Jaké přínosy má aromaterapie pro děti v mateřské školce? A nepřevažují možná rizika nad výhodami? Pokud zvažujete, zda by stálo za to vaši školku provonět, zřejmě vás napadá mnoho podobných otázek. Odpovědi na ně se vám pokusíme ve stručnosti nastínit v následujících řádcích.
Přečtěte si…
- Čím může být aromaterapie pro děti ve školce přínosná a jak s ní začít?
- Jaké éterické oleje jsou vhodné a jak je využít při tvoření, v jídelně i při obávaném školkovém spinkání?
- Jaká bezpečnostní pravidla dodržovat, rozhodnete-li se aromaterapii ve vaší školce vyzkoušet?
Aromaterapie ve školce: ano, nebo ne?
Dle mého názoru a zkušeností aromaterapie do školky patří. Může výborně doplnit a zpestřit program pro děti, rozšířit jim obzory a ukázat přírodu z trošku jiného úhlu pohledu. Navíc mít školku čas od času voňavou s lehkým éterickým bonusem je určitě fajn. Pokud dodržíme pravidla bezpečnosti pro užívání aromaterapie pro malé děti, jsou její rizika užití minimální.
Než se ovšem do používání aromaterapie a provonění školky pustíme, čeká nás několik administrativních kroků. Doporučuji také konzultaci s kvalifikovaným aromaterapeutem. Je značný rozdíl v používání aromaterapie a éterických olejů pro skupinku malých dětí (a ve své podstatě je to také náročnější a zodpovědnější) a jen tak doma, sami pro sebe.
Zásadním krokem je předem si ujasnit, jakým způsobem chceme aromaterapii ve školce aplikovat, za jakým účelem a co od ní očekáváme. Aplikovat účinně a současně i bezpečně není vždy úplně snadné.
Pročištění vzduchu
Jistě znáte okamžiky, kdy sotva doma vypipláme to naše zlatíčko z rýmy a kašle, můžeme po dni stráveném ve školce začít téměř nanovo. Zlobíme se na druhé rodiče, proč tam své nastydlé děti posílají; paní učitelky jsou ze žlutých nudlí a kašlálků unavené a jen rezignovaně krčí rameny. Éterické oleje nám v tomto směru mohou výborně pomoci: jsou virucidní, antibakteriální a spousta z nich také současně podporuje imunitu. Pravidelným rozprašováním čistí vzduch od choroboplodných zárodků a předchází tím propuknutí infekcí.
Samozřejmě to neznamená, že děti nebudou nemocné, ale budou stonat o něco méně a ve školce se jim bude lépe dýchat. A skutečně není nic jednoduššího, než před začátkem školky v období zvýšeného výskytu nachlazení či například besídek pročistit vzduch ve společných prostorách a šatně na 20–30 minut difuzérem nebo aromalampou s vhodným éterickým olejem.
Začněte s citronem
Z celé široké nabídky éterických olejů se jako k prvnímu přikláním – pro jeho všeobecné protiinfekční účinky – k citronu (Citrus limonum). Je silně antibakteriální, čistí, podporuje imunitu, osvěžuje a napomáhá koncentraci. Pokud se již ve školce nachlazení zabydlí a u dětí se objeví žluté a jinak barevné nudle, je vhodné malinko přitvrdit a k éterickému oleji citronu přidat například éterický olej rosalina (Malaleuca ericifolia) nebo éterický olej ravensara (Ravensara aromatica) – pozor, nezaměnit s ravintsarou (Cinnamomum camphora) – není vhodný pro malé děti.
Z dalších vhodných éterických olejů nesmíme opomenout jehličnany, například borovici (Pinus sylvestris) či ze skupiny blahovičníků eukalyptus radiata (Eucalyptus radiata). Při volbě éterických olejů pro děti se přikláním k užití olejů ideálně v biokvalitě.
Partnerem článku je firma Nobilis Tilia
Masáž plosek nohou jako usínací rituál
Každá školka má svá pravidla a své kouzelné rituály a i nám se zde s aromaterapií otevírá krásný prostor. Jistě znáte hlášky typu „jde po o“ nebo „jde po spa“. No a právě na tu druhou, méně oblíbenou (a pro některé děti i trošku strašidelnou) část v podobě spinkání ve školce se můžeme s aromaterapií zaměřit.
Což takto si s dětmi udělat krátkou masáž plosek před spaním? Kapička masážní směsi do malé dlaně a můžeme zvesela začít. Pohladíme, pomačkáme, dáme pozornost svým nožkám, nezapomeneme ani na prstíky a spočítáme je. Skutečně jich mám na každé nožce pět? Jako bonus se děti při tomto rituálu naučí pravidelně si pečovat o své nožky, které je celý den nosí po světě a spoustu toho naběhají. Nožky tak dostanou od mala péči, na kterou my dospělí tak často zapomínáme. Navíc se na chodidlech ukrývá spousta užitečných reflexních plošek, které je dobré si čas od času zmáčknout.
U dětí masírujeme směsí s éterickými oleji o maximální koncentraci 0,5 %. Vhodným olejem se nám pro „spinkací“ rituál nabízí například levandule (Lavandula angustifolia), která umí jemně navodit pocit bezpečí a jistoty. Zahalí nás do pruhované teplé deky a zažene svojí vůní ošklivé strašáky, kteří by chtěli rušit klidný spánek dětí. Růže (Rosa damascena) nám zase může nabídnout láskyplné mateřské objetí a dětem, které hlavně v začátku nástupu do školky velmi těžce nesou odloučení, tolik potřebnou emoční podporu a voňavou lásku.
RECEPT: Levandulové snění na nožky
- 30 ml rostlinného oleje (slunečnicový, mandlový, jemný mandlový…)
- 3 kapky éterického oleje levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia)
Tip redakce: Levandule (Lavandula angustifolia) si své místo najde také při dalších školkových aktivitách, a to v podobě éterického oleje nebo květové vody. Štípance, škrábance, drobné odřeniny, spáleniny, vešky atd. – s tím vším nám může díky své péči a úžasným vlastnostem pomoci.
Aromaterapie a chuť k jídlu
Obdivuji paní kuchařky, učitelky, hospodářky a všechny lidičky, kteří pečují o bříška našich nejmenších ve školkách. Mně stačí vařit pro svou pěti až šestičlennou rodinu a občas to stojí opravdu za to. Jeden nejí hrášek, druhý kukuřici… a takto bych mohla pokračovat dál. Naštěstí mám doma pouze dva vybíravé „nejedlíky“, což mi mohou asi ve školkách závidět.
Z aromaterapie se nám do jídelních prostor nabízí krásná vůně pomeranče (Citrus sinensis) nebo mandarinky (Citrus reticulata), které harmonizují zažívání, podporují trávení a rozradostňují. I na čočku se pak dá koukat s úsměvem. 🙂
Voňavé tvoření a poznávání
Aromaterapie nabízí spoustu kreativity a zábavy. Její šíře vybízí k nádherným objevům a poznávání mnoha nového ze světa kolem nás. A právě naši nejmenší jsou ti, kdo nejvíc milují objevy a zkoumají, nasávají vše, co se v jejich okolí vyskytne.
Při tvoření s dětmi můžeme různé chemické vonné kompozice nahradit přírodními hydroláty či silicemi. Nemusíme se jich obávat. Hydroláty jsou jemnější a jejich bezpečné užití je snazší. Při používání éterických olejů je samozřejmě nutné dodržet několik zásad, včetně výběru vhodných silic pro děti.
Pak už opravdu nic nebrání kreativitě paní učitelky vytvořit voňavou domácí modelínu: žlutou vonící po citronu, zelenou po borovici, modrou po levanduli… Nebo šuměnky do koupele s růžovým hydrolátem jako dárky maminkám.
Další možností mohou být hravá dopoledne s aromaterapeutem, který dětem otevře voňavý svět z trochu jiné perspektivy. Propojí svět vůně s ostatními světy smyslů, rostlin, stromů a zvířat. Nejedná se jen o svět voňavých lahviček. Děti s ním procestují v rámci hodin různé části zeměkoule, poznají mnoho rostlinek a z technického světa si třeba vyzkouší i samotnou destilaci.
Závěrem troška nutné bezpečnosti
Přestože nám aromaterapie umí ve spoustě oblastí pomoci a potěšit nás, má v sobě zároveň i svoji druhou stránku a je potřeba při jejím používání být obezřetní a pozorní. Abyste si aromaterapii bezpečně a s radostí užili, je dobré si uvědomit, že éterické oleje jsou vysoce koncentrované těkavé a hořlavé vonné esenciální látky. Skrývá se v nich velká síla, a proto je důležité držet je z dosahu dětí – stejně jako například léky nebo čisticí prostředky.
Správným skladováním, v chladu a temnu, zachováváme jejich kvalitu. Přepalováním dochází ke ztrátě jejich kvality a terapeutických účinků. Při každém použití je nutné éterické oleje pečlivě ředit v nosném oleji, hydrofilním oleji, tuku, alkoholu, medu, smetaně či tučném mléce. Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě! S probíhajícím létem stojí určitě i za zmínku, že po aplikaci citrusových olejů na pokožku je vhodné se 12–24 hodin nevystavovat přímému slunci. A pamatujte: méně znamená někdy více.
Spoustu kreativity a radosti s aromaterapií Vám přeje
Vaše Kateřina
Děkujeme za podporu Nobilis Tilia.
Přírodní kosmetika od českého výrobce pohladí nejen na těle, ale i na duši. Zamilujete se do vůní bylin, které rostou u vás na zahrádce či v exotických dálkách. Společnost byla založena v roce 1994 v severních Čechách ve městě Krásná Lípa, kterému svým názvem vzdala hold. U zrodu všeho stál PaedDr. Zbyněk Šedivý, k němuž se později přidala diplomovaná aromaterapeutka Adéla Zrubecká. Osobní přesvědčení majitelů jsou promítnuty do hodnot a poslání celé firmy – čerpat inspiraci z přírody a tradičních zkušeností a s pokorou vytvářet jedinečné produkty k rozvíjení harmonie a krásy, vyvíjet českou aromaterapeutickou kosmetiku pro každého s otevřeným srdcem. Šířka sortimentu výrobků umožňuje péči od hlavy až k patě, pro malé i velké. Základem při tvorbě receptur jsou kvalitní rostlinné oleje a 100% čisté éterické oleje.
Literatura:
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy, One Woman Press, ISBN 978-80-86356-49-5
- MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, c2000. ISBN 978-80-85993-64-6
- TISSERAND, Robert. Essential oil Safety, second edition 2017, Churchill Livingstone Elsevier, ISBN 978-0-443-06241-4
- HAŠPLOVÁ, Jana. Masáže dětí a kojenců,Praha: nakladatelství Portál, s.r.o., ISBN 978-80-7367-652-0
- Studijní materiály ze seminářů Jany Hašplové, Kurz masáží dětí a kojenců, Kurz masáží starších dětí a těhotných
- Studijní materiály Institutu aromaterapie, Aromaterapie pro těhotenství, porod a péči o děti – Bc. Broňa Hradecká