Postavte si bylinkovou spirálu na zahradě nebo před bytovkou

Bylinková spirála. Celou loňskou zimu jsem na ni narážela v časopisech i na internetu, jakoby mě k sobě volala. Slovo dalo slovo a v únoru 2016 jsme s kamarádkou položily její základy, byla totiž velmi mírná zima. A letos rozkvetla do krásy, podívejte se.

A protože bylinková spirála může být i malou spirálkou a postavit si ji tak můžete před bytovkou nebo ve veřejném prostoru, nebojte se a pusťte se do díla, i pokud nevlastníte ten svůj vysněný kousek půdy.

Pozoruji místo a slunce

Bylinková spirála by měla předně plnit funkci okrasnou. Najděte ji reprezentativní místo, kde se bude dobře vyjímat. Samozřejmě co nejvíce na slunci a ideálně s orientací k jihu. Pokud máte k dispozici jen západní slunce (zbytek zastiňují stavby) a lepší místo není, určitě také najdete byliny, kterým se u vás bude líbit. Nejdříve tedy jděte ven a pozorujte. Kudy prochází sluneční paprsky během dne?

Význam, o kterém se moc nemluví je samotný tvar spirály. Od pradávna je spirála symbolem nekonečna, růstu a transformace. Vertikální prostorová spirála vám bude v místě, které vyberete umocňovat a zlepšovat energii místa. Využijte toho!

Spirála by měla být vždy pravotočivá. U spirály se to posuzuje při pohledu shora a točení zvenku dovnitř (tedy od konce směrem do středu). Čili hodinová ručička, která by putovala po spirále zvenku dovnitř se bude otáčet po směru hodin, a proto je pravotočivá. Pravotočivý směr určuje životadárnou energii a podpoří tak růst rostlin.

Stavění základů naší spirály

Sháním kameny, cihly a základnu spirály

Na internetu najdete návody pro výrobu z cihel, kamenů i jiných odolných materiálů. U nás jednoznačně zvítězily kameny z řeky. K řece to máme s kolečkem pár kroků, kameny jsou krásně obroušené a pročištěné vodou. V první fázi jsme tedy začaly shromažďovat kameny na jednu velkou hromadu.

Do úplného podloží jsme dovezly pár mega kamenů (takových těch, co je ženy unesou jen společně ve 2), co nám zbyly u domu, zřejmě z 19. století, kdy se pokládaly základy našeho domu. Do spirály pasují úžasně a hlavně ji výrazně zpevnily.

Navrch jsem poté umístila pár zajímavých kamenů – zkamenělin, které jsem si přivezla z Bonsai Merklín. Na fotce je ale zřejmě od ostatních nepoznáte. Krásně by se zde vyjímal i kus vzácného kamene, můžete se kouknout v nabídce Muzea šumavských minerálů ve Velharticích, v prodejní části jsou nádherné české kameny očištěné pouze rukama majitele.

Dále pak budete potřebovat hromadu klestí a kusy starých cihel nebo jiný drenážní materiál na vyplnění vnitřku spirály. To vám zajistí vyvýšení útvaru. Samotná země pokrývá jen horní patro, max 30 cm do hloubky.

Spirála jako reprezentativní prvek před domem – na tyhle kameny vám dvoje ženské ruce stačit nebudou

Kopu, stavím, záda necítím

Na stavbu menší spirály si vyhraďte aspoň 2 víkendy. Nejprve je potřeba vytyčit velikost a tvar. Zapíchněte si klacík do středu a provázkem opište kružnici, která odpovídá vnější velikosti spirály. Strhejte drny, vykopejte díry a položte základy z velkých kamenů. Pracuje se směrem od středu ven. Můžete si udělat základy pro celou spirálu a až poté postupně navyšovat zídku.

Kameny pořádně utemujte a propojujte, ať vám jimi neprorůstá plevel, ani se nesype hlína ven. Kdybych dělala spirálu znovu, vyplnila bych mezery nějakým stavebním lepidlem. My jsme pomazávaly hlínou, která se ovšem časem vymyla a je tedy třeba občas upravit spadlý nebo sjetý kámen. Druhou možností je používat pouze velké nebo hranaté kameny, které jsou stabilní a hned tak něco s nimi nehne.

Postupně začněte vytvářet i výplň spirály, na dno naházejte kusy starých cihel, tašek nebo jiného materiálu, které snadno propouští vodu. Na vrchu budou bydlet byliny, které mají rády sucho a teplo. Na ně navršte klacíky a klestí, co najdete v okolí. Horní vrstvu hlíny, cca 20-30 cm hlubokou přidejte až po dokončení zdí spirály. Stále postupujte od středu (vrchu) do spodu.

Tuhle spirálu postavíte i před bytovkou
A takhle bude krásná po osázení

Spirálu osázím, zkrášluji a s láskou o ní pečuji

Nejkrásnější část přichází na závěr. Vyrazte za kamarády nebo do zahradnictví pro bylinky – ideálně trvalky. Já jsem nakupovala v Kotvičníkové farmě, kterou máme za humny a kde mají skvělý výběr. Množství sazeček vyberte podle velikosti spirály. Neosvědčily se mi cizokrajné nebo málo odolné byliny jako macca nebo stévie, slimáci byly rychlejší.

Naopak krásně se na vrchu rozrostla mateřídouška a saturejka a pokryly tak kameny pod nimi. Tymiánů a oregan jsem vysadila několik druhů. Každá bylina má jiné nároky na světlo, teplo a vodu, ale u takto malé spirály, kterou jsme vytvářely my, není rozdíl nijak markantní. Byliny jsem tedy umísťovala spíše podle jejich velikosti, aby byl celkový dojem ze spirály harmonický. Tedy navrch nízké byliny a dolů ty vysoké. Nebojte se, dokud jsou byliny mladé, snadno je přesadíte jinam. Malé sazečky ve střední výšce spirály, které můžete vidět na úvodní fotce, jsou sázeny až 2. rok.

Speciální kapitola jsou máty, které potřebují dost vlhka a rozrůstají se tak, že by zaplevelily celou spirálu. Zkusila jsem je vysadit ze severní strany spirály do polostínu a ohradila je, aby se nerozrůstaly, kam nemají. V některých návodech se spirály zakončují malým jezírkem, u kterého se mátě líbí, ale to u nás nepřipadalo v úvahu. Vody máme na zahradě až dost v jiných částech. Před bytovkou by to ovšem byla úžasná tečka za vaším dílem. Samozřejmě se dá mini jezírko osázet samočisticími rostlinami.

Po první sezóně musím říct, že kameny v létě krásně akumulují teplo, poznáte to i na své kůže večer, když se ochladí po horkém dni. Myslím, že bylinky tedy mohou být spokojeny. Navíc jsou krásně chráněny i od západního větru poměrně vysokou zídkou.

Letos jsem si spirálu vyšperkovala kamínky pro krásu i proti plevelu. Mým cílem je totiž, aby se bylinky rozrostly natolik, že je nebudu muset skoro plít. A bílá barva navíc dodává spirále docela jiný rozměr.

Další tipy na osázení bylinkových záhonů najdete v tomto seriálu

Přeju vám krásné tvoření,

Lusílija

Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, Simbis. Foto: autorka, Wikimedia commons.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články