Pět otázek pro Silvii Stachovou (rozhovor)

O síle ženského podnikání a zpracování bylin

Silvie Stachová
Silvie Stachová na své farmě

Beskydské letní ráno, po nočním dešti se všude válí mlha a stromy vrací zachycenou vodu zpět oblakům. Silvie sbírá meduňku na svém políčku. Má chřipku, ale teď v sezóně si nemůže dovolit ležet, vlastně to ani nedokáže, je od přírody aktivní typ. Bývalá lesačka, která se rozhodla otočit svůj život o 180° a začala podnikat. Zůstala ale věrna své lásce – přírodě a bylinám, které teď s radostí pěstuje i sbírá v divoké přírodě kolem Morávky. A zpracovává z nich chutné bylinné čaje. Dnes si našla čas, aby mě provedla po jejím bylinkovém království. Tenhle rozhovor navíc uveřejňujeme k jejímu ročnímu výročí působení na trhu a držíme palce do dalších let!

Jak jste se dostala k bylinám, jejich pěstování, sběru a celkově k podnikání?

Pracovala jsem v lesnictví, ale tam jsem se dostala do nepříjemného bodu, kdy jsem věděla, že se budu muset rozhodnout, jak chci nebo nechci dále žít. Stále mi vrtalo v hlavě zkusit vybudovat vlastní firmu. Na začátku mi bylo takzvaně jedno, čím bych se zabývala. Samozřejmě jsem pak hledala něco, co by mě bavilo a čemu bych alespoň trošku rozuměla, protože nejsem zemědělec, lesnictví nebyla pro mé podnikání žádná výhoda, jenom to, že člověk má nachozený terén a ví, kde která bylina roste, ale jinak nic. Takže to jsem musela všechno nastudovat znovu a vymyslet nějakou smysluplnou koncepci, se kterou bych vůbec na ten trh mohla vstoupit a tam se i udržet. A tak jsem si říkala, že když už mi má být nepříjemně, tak ať to vede k něčemu pozitivnímu. Snažila jsem se nejdřív našetřit nějaké peníze, protože jsme s dcerou samy, abychom měly z čeho žít, než firma začne generovat nějaký příjem.

A jak se vám daří skloubit práci s rodinou a péčí o dceru?

Dcera už bude mít letos 12, takže mi chodí občas pomáhat, když máme nějaké akce, tak jsme se jednoduše dohodly, že já jí zaplatím brigádu, já se tam sama bez ní totiž neobejdu. Takže dcera mi hodně pomáhá, už ví přesně, co má dělat.

Jaké byly začátky vašeho podnikání a odkud přišel nápad začít?

Meduňka
Sběr meduňky v Mamma Tea

Táhlo mě to jít za svým cílem a sama sebe překonat. Říkala jsem si, kdybych tak ještě zvládla vybudovat firmu, že by to nebylo špatné, byla to spíš taková osobní výzva. Rozhodla jsem se vyměnit omezené jistoty zaměstnání, které mě nenaplňovalo, za dobrodružnou a inspirativní nejistotu. To si tady radši za pár korun užiju šílené práce (směje se). Když to přepočtu na hodiny, tak to je člověk téměř na nule, ale třeba to tak nebude na věky. Já si myslím, že mám podnikání rozjeté moc pěkně a čekám příští týden další kolo StartUp Harvest, kde jsem vloni v září začínala, pro mě je to taková nostalgie. Jdu se tam podívat, na hlavní stránce je tam můj citát a prezentují mě jako příklad úspěchu, což je super.

Jak využíváte nejraději byliny pro sebe a svou rodinu?

Měsíček
Měsíčkové políčko

Aktuálně jsem si na chřipku nasadila diviznový sirup, domácí česnekovou tinkturu a čaj z bezinek a tužebníku – ten je ideální proti chřipce. Jinak se nám byliny staly běžnou součástí každého dne.  Kromě našich směsí jedeme v jednodruhových bylinách, dcera zbožňuje levanduli, já mám zase ráda bazalku, majoránku čistou navečer s medem, to je výborné a krásně voní. Příští rok chci zase zasadit a vyzkoušet další byliny – třeba chrpu, topolovku, růže. O tom budu ještě přes zimu přemýšlet.

Ještě si sama vyrábím tinktury, mám jedno místo, kde roste zeměžluč, takže vyrábím zeměžlučovou tinkturu, ta je vyloženě na žaludek nebo na na spravení. Česneková tinktura je na zimní nemoci a měla jsem i nějakou meduňkovou, i když já si vždycky říkám, na co my to máme, když nám vlastně nic není. To je úplně super. Když vezmu, kolik měla dcera zameškaných hodin, než jsme začaly byliny intenzivně užívat a potom, tak se to nedá srovnat. Ona nebývá nemocná (musím to zaklepat), i když možná je to i tím, že je starší, ale podle mě mají byliny nepochybně velký vliv na to děcko. Byliny jsem si sbírala i dříve, ale dcera to tolik nepila a teď poslední dva roky užíváme byliny denně, však se tím živíme, takže doma toho máme spousty.

A jakou bylinu byste si vzala s sebou na pustý ostrov?

Jenom jednu jakože můj favorit? To nevím, možná že meduňku. Jako favorit ze svých čajů bych si vzala ten zelený, ten je mi nejpříjemnější chuťově. Tam je meduňka i kopřiva s mátou a jsou tam i švestky, jablka, citrony, celkově ta chuť je super. Tuhle směs ráda vařím na akcích, na které jezdíme. Často vařím růžový a zelený čaj, ať si to zákazníci vyzkouší a potom slýchám, že jsou výborné. Takže asi bych si vzala meduňku, to je takový základ.

Děkujeme za rozhovor a za inspiraci!

 

Mamma tea byliny

včelín
Včely na farmě

Vše obstarávají 2 ruce paní Silvie a pár příležitostných brigádníků. Z vlastní zemědělské produkce pochází: dobromysl, máta, meduňka, měsíček, mateřídouška, levandule, majoránka, divizna, bazalka (citronová), lesní jahoda. Z volného sběru potom: kontryhel, kopřiva, malina, ostružina, jahody, plicník, petrklíč. Byliny zásadně nenakupuje, nemele na prach a vše vyrábí čerstvé, aby zaručila co nejvyšší kvalitu čajů. Vše doplňuje o sušené ovoce: jahody, broskve, jablka, švestky, rozinky, citrony. Část ovoce suší sama a část nakupuje tak, aby v čajích bylo ovoce neslazené, nesířené, nekonzervované či jinak uměle upravované a v požadované kvalitě. Na příští sezónu chystá novinky jako vyzkoušet pěstování heřmánku nebo slézové růže a nový čaj s bezinkami, nechme se překvapit!

Bazalka
Bazalka
Mateřídouška
Mateřídouška

Pro zajímavost jsme se dostaly i na téma, jaké byliny nejvíc milují místní včely, jsou to: mateřídouška, brutnák a dobromysl. Brutnák Silvie dokonce pěstuje pouze pro včely. A med z jejích bylin je také v nabídce firmy.

Silvie Stachová (*1977)

Pěstitelka bylin, zpracovatelka bylinných čajů a jednatelka firmy Mamma Tea s.r.o., v září slaví rok působení na trhu. Připravuje také speciální bylinné čaje pro některé beskydské hotely. V roce 2015 se úspěšně zúčastnila StartUp Harvest. Původně vystudovala lesnickou školu a pracovala v oboru. Ve svém volném čase ráda čte duchovní literaturu a detektivky, dříve se věnovala závodně sportu – silovému trojboji, což si nyní kompenzuje fyzickou prací. Ráda také sama štípe dřevo na zimu. Žije na Morávce se svou dcerou. Mezi její zákazníky patří regionální instituce, magistráty, turistická informační centra a především beskydské hotely.

mamma-logo

Autorkou rozhovoru je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Foto: autorka, Silvie Stachová.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články