Překvapte hmyz vykuřováním! Čichne si a odletí

Možná to překvapuje i vás, že vykuřování je jednou z tradičních a tisíciletími prověřených metod k odehnání obtížného hmyzu. Například cedrové dřevo se takto používá od dob starověku. Ale i některé místní byliny krásně zafungují při posezení u táboráku, na verandě chatičky nebo v místnosti, kde chcete spát bez mušího či komářího nočního „zpěvu“.

Já vám v článku poradím způsoby, jak dotyčné bylinky funkčně použít a které konkrétně zvolit. Dojde i na ten pověstný cedr, i když nepatří k úplně středoevropským druhům. A víte třeba, že svazeček pelyňku se vešel koňům na uzdu, aby odrazil nepříjemné mouchy?

Jako prémii přidám pár tipů, které se opravdu nikde nedočtete. Vychytávky vypozorované dlouhou praxí i vyzkoumané metodou pokus-omyl. Například jakou bylinu nesnáší pavouci…

Stanování s vůní tyčinek

Na začátek jedna historka z praxe. Svého času jsem jezdila s kamarádkou pod stan. Obě propadlé vykuřování. A tak v našich bagážích nechybělo i vykuřovací náčiní včetně kvalitních vonných tyčinek. K našim večerním rituálům patřilo i OPATRNÉ vykouření uvnitř stanu, než jsme šly spát. Spolehlivě jsme do rána vydržely bez komárů.

Na procházky do lesa jsme braly i vonnou tyčinku. Když útoky hmyzu sílily, prostě jsme ji zapálily a kráčely s ní v ruce, funguje to. Samozřejmě s veškerou možnou pozorností k otevřenému ohni!

Krásné co? Bez komárů ještě krásnější…

Okna, vstupní hmyzí portál

Možná jste už narazili na rady dát do okna květináč s aromatickou bylinou, třeba levandulí, její vůně odradí nezvané návštěvníky. Ano, ale…

Moje zkušenost je, že na každého hmyzáčka platí něco jiného. Takže pro tuto variantu bych doporučila bylinky v květináči namíchat. Já letos aktuálně testovala mix šalvěje, tymiánu, máty a rozmarýnu. A až na pár much v posledních dnech, paráda!

Dalším tipem je do oken zavěsit svazečky čerstvých bylinek. Variací bez bylin může být dlouhý pruh tenké látky a na něj nakapat trochu éterického oleje levandule nebo tea tree. Ale rychle to vyprchává. Bylinky udrží účinnost několik dnů. Pokud jste v přírodě, prostě si zas natrháte nové.

Proč zrovna muškáty, moc pěkně nevoní takhle dekorace

Co by mohlo fungovat:

  • Tymián
  • Rozmarýn
  • Šalvěj
  • Pelyněk černobýl
  • Levandule
  • Řebříček
  • Kopretina

Proč asi je tak oblíbený muškát neboli pelargónie jako ozdoba oken? Éterický olej geránium získávaný z pelargonie vonné je vcelku spolehlivou repelentní vůní… Myslím, že to souvisí, i když jde o jiný druh než ten okenní.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 1.

Objednejte si Bylinky našich babiček 1

Přihlaste se

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články