Očistěte svůj domov se 4 jarními vykuřovadly!

Představím vám 4 vykuřovadla, která zaručeně očistí váš domov od zbytků zimy, zatuchliny a smutku. Vybrala jsem pro vás čistě jarní zástupce ze světa vykuřovadel. Jejich poselství je očistné a radostné. Dva stromy a dvě byliny. Bříza, borovice, rozmarýn, hlodáš. Všichni jsou u nás dobře a dlouho známí, hlodáš možná budete v paměti trochu lovit, ale nakonec si vzpomenete, že ho znáte z nějaké zahrádky vašeho dětství. Vykuřování už nemůže být snazší! Naložte bylinky na uhlík vaší kadidelnice a obejděte s ním celý domov a všechny jeho kouty.

A speciální rada tohoto dílu bude o tom, jak naložit s pryskyřicemi, které si sami nasbíráte při lesních toulkách. Ano, je to možné, dokonce ideální. V našich lesích určitě narazíte na borovice a smrky, které vás svou “smůlou” s radostí obdarují. Ovšem úskalím je, že čerstvě “vyroněné” pryskyřice obsahuje hodně vody. Pokud ji zkusíte vykuřovat po přinesení domů, vůní bude připomínat spíše pálené gumové pneumatiky. To nechceme. Nechte ji vysušit. V pokojových podmínkách to trvá rok až dva. Jde použít sušičku nebo troubu na nejnižší teplotu. Pryskyřice ideální k použití by měla byt křehká a lámavá.

Článek volně navazuje na jarní rituály s návodem na výrobu vlastní sváteční vykuřovací směsi

4 vykuřovadla k uvítání jara

1) Bříza – panenská čistota

Bílá bříza jako symbol očisty a odstraňovač negativních energií.

Bílá bříza je typickým symbolem přicházejícího jara i tradičním stromem všech šamanských kultur. Je stromem čistoty, představitelem obnovy, nových začátků a světla překonávajícího tmu. Dodává naději a sílu pokračovat v cestě. Pomáhá přechodům z jednoho období do druhého. Proto se svátečně pálila hlavně při změnách ročních období. V mnoha zemích je spojována s Matkou Zemí jako její ztělesnění a je také součástí nekonečné řady jarních lidových zvyků obzvláště v našich zeměpisných šířkách.

Je jasným jarním symbolem i pro svou známou plodnost, ve světě rostlin zvanou „plevelnost“. Bříza (trochu podobně jako borovice) je stromem maximálního užitku. Kůra se používala k výrobě předmětů denní potřeby i oděvů a bot, spolu se dřevem jako stavební materiál. Její léčivé vlastnosti (míza, listy) jsou také všeobecně známé.

Nejsilnějším vlastností s břízou spojovanou je rozhodně očista a ochrana! Bříza zasazená u domova ho chrání před zlými vlivy včetně nemocí. Magická bílá barva březové kůry spolu se všemi jejími úžasnými vlastnostmi z ní dělaly ideálního pomocníka proti černé magii (zahání špatné duchy, chrání před uhranutím a kletbami).

Pro běžné očistné vykuřování se používá kůra nebo dřevo. Tenké březové větvičky můžete zaplést do vykuřovacích svazečků (třeba s řebříčkem a šalvějí k ideální očistě i ochraně). Při pálení voní bříza jemně sladko dřevitě, úplně cítíte její podporu a péči o naši čistotu.

Zdravotní vykuřování* březovým listím a pupeny působí léčebně při zvýšeném cholesterolu, dně, vypadávání vlasů, revmatu, lupence, problémech s metabolismem.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 1.

Objednejte si Bylinky našich babiček 1

Přihlaste se

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články