11. března přijede na přednášku do Brna Caroline Ingraham. Žena, která učí lidi, jak provést zvířata svou vlastní sebemedikací. Koně, psi, kočky i další živočichové si při ní sami vybírají byliny, hydroláty nebo éterické oleje. I v městském prostředí se tak mohou vrátit zpět ke svým původním instinktům. Caroline pro Kouzlo vůní zodpověděla také pár zajímavých otázek.
Naslouchejte svým zvířatům!
V každém těle zvířete je uložena informace o tom, jak být zdravé, svěží a fit. Zvířata ve volné přírodě v případě potřeby sama vyhledají byliny, které jim pomohou jejich přirozenou rovnováhu obnovit a v bylině se vyválejí nebo jí snědí. V zajetí a dokonce i v našich domácnostech jim je často tato možnost odepřena, nemají v dosahu potřebné rostlinné zdroje a nemají po ruce nikoho, kdo by jim naslouchal.
Nabídnout zvířatům bylinu je přitom tak jednoduché! Zvíře si následně samo vybere, jakým způsobem, jak často a jak dlouho bude bylinu používat. Neuvěřitelné! A přesto se tyhle malé zázraky dějí každý den. Nejčastěji jsou zvířatům nabízeny přírodní léčiva formou éterických olejů, rostlinných olejů, bylinných prášků, květových vod, ale i jílů, řas nebo hub.
A o tom, jak správně na to, bude přednáška Caroline Ingraham v Brně.
Caroline Ingraham pomáhá zvířatům k vlastnímu zdraví
Caroline je inspirativní bytost, která má pomoc zvířatům jako své poslání. Ve své praxi se věnuje tichému naslouchání a uzdravování zvířat pomocí bylin a zoofarmakognozie.
Caroline Ingraham je expertkou v oblasti zoofarmakognozie, oboru, který sama založila. Za posledních 30 let své praxe proškolila bezpočet lidí, kteří pak v každodenním životě nabízejí svým zvířatům přírodní medicínu. V loňském roce přednášela na konferenci Asociace českých aromaterapeutů a mnohým lidem doslova otevřela oči. Ať už vás překvapil její originální přístup ke zvířatům nebo k bylinám, určitě mi dáte za pravdu, že víkend s ní byl velký zážitek a zbořil mnohé zažité vzorce myšlení v nejedné mysli.
3 otázky pro Caroline Ingraham
Díky organizátorům akce z týmu Happy Tails se nám podařilo získat krátké navnadění pro ty z vás, kteří ještě váháte, zda na přednášku vyrazit. Na otázky odpovídá Caroline Ingraham, za překlad děkuji Bc. Tomášovi Zerhau.
Caroline, již několikrát jste přednášela v ČR, na co se můžeme těšit tentokrát?
“Hlubší porozumění farmakognozii, s tím že se zaměřím na různé druhy zvířat.”
Více než 30 let se věnujete práci se zvířaty, je stále něco, co vás na vaší práci překvapuje?
“Pořád objevuji něco nového, čemu se můžu učit. Například jsem měla příležitost pracovat se skupinou psů, kteří měli kupírovaný ocas. Všichni tito psi měli problémy s chováním jako je separační úzkost a zvýšená hladina stresu. Z nabídky léčivých látek na nejrůznější stavy a nemoci se každý pes soustředil na utišující léky proti bolesti, které se shodovali s jejich fyziologií. Poté co byly léčivé látky nabídnuty, je psi buď chtěli čichat, nebo lízat. Jednu věc měli ale společnou. Každý z psů chtěl látky proti bolesti aplikovat na kost křížovou rovnou za ocasem. Výsledkem toho byly jejich problémy s chováním vyřešeny. Od té doby kontroluji každého psa, kterému byl kupírovaný ocas, na bolestivost nebo diskomfort právě na těchto místech.”
Jste propagátorka sebemedikace u zvířat, tzv. že si zvíře samo volí způsob léčby, daří se vám převádět získané poznatky také na lidi?
“Ano, lidé jsou také schopni zjistit, co potřebují, pokud jim poskytneme přírodní léčiva, které mohou jak cítit tak chutnat. Nemluvím teď o jídle, ale rostlinných druhotných metabolitech (rostlinná léčiva), se kterými tělo zachází rozdílně. Lidé mají více chuťových pohárků než zvířata, ale zato méně čichových receptorů. Takže když přijdou na řadu rostlinná léčiva, my lidé jsme o něco více naváděni chutí než čichem.”
Přednáška aplikované zoofarmakognozie 11. 3. 2017 v Brně
Přednáška je určena veterinářům, chovatelům, ošetřovatelům v útulcích a záchranných stanicích, ekologickým zemědělcům, aromaterapeutům, bylinářům a jiným terapeutům, kteří pracují se zvířaty.
Vzrušující a poučný den, během kterého získáte hlubší pochopení toho, jak se zvířaty můžete pracovat prostřednictvím aplikované zoofarmakognozie pomocí přírodních léčivých prostředků.
Koncepce přednášky bude rozdělena na tato témata
- Úvod do praktické zoofarmakognozie
- Jak zvířata získávala sebemedikační chování?
- (Teorie smyslového modulace)
- Sebe-medikační strategie chování
- Jazyk čichu – biologické vysvětlení
- Rozdíl mezi prvotními a druhotnými složkami
- Biologický mechanizmus účinku různých rostlinných extraktů na fyzické i psychické projevy nemocí
- Funkční skupiny éterických olejů a dalších léčebných prostředků – vlastnosti a působení
- Farmakodynamika: Přehled přírodních nápravných prostředků
- Práce s fyzickými projevy nemocí s pomocí éterických olejů a dalších přírodních prostředků:
- Pohybová soustava (zánět, bolest)
- Poruchy trávicího aparátu
- Obtíže močového ústrojí
- Dermatologické problémy
- Rány a infekce
- Způsoby podávání přírodních nápravných prostředků
- Význam pozorovacích dovedností
- Důvody vzniku otrav rostlinnými jedy u zvířat
Přednáška bude doplněna o praktické video-ukázky pro objasnění konkrétních situací.
- Kdy? 11. 3. 2017
- Kde? Přednáškový sál Zoologické zahrady Brno (U Zoologické zahrady 46)
- Cena a přihlášky na stránkách pořadatele
- Událost na facebooku
Aplikovaná Zoofarmakognozie
obor založený CAROLINE INGRAHAM V ROCE 1984
Slovo zoopharmacognosy je odvozeno z řeckého “zoo” (zvíře), “pharmaco” (náprava) a gnosy “(vědět) a aplikovaná zoofarmakognozie je aplikace těchto znalostí na zvířata, která nemají přístup k životnímu prostředí bohatému na přírodní zdroje z jejich přirozeného prostředí. Metoda umožňuje autonomní medikační chování domácím i v zajetí chovaným zvířatům tím, že nabízí rostlinné výtažky, které obsahují stejné nebo podobné složky, které mohou zvířata nalézt ve svém přirozeném prostředí. Systém nabízení a vyhodnocování, který během třiceti let své praxe Caroline vypracovala, se provádí na základě pečlivého pozorování chování a projevů zvířete. Většina zásadních přístupů, AZF si klade za cíl začlenit do této metody porozumění chování, emocionálních rysů a zachycení celkového obrazu zvířete.
Caroline vysvětluje, jak se zvířata v průběhu evoluce naučila vypořádat s potenciálními hrozbami, včetně nemocí a zranění, a v důsledku toho si vyvinula řešení k obnově zdraví. V praxi povzbuzuje a umožňuje zvířeti řídit své vlastní zdraví, protože na rozdíl od volně žijících zvířat mají v zajetí chovaná a domestikovaná zvířata jen málokdy příležitost přijít do kontaktu s léčivými rostlinami z jejich původního prostředí. Nabízené přípravky zahrnují celou řadu éterických olejů, absolue, květových vod, bylin, macerátů, rostlinných olejů, hlíz, jílů, řas a minerálů. Jakmile si zvíře vybere svůj rostlinný extrakt, dále řídí relaci samo-výběru tím, že daný extrakt inhaluje, přijímá orálně, nebo se o něj otírá. Moduluje tak auto-selektivní chování. Každý extrakt je zvířeti nabízen jednotlivě nikoliv ve směsích nebo skrytě v krmivu. Zvíře má svobodnou volbu zhodnotit, který extrakt si vybere, popřípadě odmítne. (převzato ze stránek Caroline Ingraham)
Tip redakce: Videa z praktické práce Caroline se zvířaty
A jak to dopadlo? Přečtěte si naší reportáž z této akce!
Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, foto: archiv Caroline Ingraham, MVDr. Tereza Zerhau, překlad Bc. Tomáš Zerhau.