Pampelišky mám ze všech jarních bylinek nejraději. Jsou jako malá sluníčka, která prozáří nejen naši mysl, ale i naše tělo. Symbolicky proto končím seriál Bylinky našich babiček právě touhle rostlinou.
Pampeliška čistí krev, odstraňuje škodliviny z těla, podporuje látkovou výměnu a má močopudné účinky. Navíc nám na jaře poslouží jako zdravá jarní zelenina, která tělu dodá potřebné vitamíny a minerály. Pampeliška je v lidovém léčitelství považovaná za jednu z nejcennějších bylin, jejímu kořeni se dokonce přezdívá „český ženšen“. V Arábii ji používali už v 11. století na čištění krve. Indiáni Čerokíjové ji doporučují konzumovat denně jako zeleninu.
Jak pampeliška vypadá a kde ji najdeme?
Pampelišku latinsky Taraxacum officinale poznají všichni, je to vytrvalá bylina s růžicí přízemních zubatých listů, ze které vyrůstá několik stvolů nesoucích zářivě žluté květy. Celá rostlina roní typickou mléčnou tekutinu. Kvete od dubna do července. Roste všude a někteří zahrádkáři ji likvidují jako obtížný plevel.
Co se sbírá a kdy?
K léčebným účelům se sbírá list, kvetoucí nať a kořen. Kořen se sbírá na jaře (v březnu) a na podzim (říjen, listopad), listy na jaře po rozkvětu rostliny mezi polednem a čtrnáctou hodinou.
Listy se suší rychle v tenkých vrstvách nebo při umělé teplotě do 40 °C. Kořeny se omyjí, podélně rozkrojí a suší. Usušenou bylinu uchováváme v suchu a v dobře uzavřených nádobách.
…