Štafetu seriálu Příběhy z praxe dnes přebírá Veronika Jurečková – aromaterapeutka a psycholožka z Týna nad Bečvou. S Kouzlem vůní se podělila o svou vlastní zkušenost. Díky aromaterapii, akupresuře a reflexní terapii dokázala vyřešit svůj problém s bolestivým zánětem dutin. Vystačila si přitom s běžnou domácí aromalékárničkou. Nechte se inspirovat…
Dýchací obtíže jako následek totálního přetížení
“Všechno začalo docela nenápadně. I když se nejednalo o žádný fatální problém, byla to situace, která mi výrazně znepříjemnila život. Byl přelom podzimu a zimy 1997. V té době jsme měla zatím jen matné povědomí o aromaterapii a možnostech jejího využití. V knihovně pár knih a v lékárničce nějakých devět, deset olejů.
Celá zdravotní potíž vznikla jako reakce na celou řadu „příkoří“, která jsem svému tělu připravovala. Dlouhodobě mne trápil chronický zánět nosohltanu. Jelikož jsme ale bydleli s rodiči, kteří jsou silní kuřáci, bylo léčení dost bezvýsledné. A to, i když jsem v zakouřeném prostředí pobývala nutně dlouhou dobu. Pracovala jsem v té době jako psycholog pro děti s kombinovanými vadami. Coby čerstvý absolvent jsem měla opravdu co dělat. Práce s dětmi s handicapem je náročná a při kombinovaných vadách tím víc. Dojíždění hodinu tam a hodinu zpět tělu také nepřidalo. Dcera byla v té době v první třídě. Ti, co se starali o prvňáčka, jistě ví své. A k tomu všemu jsme současně svépomocí stavěli dům. Do míchačky jsem sice neházela, ale vařit pro zedníky pět jídel denně a vozit je na stavbu, bylo také docela namáhavé. Tím spíš, že jsem v půlce listopadu otěhotněla. Ale na stavbě a v práci musel člověk fungovat dál. No, co budu povídat…”
Nepomáhal solux ani akupunktura
“Nejprve se začal hlásit nosohltan čím dál intenzivněji, a pak se při prochladnutí rýma usadila v dutinách. A ke všemu i v lícních. Moc milý pan doktor na ORL se mi snažil pomoci soluxem kombinovaným s akupunkturou. Namíchal i speciální nosní kapky. Bohužel nepomohly. Antibiotika nepřipadala v úvahu vzhledem ke stadiu těhotenství a mým alergiím, které na některá antibiotika mám. Obtíže se hlásily čím dál víc. Hlava od zánětu bolela tak, že byl pro mě každý krok utrpením. A jakýkoliv pohyb hlavou taky. Chápala jsem, že kvůli zánětu trojklaného nervu jsou lidé schopni skočit z okna. Byl týden před Silvestrem a já nevěděla, co dělat. Pan doktor vynesl verdikt: “Punkce. Nic jiného nám nezbývá.” Slyšela jsem o tomto zákroku v podstatě jen samé děsivé věci. K tomu jsem byla cca ve druhém měsíci těhotenství. I kdybych já sama našla odvahu, i kdybych doufala, že punkce nepřivodí časté recidivy zánětu dutin, co ten človíček, který bude prožívat strach a bolest se mnou?”
Silvestr měl rozhodnout…
“Vyloudila jsem ještě odklad tohoto zákroku. Další návštěva u lékaře byla dohodnuta přesně na Silvestra. Teď záleželo na mně, jaký bude. Lehla jsem do knih a vyhledala, co se jen k zánětu dutin dalo. A jednou z rad byla inhalační kompozice éterických olejů sestavená z: Lavadula angustifolia, Eucalyptus globulus a Melaleuca alternifolia (tea tree). To vše ve stejném poměru 1:1:1.
Pochopitelně to nebyla jediná podpůrná metoda pro odstranění této obtíže. Dodržovala jsem také veškerá doporučení z bylináře pana Janči. Upravila jsem jídelníček, masírovala jsem se podle reflexní terapie, napařovala nad hrnci při vaření, trápila se kojeneckou odsávačkou, masírovala akupresurní body…
…a zvítězila jsem.
Při prosvěcování dutin se doktor nestíhal divit a konstatoval, že když jsem půlčarodějka, tak proč jej ruším na Silvestra na pohotovosti. Dutiny byly naprosto čisté.
Veronika Jurečková
Je odborná aromaterapeutka, psycholožka a masérka. Ve své práci se soustředí na souvislosti mezi psychickým a somatickým stavem člověka. V roce 2006 absolvovala Institut aromaterapie v Praze. Svou praxi má v Lipníku nad Bečvou a v Olomouci. Přednáší také pro Univerzitu Palackého v Olomouci nebo Akademii třetího věku v Lipníku nad Bečvou.
Autorka příběhu: Veronika Jurečková. Foto: archiv Veroniky Jurečkové. Text upravila: Anna Krutová.