Když jsem začala přemýšlet nad tím, co vlastně stvořím a kterým směrem se budu ubírat, dostal se mi do ruky čínský horoskop pro rok 2017 od paní Evy Joachimové. Navrhla jsem tedy parfém, který nám pomůže zvládnout nadvládu Ohnivého Kohouta. Parfém je chladivý, kořeněný, přímočarý a přesto rafinovaný a pomáhá nám ustát Kohoutovy vrtochy díky éterickým olejům, které chladí, podporují zakořenění a vhled do svého nitra.
Rok 2017 pod nadvládou Ohnivého Kohouta
Od 27. ledna 2017 bude roku vládnout Ohnivý Kohout. Kohout má rád pořádek a má velký smysl pro detail. Rád riskuje, ale zároveň se mu také může stát, že brzy spadne na „zobák“. Je to zvíře, které má schopnosti vůdce, má předpoklady pro to být pracovitý a organizačně zdatný. Ale je potřeba ho chválit… je rád vidět, rád se čepýří a pokud se to neděje, zlobí se a může být agresivní a útočit.
Jako obrana před tímto negativním vlivem Kohouta pomůže uvědomění si vlastní jedinečnosti, důležitosti sebe samého a své rodiny. Každý jsme v moři a moře je složené z jednotlivých kapek.
Díky nadvládě prvku Ohně přichází ke slovu prchlivost, ale také větší výkonnost a agresivita. A kvůli yinovému chladu můžeme být častěji vyčerpaní a unavení.
Cykly Letící hvězdy jako inspirace
Tři cykly Letící hvězdy byly inspirací pro název parfému. V roce 2017 to bude ve středu Jednička – cesta, kariéra, úspěch, potřeba vyhranění se, výlučnosti, jedinečnost. Pětka – to jsem JÁ, osobní vnitřní svět – kdo jsem, co jsem a co chci a kam kráčím? Devítka – sláva, ukazování se a natřásání se.
Co tedy symbolizuje rok 2017?
Mimo jiné to je červená barva, hořká chuť, rostliny s velkými listy, tón Á, čich, horko, sucho.
Vůně 1–5–9
Je chladivá, ukotvující, kořenící, břitká, přímá, co se nenechá vykolejit, dostatečně pevná a silná v argumentech, obdivuhodná, nepředvídatelně proměnlivá. Přesně taková, aby ustála rok Ohnivého Kohouta.
Příprava parfému pro rok 2017
Co potřebujeme na výrobu parfému?
Pro parfém si nejdříve vybereme vhodný flakon. Tento parfém je vytvořený pro ředění do jojobového oleje. Jojobový olej není příliš aromatický, má dlouhou trvanlivost a zabraňuje oxidaci éterických olejů. Zajímavou alternativou může být rostlinný olej moringový.
Flakon může být s aplikační tyčinkou, roll-onem či rozprašovačem. Vybíráme si takový obal, aby se nám líbil, aby pro nás byl praktický nebo krásný, zkrátka, aby to bylo naše osobní „ách“.
Směs níže je „ách“ pro mě. Můžete ji samozřejmě upravovat, přidávat nebo ubírat jednotlivé kapky, přidávat nebo měnit éterické oleje. Zkuste experimentovat, uvidíte sami, jak se výsledná směs bude měnit, jak jedna kapka umí vše doladit či změnit. Je to skvělé dobrodružství a já tuhle práci prostě miluji, pro to hledání, pro to, že je to vždy jiné, pro to, že každý klient přijde s jiným příběhem a odnese si jinou vůni. A směs níže, je jen můj nápad, vy jste jedineční, vyrobte si směs pro vás osobně. Nebo… zkuste tento návod a uvidíte sami.
Jak budeme postupovat?
Nejdříve smícháme éterické oleje a absolue dohromady a potom teprve přidáváme rostlinný olej, v mém případě jojobu. Parfém obsahuje 15-30% vonných látek. Při dodržení koncentrace 30% je tedy potřeba dát do 10 ml parfémového flakonu 7 ml rostlinného oleje a 3 ml éterických olejů a absolue. 3 ml éterických olejů a absolue je zhruba 90 kapek.
Jaké použijeme vůně?
Horní tóny
- citron žlutý
- grep bílý
Střední tóny
- černý rybíz abs.
- máta peprná
- geránium růžové
- bazalka linalool
- mrkev semena
Základní tóny
- dubový mech abs.
- santal
- violka list abs.
Recept na parfém pro rok 2017
- Vetiver 1 díl
- Violka list abs. 2 díly
- Mrkev semena 1 díl
- Santal bílý 2 díly
- Dubový mech abs. 1 díl
- Bazalka linalool 1 díl
- Geránium růžové 2 díly
- Máta peprná 1 díl
- Rybíz černý abs. 1 díl
- Grep bílý 4 díly
- Citron žlutý 3 díly
Hlavní důraz byl dán na složení z yinových a chladivějších silic (vetiver, santal, geránium, grep, máta, citron). Parfém je svěže-kořeněný, mohou jej používat muži i ženy.
Výsledná vůně se rozvíjí od horních tónů citrusů – citron a grep bílý. Těmito horními tóny se prolíná vůně černého rybízu a máty peprné. Po desítkách minut odejdou citrusy a rozvine se sladší vůně dubového mechu spolu s gerániem a svěžími tóny bazalky. Máta chvíli vede, ale nakonec získá vládu mrkev a listy violky. Základní tóny vetiveru a santalu se rozvinou asi po hodině.
Zjistila jsem, že pokud dáte parfém do průhledného flakonu, bude se vám na dně usazovat absolue z dubového mechu. Každý den udělá jiný tvar a po opatrném promíchání vytvoří zajímavý obrazec! Pokud protřepete pořádně, mech se opět spojí se zbytkem parfému.
Jak používat parfém?
Olejový parfém aplikujeme tyčinkou na místa, kde nejvíce pulzuje krev. Je to krk, místo za ušním boltcem, zápěstí, podkolenní jamky, loketní důlek. Přírodní parfémy voní na každém jinak. Každý z nás má totiž svou specifickou vůni a jiné vlastnosti pokožky závisející na životních zvyklostech. Pokud vyrobíte parfém podle mého návodu, napište mi, jak vám voní a jak se rozvíjí na vaší pokožce. Co cítíte a jak je vám to příjemné.
Bezpečnostní doporučení
Opatrnost doporučuji v těhotenství a při epilepsii, vzhledem k použité silici ze semen mrkve a máty peprné. Dále díky použití máty peprné nepoužívejte při deficitu G6PD, neaplikujte dětem do 10 let do blízkosti obličeje a krku a nepoužívejte při srdeční arytmii. Parfém nepoužívejte na poškozenou a citlivou pokožku. Po použití parfému se nejméně 12 hodin neopalujte a nevystavujte pokožku přímému slunečnímu záření, neboť obsahuje fototoxické éterické oleje grepu a citronu.
Použité éterické oleje a absolue
Vetiver (Vetiveria zizanoides)
Éterický olej vetiveru je vyživující, posilující, uzemňující a chladivý. Pomáhá při malé sebedůvěře a vede nás k sounáležitosti. Je vhodný při přepracování nebo duševním vyčerpání, když jsme ztratili spojení se svým tělem a jeho potřebami. Je ideální pro ty, co zapomínají dobíjet své síly.
Santal bílý (Santalum album)
Santal tiší horké vzrušené emocionální stavy vedoucí k bolesti hlavy a nervovému vyčerpání. Pomáhá při meditaci, modlitbě, čistí a uklidňuje mysl. Omezuje přemýšlení a přivádí nás zpět k našemu já. Díky němu jsme schopni akceptovat realitu takovou, jaká je.
Violka list abs. (Viola odorata)
Je vyrovnávající a uspávající. Umí inspirovat naši mysl. Je také vhodná při nervovém vyčerpání a závratích, propůjčuje optimismus a osvěžuje.
Dubový mech/větvičník slívový (Evernia prunastri)
Pomáhá odpoutat se od starého. Přináší zodpovědnost, vnitřní stabilitu a jistotu. Používá se při nervovém napětí, pocitech neklidu. Označuje znovuzrození v duchovní oblasti. V situacích, kdy si myslíme, že Slunce už nikdy nevyjde, nám poskytuje oporu a pomáhá nám najít vnitřní sílu.
Mrkev semena (Daucus carota)
Posiluje sebevědomí a pomáhá najít vnitřní stabilitu, kterou způsobil hektický spěch a stres.
Bazalka (Ocimum basilicum)
Bazalka zmírňuje deprese a podporuje koncentraci. Používáme ji při strachu, duševním vyčerpání. Je vhodná při melancholii, podporuje praktičnost ve skutcích. Je to velmi silné neurotonikum.
Geránium růžové (Pelargonium asperum)
Jeho svěží a zároveň sladká vůně to je klidná síla a jistota. Odstraňuje nervové vyčerpání v důsledku přepracování, uvolňuje mysl a odstraňuje frustraci a podrážděnost. Posiluje tvořivost a je vhodný pro workoholiky a perfekcionisty ve chvíli, kdy racionalita a sebeovládání převládly nad city a dojmy.
Máta peprná (Mentha piperita)
Je přímá, jasná a čistá, má rychlý účinek při duševní únavě. Podporuje nás, pokud potřebujeme zaujmout tolerantní postoj. Pozvedá ducha a říká se o ní, že přináší prorocké sny.
Černý rybíz abs. (Ribes nigrum)
Obsahuje zejména monoterpeny a sesquiterpeny, díky tomu je lehce harmonizační a více stimulující. Jeho aroma je ovocné, zelené, podobné vínu. K této absolue jsem nenašla více informací o působení na psychiku, neboť se jedná o absolue využívanou zejména jako parfumérskou přísadu.
Grep bílý (Citrus paradisii)
Čistí, chladí a detoxikuje. Grep je vhodný pro lidi, kteří mají vysoká očekávání, chtějí hodně od života a od ostatních a také hodně od sebe. Jsou často zklamaní, že realita neodpovídá jejich přáním. Mají sklon reagovat hněvivě. Takoví lidé mají sklon oddávat se jídlu, alkoholu… Díky své osvěžující a chladivé vůni odstraňuje těžké pocity a zklamání.
Citron (Citrus limon)
Pozvedá intelekt, osvěžuje a čistí. Rozptyluje zmatek a mírní starosti, pomáhá redukovat duševní přehlcenost. Ochlazuje emocionální zmatek, otevírá srdce, inspiruje, rozjasňuje náladu.
Inspirací mi byly vůně parfumérky Annick Goutal.
Zdroje:
- Eva Joachimová. Čínské horoskopy pro rok 2017 – Rok Ohnivého Kohouta [online]. 2016. [cit. 2016-12-26]. Dostupné z: http://joachimova.cz/store/#!/Čínské-horoskopy-pro-rok-2017-Rok-Ohnivého-Kohouta-PDF/p/75591239/category=11418690
- MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, 2009. ISBN 978-80-85993-64-6.
- SCHIRNER, Markus. Aromatické oleje: popis a použití více než 200 druhů éterických a základních olejů. Olomouc: Fontána, c2005. ISBN 80-7336-207-4.
- WORWOOD, Valerie Ann. Voňavá lékárna. Praha: One Woman Press, c2009. ISBN 978-80-86356-47-1.
- TREPKOVÁ, Emilie a František VONÁŠEK. Vůně a parfémy: tajemství přitažlivosti. Praha: Maxdorf, 1997. ISBN 80-85800-48-9.
- TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 978-0-4430-6241-4.
- KINKELE, Thomas. Andělé a duchové rostlin: spirituální šamanská cesta. Ilustroval Petra ARNDT. Olomouc: Fontána, 2011. ISBN 978-80-7336-606-3.
- Black Currant Bud Absolute. Eden Botanicals. [online]. 26.12.2016 [cit. 2016-12-26]. Dostupné z: http://www.edenbotanicals.com/black-currant-bud-absolute.html
Autorkou článku je Ludmila Kotalíková. Foto: autorka.
Pozvánka
Ludmila Kotalíková pořádá v novém roce několik zajímavých akcí, koukněte na seznam kurzů. V Praze ji najdete v Centru zdraví Natura, kde se věnuje výrobě osobních parfémů, holistickým aroma masážím, těhotenským a dětským masážím a akutní aromaterapii.