Pohanku znaly a používaly už naše babičky a my jsme na ni postupem času zapomněli, což je velká škoda. Když jsem byla malá, vůbec jsem netušila, že pohanka existuje. Teď už je to s nabídkou pohanky přeci jen lepší, běžně ji seženeme i v „obyčejných“ potravinách.
V tomto článku se můžete těšit nejen na pohankové recepty, ale i na použití kvetoucí natě. A kde vzít pohankovou nať? Vypěstujte si ji, není to nic složitého!
Pohanka obecná (Fagopyrum esculentum Mouench) je jednoletá, pěstovaná kulturní rostlina. Pěstuje se jako hodnotná píce, jako potravina, může se také vysévat na zahrádkách jako následná plodina, to znamená na podzim, po sklizni zeleniny. Nať roste velmi rychle, sklízet ji můžeme už po 3 týdnech a obsahuje spoustu látek důležitých pro naše tělo. Z nichž nejdůležitější je rutin.
Nejprve bych chtěla zmínit jednu, myslím méně známou skutečnost, a sice to, že největší obsah rutinu, který milují naše cévy, najdeme v pohankové nati. Další nezanedbatelný obsah je pak ve slupkách a teprve potom následují semena. Ale i ty jsou samozřejmě hodnotnou potravinou. Pojďme si tedy říct, co všechno můžeme z pohanky získat.
Začneme zelenou natí, co se v ní ukrývá a k čemu je dobrá
Nejdůležitější látkou obsaženou v nati a pak ve slupkách semen je flavonoid rutin. Díky obsahu rutinu je její hlavní léčebné využití u cévních potíží, tam, kde potřebujeme zvýšit pevnost a pružnost žilních stěn.
Dále pak jsou obsaženy vitamíny skupiny B, vitamín E, nezanedbatelný je obsah draslíku, fosforu, hořčíku, vápníku a stopových množství železa, mědi manganu a zinku.
Používáme při:
- křečových žilách
- hemeroidech
- na červené žilky i jako prevenci proti náhlým mozkovým příhodám
Nať i slupky používáme ve formě čaje i na zeleno. Slupky můžeme také rozemlít na prášek a užívat půl čajové lžičky 4x denně před jídlem.
…