Popenec je stále ještě lehce opomíjená, ale mnohostranně využitelná bylina. V dnešním článku můžeme opět zůstat na zahradě, tedy pokud máme to štěstí a roste nám tam popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea L.), tenhle nenápadný poklad mezi jedlým plevelem. Mám ráda byliny, které můžeme využít na mnoho různých způsobů, a popenec mezi ně určitě patří. Sbíráme ho salátu, do čaje i do léčivého mazání.
A pokud nám na zahradě neroste? Vyrazíme ho hledat. Kam? A jak? To se dozvíte v následujícím článku. Stejně tak si povíme o jeho všestranném využití v kuchyni, domácí lékárně i kosmetice (členská sekce). Důležité je i kdy se která část sbírá. Tradičně přidávám několik receptů třeba na sirup proti bronchitidě, mazání na křečové žíly či krém na vysušené, zhrublé ruce. Nejspíš vás překvapí, jak takový “plevel” může být prospěšný. A můj příští, květnový článek? Ten se podívá na zoubek pohance…
Popenec břečťanovitý
Popenec je hojná trvalka, s plazivým oddenkem, která roste v lužních lesích, křovinách, lukách a stráních, podél cest, ale najít ji můžeme i na zahradách. Má plazivý, zakořeňující oddenek a drobné fialové květy. Kvete od konce dubna do poloviny července.
Co se hodí do salátu
Do salátu sbíráme brzy na jaře ještě nerozkvetlou, svěže zelenou nať, nejlépe jen vršky výhonků. Najdeme ho mezi prvními jarními bylinkami. Má specifickou, aromatickou, mírně nahořklou chuť a je skvělý jen tak nakrájený na chleba s máslem, můžeme ho přidat spolu s bršlicí, pampeliškou, jitrocelem, medvědím česnekem nebo lístky či květy sedmikrásky do salátu, bylinkového másla, polévek, pomazánek, karbanátků.
…