Kouzlo vůní vám bude pravidelně zprostředkovávat příběhy z praxe známých bylinářů a aromaterapeutů. Případy, kdy u akutních nebo dlouhodobých potíží pomohly rostliny a éterické oleje. Seriál zahajujeme vyprávěním americké bylinářky Bevin Clare, která je profesorkou na univerzitě v Marylandu (USA) a také prezidentkou cechu amerických bylinářů. Pojďte se spolu s Bevin Clare vypravit do Barmy, kde stanula tváří v tvář ženě s umírajícím dítětem v náručí…
Svědectví o neuvěřitelné komunikaci mezi rostlinami a lidským organismem, která dokáže spustit ozdravné procesy v těle.
Osudové setkání na konci světa
Na první pohled bylo jasné, že potřebuje pomoc. Kam byste šli s umírajícím dítětem v daleké Barmě v roce 1998? Tenkrát byla Barma místem, které se sotva otevřelo západu. Ještě sem nepronikl Kodak, Coca-cola, Nike ani Madonna. Když jsem chtěla zavolat svým rodičům z hlavního města, že jsem v pořádku, potřebovala jsem kupu peněz, vládní povolení a 4 hodiny pokusů o spojení.
Větší smysl než se někam vypravit mělo se modlit. Modlit se, aby kolem šla ta pravá osoba – humanitární pracovník, doktor nebo misionář s lékárničkou. Modlit se, aby si z vaší židle na prašné ulici udělal svou provizorní kliniku. Rozhodně tam nebyly dostupné injekční stříkačky, kapačky ani antipyretika. A bohužel už nefungovalo ani tradiční bylinářství, které si podrobili misionáři a jejich malé zázračné pilulky.
“Nikdy jsem netoužila být doktorkou”
Byla jsem tehdy prostě poutník. Mladá holka fascinovaná rostlinami cestující po téhle dech beroucí části světa. Měla jsem mapu a věděla jsem, že se mám od hlavního města Mandalay vypravit proti proudu řeky a dorazit do této vesnice. Chtěla jsem se projít mezi doškovými chatrčemi, rýžovými poli a skromnými chrámy. Rozhodně jsem se nechtěla zapojovat do ničeho jiného, než do svých vlastních cestovatelských zážitků.
Ve chvíli, kdy mě ta žena uviděla, jak procházím kolem její vesnice, byla jsem její jediná naděje. Vysoká a evidentně ze západu. Přinesla ke mně její bezvládné dítě a začala mě prosit o pomoc. Na závěr řekla slovo, které si zapamatovala z dob britské okupace před padesáti lety. “Doktor?” Podívala jsem se na ni, pak na zem a zavrtěla jsem hlavou. Hned jsem se otočila a bez ohlížení začala odcházet. Nikdy jsem netoužila být doktorkou.
Byla jsem komunitní bylinkářka. Když měl někdo bolesti hlavy nebo břicha nebo nějaké chronické onemocnění, mohla jsem nabídnout svou výbavu a pomoci mu. Samozřejmě, že i u nás na západě byly doby, kdy jsme neměli k dispozici nic jiného, než byliny. A bylináři v dobách osidlování Ameriky dokázali neuvěřitelné věci při léčbě souchotin nebo sněti jen za pomocí rostlin. Jako mladá jsem samozřejmě měla období, kdy jsem tvrdila, že byliny stačí na všechno. Ale v otázce akutní péče je podle mě vývoj medicíny revoluční a nenahraditelný. Po autonehodě bych prostě utíkala ihned na pohotovost do nemocnice.
Taky jsem ale věděla, že síla rostlin je mnohem větší, než mohu já obsáhnout svými znalostmi. Naučila jsem se, že rostliny jsou moudré. Co to znamená?
Moudrost rostlin a lidského organismu
Rostliny jsou koktejlem chemikálií, mnohé léčivky mají sto a víc nenahraditelných chemických složek. Rostliny používají ke specifické komunikaci sekundární metabolity. A to je jazyk života. Ten samozřejmě zahrnuje i lidský život. Přemýšleli jste někdy nad tím? Že když spolknete malé semínko tropické rostliny, tak ono změní chemii vašeho mozku? Starbucks na tom vydělal miliony! Rostliny dokážou změnit váš pohled na svět nebo to, jak vaše buňky mezi sebou komunikují. Tohle není žádná neuvěřitelná náhoda, říká se tomu koevoluce.
Lidé a rostliny se vyvíjeli dohromady. Bez rostlin bychom nepřežili. Nejde jenom o vitamíny, bez kterých se neobejdeme. Ale také o oblečení, pohonné hmoty, stavební materiál a další aspekty našeho moderního světa. Jsme prostě na rostlinách závislí. Tradiční bylinná medicína je mnohem víc než to, že člověk umí uvařit nějaký léčivý čaj. Jde o chemickou konverzaci mezi rostlinami a člověkem. Žádný bylinář nemůže vědět, co všechno rostliny dělají a je dobré si to zjistit na vlastní kůži. Pak je ta jejich obrovská síla uklidňující. Tedy, pokud věříte v přirozený řád a chaos věcí.
“Spolehla jsem se na zkušenost rostlin”
Takže jsem se otočila. Ta žena tam pořád stála, sledovala mě, zmatená a zklamaná. S vírou ve schopnosti rostlin jsem se k ní vrátila a přiložila hřbet ruky na rozpálené čelo jejího dítěte. Společně za doprovodu celé vesnice jsme se vrátily k ženám, které prodávaly byliny rozložené na přikrývkách na červené zemi. Vybrala jsem ty, které jsem znala ze své praxe a uměla je pojmenovat místním jazykem. Vložila jsem veškerou důvěru v jejich tisíciletou zkušenost s molekulární interakcí s člověkem a jeho bakteriemi.
A to je to tajemství, které vám chci předat. Používání rostlin prostě spouští biochemický rozhovor, který je nad hranicemi našeho chápání a porozumění.
Zázvor, kurkuma a česnek
Vyrobili jsme obklady ze zázvoru, kurkumy a česneku. V dlaních jsme z nich vymačkávali žlutou šťávu a tou potírali hnisající abscesy. Připravila jsem zchlazující obklady z černého čaje, které jsem přikládala na třísla, abych dítěti srazila horečku. Podávala jsem mu odvar z heřmánku a verbeny, abych zklidnila jeho mysl. Využila jsem rostliny, které se díky lidem, rozšířily po celém světě. Vsadila jsem na dávnou spolupráci rostlinného a lidského společenství. A nedělala nic víc, než to, co dělám jako komunitní bylinkářka.
Ráno ten chlapec otevřel oči a podíval se na mě.
Autorkou příběhu je Bevin Clare – klinická fytoterapeutka, odbornice na výživu a profesorka Klinické bylinné medicíny na Maryland University of Integrative Health (Marylandské univerzitě integrativního zdraví).
Příspěvek přeložila a upravila Anna Krutová (Aromaterapie Brno). Fotografie pocházejí z archivu Bevin Clare.
Příště: Příběh z praxe Lucie Tvrdíkové, která se věnuje aromaterapii a reflexní terapii. Pro Kouzlo vůní popsala, jak pomohla klientce zbavit se za pomoci éterických olejů Lexaurinu a úzkostí.
Děkujeme partnerům článku za podporu: