšení stoprocentní! Asi do dvou až tří měsíců byl ekzém pryč. Střídala jsem s brutnákovym olejem (pozn. red.: další významný zdroj GLA).

Druhý případ byl asi 8letý kluk. Tomu jsem namíchala směs i s éterickými oleji, ale základ byl pupalka a macerát z divizny. Loupala se mu a trápila ho kůžička kolem nehtů na rukou. Celkově byl neklidný, takový neposeda. Také jemu se prstíky zcela zahojily.

A pak ještě pupalku užívala moje máma vnitřně na stavy neklidu v menopauze. Říkala ale, že jí po té lžičce je špatně od žaludku, proto nakonec přestala. (Pozn. red.: Pupalka má skutečně takový nepříjemný ocásek, který člověku dlouho vydrží v krku, dá se však s něčím namíchat)

Sama papulku používám, když se mi začne projevovat lupénka – jsou to jen malinké flíčky roztroušené po těle. Přijdou, když se špatně stravuji a jsem ve stresu. Čistá pupalka mi zabírá okamžitě. Do týdne ložiska zmizí, ale pracuji i s myslí, příčinou a podobně.

Jinak dávám pupalku do základního masážního oleje u lidí se suchou nebo nějak narušenou pokožkou. Je to ale drahý olej, takže šetřím; ze zkušenosti vím, že postačí asi tak 1/5 ze základu.“

Recepty

Masážní olej na citlivá ňadra před a při menstruaci

  • 1/3 pupalkového bio oleje
  • 1/3 baobabového oleje
  • 1/3 mandlového nebo meruňkového oleje

Na 30 ml základu rostlinných olejů přidat éterické oleje:

  • 8–10 kapek geránia
  • 8–10 kapek ylang ylang
  • 4 kapky kadidla

Pokud chcete opravdu exkluzivní olejíček, tak můžete přikápnout ještě kapku růže.

Jemný olejový gel na obličej a oční okolí

  • 10ml lahvičku s kapátkem
  • 3 ml aloe vera gelu
  • 3 ml pupalkového bio oleje
  • 2 ml šípkového oleje

Já si přidala ještě kapku éterického oleje z kadidla, který mé pleti velmi sedí. Máte-li citlivější pleť, éterické oleje raději nepřidávejte.

Doporučuji do 14 dnů spotřebovat a namíchat novou dávku.

Základní tělový olej v období menopauzy

  • 1/3 pupalkový olej
  • 2/3 makadamiový olej

Tip redakce: V tomto článku najdete účinnou recepturu pro období menopauzy

Partnerem článku je firma Saloos

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

Foto: Pixabay.com

Zdroje:

  • KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
  • Www.circulating-oils-library.com: evening-primrose-oil-oenothera-biennis [online]. [cit. 2019-08-25]. Dostupné z: https://www.circulating-oils-library.com/en/base-oils/evening-primrose-oil-oenothera-biennis
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. ISBN 978-80-86356-49-5.

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články