Lucie Tvrdíková se věnuje aromaterapii a reflexní terapii už více než 20 let. Pro Kouzlo vůní vybrala příběh, ve kterém velmi jednoduchá kombinace bylin pomohla klientku zbavit úzkostí a depresí.
Antidepresiva jako krátkodobé řešení
“V roce 2008 ke mně přišla klienta, která měla potíže s úzkostmi. Do té doby svůj stav řešila u psychiatra, který jí předepsal nejprve lehčí prášky na uklidnění, ale později již necítila jejich účinek a po třech měsících přešla na silnější lék lexaurin. Tato volba se zdála nějaký čas jako dobrá, ale po půl roce užívání si klientka uvědomila, že nelze brát léky do nekonečna a rozhodla se pro jiné řešení svého problému. V tom čase jí její přítelkyně doporučila aromaterapii.”
V jednoduchosti je krása – jedna esence může stačit!
“Klienta tedy začala docházet na aromaterapeutické ošetření, kdy jsem jí nejprve prováděla celotělovou masáž a to jednou týdně po dobu jednoho měsíce. K ošetření jsem vybrala silici šalvěje muškátové, která je jedna z nejúčinnějších při stavech úzkosti či depresích. Šalvěj muškátovou jsem míchala do třezalkového oleje, který je také znám pro své uklidňující účinky. Klientce jsem dále doporučila, že si může šalvěj kápnout na látkový kapesník a inhalovat ve chvílích, kdy se cítí nervózní a neklidná.
Po měsíci těchto ošetření jsme přešly na masáž zad a šíje, kdy klienta docházela jednou týdně. Na první a druhou masáž jsem jí namíchala opět šalvěj muškátovou spolu s růží, která působí proti úzkosti a nespavosti. V této fázi ošetřování jsem také chtěla podpořit její vztah k sobě samé, což byl důvod přidání růže a vytvoření této nové směsi. Tato volba se ukázala jako velice dobrá a na další ošetření přišla klientka s dobrou zprávou, že svůj lék (lexaurin) již plně vysadila a cítí se dobře nejen doma, kde má klid, ale je schopná chodit do práce aniž by potřebovala medikaci. S touto směsí jsem pokračovala ještě další dva týdny a poté jsem zvolila masáž zad a šíje pomocí silice cedru.”
Cedr jako opora v těžkých časech
“Cedr jsem zvolila pro jeho schopnost dodávat sílu v době krize, kdy stabilizuje mysl a pomáhá zvládat silné emoce. Cedr na rozdíl od růže, která je výrazně ženská, podtrhuje mužskou sílu a jeho dřevito-balzámové aroma napomáhá k překonání negativních situací a přeměňuje je na zkušenost, z které můžeme čerpat sílu a ponaučení. Cedr mi posloužil ke stabilizaci psychiky u klientky a k celkovému posilnění.
Ošetřování pomocí aromaterapie se v tomto případě ukázalo jako velice vhodné a účinné a to především k jeho velice šetrnému, ale přesto rychlému, účinku na daný problém. K celkovému návratu k psychickému zdraví dopomohlo také odblokování krční páteře pomocí reflexní terapie, které předcházelo vždy každému ošetření na začátku terapie.
Klientka se již od této doby nikdy k medikaci nevrátila a její stavy úzkosti se již nikdy neopakovaly.
Lucie Tvrdíková
Lucie Tvrdíková se od roku 1996 věnuje aromaterapii a reflexní terapii. Je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, Školy reflexní terapie u J. Patakyho a masérského kurzu u M. Flandery. Vystudovala také Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V současné době je na rodičovské dovolené.
Pozn. redakce: Pro vysazení antidepresiv je nutná konzultace s lékařem. Výše zmíněné éterické oleje nelze použít na všechny stavy úzkosti. Doporučujeme výběr esencí i rozvržení jednotlivých ošetření konzultovat s aromaterapeutem.
Příspěvek upravila Anna Krutová (Aromaterapie Brno). Foto: Lucie Tvrdíková, Pixabay.