Dnešní rozhovor bude s Katkou Langerovou, křehkou, ale energickou aromaterapeutkou, masérkou, bylinkářkou a především maminkou tří dětí. Kromě těch svých se snaží na svých kurzech aromaterapii a bylinky hravou formou přibližovat i dětem školkou a školou povinným. Proto se svými otázkami pro Katku zaměřuji především na děti.
Studovaly jsme společně Institut aromaterapie a většinou tě do Prahy doprovázely děti s manželem. Podporují tě pořád a zkouší dobrovolně tvé preparáty?
“Ano můj muž stojí stále při mně a s dětmi mi dělá oporu, doprovod, čas od času řidiče a občas i toho pokusného králíka. Myslím, že až na reflexní terapii a ošetření shiatsu dráhy žlučníku to dělá rád a zcela dobrovolně. (Smích).
U dětí je to již horší. Momentálně mají velmi aktivní období a opečovávat se nechají pouze, když mají nějakou bolístku. Zato si to pak o to více užívají. Kouzelné je, že heřmánkový hydrolát se stal naším placebo-lékem téměř na vše.”
Opečovávání bolístek u tří aktivních dětí dá asi zabrat, využíváš doma aromaterapii? Co se ti kromě heřmánkového hydrolátu nejvíce osvědčilo a co je váš domácí éterický olej číslo 1?
“Popravdě. Když se podívám na dobu studia v Institutu aromaterapie a nyní, tak aromaterapii doma používám o něco méně než dříve. Rozhodně nepouštím denně aromalampu či difuzér. Možná na tom má svůj podíl i to, jak člověk s éterickými oleji masíruje a různě pracuje ve své praxi. Již pak nemám potřebu užívat ji běžně doma. Navíc vědomí o tom, jakou má aromaterapie sílu, ji pro mne posouvá o příčku výše, pro výjimečné chvilky – chvilky luxusní péče ať již o duši či o tělo.
To je těžké říci domácí éterický olej číslo 1. Nejvíce doma používáme asi levanduli. Především v létě. Ta nás ve společnosti máty a šalvěje muškátové často provází na výlety.”
Co by podle tebe nemělo doma žádné matce chybět na podzimní a zimní sezónu nachlazení, rým a nemocí?
“Když budu minimalistická, tak z éterických olejů bych to viděla do aromalampy či na masáž s éterickými oleji: citron, eukalyptus radiata (eukalyptus globulus – pro starší děti) a borovici.
Dále je ideální něco na zvlhčování vzduchu. Výborný je difuzér, ale svou práci odvede i vhodná směs v obyčejném rozprašovači, která se nastříká nad postýlku.
Skvělé jsou také různé balzámy na základu eukalyptu či borovice. Na uzliny zase manukový gel.
Na rýmu s oblibou používáme inhalační tyčinky vlastní výroby. Když nestačí, přitvrdíme v podobě klasické inhalace s éterickými oleji. A hlavně na co nesmím zapomenout je samotný vitamin C.”
Doporučíš nám nějaký dětský recept?
“Když jsem zde před chviličkou zmiňovala domácí inhalační tyčinky, tak třeba jedna pro školáky na rýmu.
Do inhalační tyčinky nakapeme tyto éterické oleje:
- 3 kapky borovice
- 3 kapky eukalyptus radiata
- 2 kapky grapefruit
- 2 kapky eukalptus globulus
- 1 kapky ravintsara
Inhalační tyčinku následně uzavřeme a protřepeme.”
Tip redakce: Přečtěte si další rozhovor – s autorkou otázek Ivkou Klímovou
Děláš “voňavá setkání” pro školkové děti. Zajímalo by mě, jak takové setkání probíhá a jak děti reagují na vůně?
“Práce s dětmi je nádherná. V tomto věku jsou to takové malé bytůstky, které mají nasávající anténky veškerých podnětů. Vytvořila jsem pro ně program Voňavá školka, jehož jednou částí je setkávání aromaterapeutky s dětmi. Naše setkání zahajujeme zapálením svíčky, poté si povídáme v odlehčené dětské řeči (to bylo ze začátku asi pro mne nejtěžší) o určité rostlince, ke které mám připravené éterické oleje, hydroláty, živou rostlinku, testovací vzorek k jídlu, obrázek, básničku, písničku, prostě vše co se mi podaří objevit a přijde mi pro děti podnětné.
Snažím se v těchto našich společných chvilkách zapojit co nejvíce smyslů. Čich, chuť, hmat, sluch, zrak, aby to, co děláme a říkáme, si našlo ke každému svoji cestičku. Takže kreslíme předpřipraveného pomocníka, cestujeme přes moře do dalekých zemí nebo se z nás stávají lovci bacilů apod. Program je velmi variabilní a děti si jej svými reakcemi přizpůsobují na míru. Pamatuji si, jak jsem si na první setkání u citrónku připravila narážku „Žluté jako …“ a čekala jsem odpověď „Sluníčko“. Hm a přišla „Hruška“. To sluníčko jsem z nich ten den prostě nedostala. 😀 Je to spíše takové hravé setkání, které nemá primárně za cíl učit různé vlastnosti rostlin, ale spíše ukázat dětem svět i z jiného pohledu a přiblížit jim přírodu kolem nás v její celé kráse. Školková setkání končíme naším tajným rituálem, který děti milují. Už moc se těším na naše další setkání, které bude probíhat již za několik dní. Budou nové děti, nové reakce a krásné voňavé výzvy.”
Máš doma destilační kolonu a tvůj okurkový hydrolát, který jsem měla možnost vyzkoušet, byl skvělý. Co všechno už jsi zkoušela destilovat?
“Různé bylinky jako např. mátu, šalvěj, meduňku. Při dobré úrodě vyrábím ráda okurkový hydrolát, kterým pak obdarovávám své klientky. Z ovoce jsem dělala například jahodový hydrolát. Ten miluji. Už jsem kvůli němu i rozšířila záhon jahod. Letos však bylo pro naše jahody velké sucho a proto úroda malá. Zkoušela jsem destilovat také švestky. Prostě co se namane ve správnou chvíli, v dostatečném množství a u čeho mne nepředběhnou ve zpracování mé děti. Maliny se holt u nás asi vydestilovat nepodaří. ”
Hm, malinový hydrolát to zní dobře, jak využíváš vlastní hydroláty a podělíš se o nějaký vyzkoušený recept?
“Já používám nejen vlastní hydroláty, ale také si je kupuji. Na pleť mám velmi ráda růžový hydrolát. V létě skvěle osvěžuje a pomáhá mi při prvních příznacích bolesti hlavy. Okurkový hydrolát zase nádherně oživuje a hydratuje unavenou pleť po zimě. Nedám na něj dopustit a vyrábím si jej doma do zásoby. Jak jsem již zmiňovala, tak u nás jede ve velkém heřmánkový hydrolát – působí blahodárně na různá bolení, opruzeniny, drobná zranění, noční strašáky apod. Bylo i období, kdy náš nejmladší měl svůj soukromý heřmánkový sprejík a nosil si jej s sebou i do školky.
Na ošklivý dětský suchý kašel se mi osvědčil meduňkový hydrolát. Pro děti je však potřeba vymyslet nějaký trik, jak ho bez protestů do nich dostat. U nás se osvědčila malá sklenička s troškou domácího sirupu a zalít meduňkovým hydrolátem… Takto ho vypil i ten náš největší cíťa.”
Tip redakce: Video z destilace šalvěje najdete tady
Pamatuji si, že v době studia na Institutu jsi pracovala v zubní ordinaci, pracuješ tam stále a používáš éterické oleje nebo bylinky i tam a s jakými ohlasy jsi se setkala?
“Vzhledem k tomu, že jsem se chtěla plně věnovat aromaterapii, dnes již v zubní ordinaci nepracuji. V době kdy jsem v ní ještě pracovala, jsem zaměřila tímto směrem svoji závěrečnou práci v Institutu pod názvem „Aromaterapie a stomatologie“. Rozdělila jsem ji na dvě části. Hledala jsem vhodnou směs na pohodu v čekárně u zubního lékaře. Bylo zajímavé sledovat reakce lidiček, jejich citlivost, vliv počasí na pocitovou intenzitu směsi atd. Někteří si mysleli, že je to super na jiných bylo znát, že uvažují, zda jsem se nezbláznila.
Druhá část se zaměřila na děti a jejich strach z lékaře. Bohužel jsem v zubní ordinaci nesehnala dostatek vhodných malých dětí a tak jsem nakonec využila strach z lékaře obecně ne jen toho v zubní ordinaci. Práce s dětmi byla velmi zajímavá, vyžadovala individuální přístup a upřímnost jak k nim, tak k jejich rodičům.”
Nedávno jsi prošla týdenním kurzem lymfatické masáže. Oslovila tě tato oblast a budeš se jí nadále věnovat?
“Já jsem si kurz lymfatické masáže dělala již před několika lety. V té době mi tato technika, tak úplně nesedla. Jenže najednou se mi v praxi začaly objevovat klientky, kterým by se tento způsob ošetření moc hodil a především, kterým by prospěl. Rozhodla jsem se tedy, oprášit si vědomosti z lymfy a vyrazila na kurz do Brna s vynikající lymfoterapeutkou Erikou Hübelovou. Byla to jedinečná jízda. Vše si sedlo, kostičky zapadly. Představ si, dotkneš se těla a cítíš, jak tvé ruce jedou v jeho rytmu. Najednou se netrápíš a je to tam. Dozrála jsem pro lymfu.
Takže ano, budu se jí věnovat i dále. Už jsem si zamluvila pokračování zaměřené na speciální hmaty pro celulitidu. Mezitím si zatím procvičím vše nové, co jsem se dozvěděla. A že toho bylo a to nejen pro praxi maséra, ale i pro běžný život.”
A poslední otázka, která mě osobně zajímá asi nejvíc – jak všechny aktivity, o kterých jsme povídaly, stíháš se třemi dětmi?
“Někdy lépe, někdy hůře. Jsem však Blíženec a to asi za mne vypoví nejlépe všechno.”
Děkuji Káťo za milý rozhovor a přeji pohodovou rodinku, hodně milých a vnímavých dětí na kurzech a taky spokojených klientů, kteří tvou práci náležitě ocení. Ivka
Kateřina Langerová
Kateřina vystudovala Institut aromaterapie v Praze. V současné době dokončuje studium na Darja Shiatsu School, kde nadále prohlubuje své terapeutické znalosti. Je lektorkou kurzů masáží dětí a kojenců – baby masáží. Ve své praxi se věnuje také aromaterapii ve školkách. Působí v Kladně a okolí. Má 3 krásné děti.
- Jukněte sem: Aromakvítek