Příběh o tom, jak nebezpečně dokáže člověka pohltit stres. Aromaterapie je při řešení stresových obtíží velmi účinnou metodou. Přečtěte si příběh z praxe Terezy Machové v Centra aromaterapie Habibi, při kterém éterické oleje a relaxační masáž zabránily na poslední chvíli syndromu vyhoření…
Burnout – když si stres vybírá svou daň
„Jeden z mých dlouholetých klientů dorazil v pochmurném podzimním čase loňského roku na masáž ještě více skleslý, než tomu dosud bývalo. Běžně jsme řešili jeho životní obtíže: dva roky mu to doma „neklapalo“ se ženou, pracoval od rána do večera 6 dní v týdnu s lidmi a byl ve fázi, kdy se jich ve volném čase dobrovolně straní, bývá unavený, zesláblý.
Tentokrát to bylo ale ještě jiné. Obličej měl bledý, jakoby spadený, protáhlý. Oči postrádaly poslední zbytky jiskry a radosti. Úsměv o jeho tvář nezavadil snad celé tři týdny, co jsme se neviděli. Záda kulatá, shrbená. Hlas pomalý, skleslý. Místo pozdravu jen letmo zašvitořil, že je rád, že dorazil, že potřebuje „konečně vypnout.” Byl to moment, kdy mnou projel mráz a cítila jsem, že tohle bude výzva. To já ráda ?
Terapeutický rozhovor se nesl v duchu nadávek na práci, na lidi, kteří klienta vyhledávají a chtějí od něj pomoci. Při vyprávění klient používal i vulgární slova (což u něj nebývalo běžné). Své zákazníky vnímal jako přítěž, jako ty, kteří ho „otravují“ a nedají mu chvíli klid, a to ani o víkendu. Pořidil si nový telefon s novým telefonním číslem, které dal jen svým dětem a ženě, aby se mu v případě nouze mohli dovolat. K negativnímu vnímání výkonu vlastní profese se přidaly četné manželské neshody. Klient se cítí nemilován, nepodpořen, postrádá motivaci. Do karty klienta jsem si poznačila diagnózu „burnout“ – syndrom vyhoření.
Syndrom vyhoření se nejčastěji vyskytuje v pomáhajících profesích a projevuje se širokou škálou projevů – sklíčeností, vyčerpáním, nechutí, sníženou koncentrací a zapomínáním, depresivními stavy, konflikty ve vztazích. Burnoutu paradoxně často předchází počáteční nadšení z práce, závislost na práci (workholismus), vysoko nastavená „laťka“ pracovní výkonnosti. Časem přirozeně ubývá kontaktu s rodinou, přáteli, lidmi. Vše se pak stává tím, čeho se jedinec straní a odmítá.“
Éterické oleje pomohly okamžitě vypnout
„Z rozhovoru jsem usoudila, že si klient akutně potřebuje odpočinout – zaměnit tlačítko „on“ na „off“ a doslova vypnout, zrelaxovat. Při volbě éterických olejů k ovonění klientem jsem vycházela také z jeho potřeby načerpat pozitivní smýšlení a nadhled, nebrat si potíže se zákazníky osobně. Jako nutné jsem také vnímala nasazení olejů se zklidňujícími účinky na psychiku.
Mezi deseti navrhovanými oleji jednoznačně klient vybral:
- benzoe (Styrax benzoin) – ideální volba, pokud je člověk zcela vyprahlý, bez energie, elánu, radosti ze života. Benzoe dovoluje spočinout, prohřívá duši a chrání jedince před vnějšími vlivy. Zde byl dominantním olejem možná proto, že klient se necítí milován svou ženou a strádá z nedostatku Lásky.
- pačule (Pogostemon cablin) – olej se silně stabilizačními účinky, podporuje mužnost, racionalitu. Velmi ráda jej klientům navrhuji, pokud je chci podpořit v cestě nalézt sebe sama, své jádro a umět si obhájit své potřeby – nebýt tu jen pro druhé, ale pro sebe též. Vhodný je pro ty, kteří žijí v napětí a ideální při celkové vyčerpanosti,
- pomeranč sladký (Citrus sinensis) – oblíbený a dobře přijímaný „Pan optimista“. Dodává životu jasnost, nadhled, člověku pozitivní myšlení, radost do života. Pomerančová silice výtečně rozpouští nahromaděné napětí a stres. Vhodný při konfliktech v zaměstnání – s lidmi, kolegy i pro normalizaci vztahu k práci (řešení workoholismu).
- kozlík (Oleum valeriane) – zde přišel vhod pro schopnost rychle a prudce stabilizovat – uvést člověka do normálnu, do běžného života. Vhodný olej při šoku a v období psychické krize. Podporuje upřímnou komunikaci, zvlášť ve spojení s levandulí, kterou jsem cíleně ve směsi použila.
- levandule lékařská (Lavandula angustifolia) – osobně ji považuji za „voňavý všelék“. Neznám člověka – snad kromě chronického hypotonika – který by levanduli neměl rád. Zde přišly vhod zejména tyto účinky levandule – zklidňující a konějšivé na psychiku, proti stresu a napěti, při nervovém vysílení. Levandule harmonizuje náš život – i tím, že pracuje se stereotypním jednáním a podporuje komunikaci, která má smysl.
- tymián linalol (Thymus vulgaris b.s. linalool) – tymián je nositelem mužské energie ve smyslu otcovského přístupu – odvahy, morálky, racionality, vzoru pro všechny. Dodává odhadlanost – proto je jedním z vyvolených olejů pro zvýšení sebevědomí, bystří smysly. Je skvělý pro lidi, kteří jsou odtrženi od sebe sama, své reality (zde se velmi dobře doplňoval s pačuli).
Nejdříve jsem vytvořila synergickou směs vybraných éterických olejů, aby se oleje navzájem podpořily a zesílily účinek. Tuto směs jsem dala klientovi na domácí použití – pro inhalace v difuzéru, na kapesník podle potřeby, zředěním s rostlinným olejem mohl použít směs pro aroma koupel.
Stejnou směs jsem namíchala na aromaterapeutickou holistickou masáž, ale smísila jsem ji s rostlinnými oleji. Zde jejich stručný výčet:
- třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) – jedna z předních léčivých bylin u nás. Já s ní ráda pracuji, pokud je třeba klienta emočně podpořit, neboť poskytuje oporu při psychické úzkosti, neklidu, depresích, stresu a panice. Vzhledem k tomu, že třezalka čistí krev, dochází (z pohledu psychosomatiky) k podpoře radosti ze života.
- meruňkový – klient miluje vůní meruňkových jader, připadá mu zklidňující. Je to pečující a vysoce vyživující olej.
- makový – olej z máku setého působí příznivě na psychiku – při bolestech hlavy, přepracování a stresu.
Poté jsem provedla celkovou dvouhodinou aromaterapeutickou masáž. Klient při masáží zad komunikoval, poté začal relaxovat, až usnul ? Po masáži se cítil uvolněný.“
Relax se vyplatil
„Miluji zpětnou vazbu. Když klient odchází, vždy jej prosím o sdělení, jak se po masáži cítil. Stačí za 3 dny napsat. Zde mi klient volal. Už po pár slovech zněl jinak, veseleji, v hlase měl konečně radost. Bylo cítit, že je uvolněný. Absolvoval ještě posilující „kúru“ čtyř po sobě jdoucích celkových aromamasáží v intervalu 10 dní. Poté cítil velkou úlevu.
Dále jsme pracovali prostřednictvím konzultací, na kterých jsme míchali 1x za měsíc osobní vůně. V popředí stál benzoin s pačulí a levandulí. Po dvou měsících, kdy už se klient cítil lépe ustoupil zájem o pačuli a benzoe, na řadu přišly veselé a harmonizační citrusy – mandarinka, zmíněný pomeranč a grapefruit.
Mám velkou radost, jak moc na sobě klient dokázal zapracovat a že to byla právě aromaterapie, která se mu stala v jeho nelehkých časech oporou. Burnout už se nevrátil, naštěstí! :)“
Tereza Machová
Tereza je odborná aromaterapeutka, absolventka Institutu aromaterapie v Praze. Od roku 2008 působí ve svém Centru aromaterapie Habibi ve Štramberku. Specializuje se na aromaterapii v péči o duši, na práci s těhotnými ženami a péči o děti.
Text upravila Anna Krutová. Foto: archiv Terezy Machové