Pět olejů pro jarní detoxikaci

Začátek jara je ideálním obdobím pro jarní očistu. Éterické oleje vám pomohou s vyháněním toxinů z těla. Po čem sáhnout?

Jalovec

Skvělý na rozhýbání lymfatického systému. Výborně funguje v masážních kompozicích pro klienty, kteří mají “nohy jako konve”. Díky tomu, že rozhýbe lymfu, tak podpoří odvod zplodin metabolizmu.

Citron

Výborný do směsí s jalovcem. Jalovec lymfu rozhýbe a citron vyčistí. Kromě lymfatického čistí i trávící systém. Je výborný při hubnutí, odbourává totiž tuky. Dobře se mi osvědčil v kompozici pro klienta, kterého trápil zapáchající dech. Ten totiž upozorňuje na stagnaci v zažívání. Po použití citronu pozor na sluníčko! Je fototoxický a na místech, kde je kůže natřená, může způsobit podráždění.

Rozmarýn

Rozmarýn (nejlépe varianta verbenon) rozhýbe zaseklou energii v těle. Podpoří činnost ledvin a trávení. Tím se celé orgánové kolečko po zimě dobře “promaže” a můžete vyrazit na jarní túry nebo kúry. Jeho vůně je svěží a krásně jarní.

Levandule

Skvělá na jarní únavu. V kombinace s výše uvedenými oleji vám domů přinese svěží vítr z Provence. Levandule (lékařská) je všelék. Pomáhá lymfě, trávení, dýchání… Jen pozor, pokud máte nízký tlak!

Koriandr

Trávení obecně podporují semínkové silice. A koriandr je můj nejoblíbenější. Odstraňuje v těle energetické bloky a přináší radost. Jeho vůně je velmi rafinovaná.

Jak oleje použít?

Pro podporu jarního detoxu jsou ideální aromaterapeutické masáže a koupele. Na holistické ošetření celého těla si připravte 30ml nosného oleje a do něj vmíchejte 15-20 kapek éterických olejů. Směsí se nechte namasírovat nebo si ji vtírejte do kůže místo tělového mléka. Do koupele si připravte hydrofilní olej nebo smetánku do kávy a v nich rozmíchejte 10 kapek éterického oleje/olejů.

Kdo by se měl detoxikaci vyvarovat?

Rozhodně nedoporučuji jarní detox těhotným a kojícím ženám, jelikož by uvolněné zplodiny mohly zatížit miminko. Hubnutí a čistící kúry nedoporučuji ani dětem. Jalovec i rozmarýn jsou velmi silné oleje, které jsou kontraindikovány v řadě situací. O jejich použití se proto poraďte se svým aromaterapeutem.

Autorkou článku je Anna Krutová, odborná aromaterapeutka, Aromaterapie Brno, kontakt: anicka.krutova(zavináč)gmail.com. Foto: autorka.

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články