Nejdříve jsme se vyzbrojili informacemi o účinných antivirových olejích, pomalu je ale čas postarat se o svoji duševní hygienu. Znáte to, že kdo se více mračí, snáze onemocní? Nevím, jestli je to pravda, ale radši hurá před zrcadla trénovat úsměv a k tomu čichat lahvičku vašeho nejoblíbenějšího citrusového éterického oleje. Vybrat si můžete z pomeranče, grapefruitu nebo mandarinky.
Tento článek je 3. částí seriálu.
- část Antivirové oleje jako prevence respiračních onemocnění
- část Antivirové oleje z evropských bylin jako prevence respiračních onemocnění
Sama už pár dní na odlehčenou doma čichám éterický olej z korsického pomela, který jsem jako zázrakem sehnala. Stačí mi jen tak samotný z lahvičky, ale nejčastěji si ho přidávám do difuzéru. Ve vůni je hodně podobný jako grapefruit.
Pomeranč, grapefruit a mandarinka pro dobrou náladu
Vybírám 3 nejoblíbenější citrusy pro dobrou náladu, jsou to TOP citrusy u mých klientů i u mě (i když mandarince jsem trošku nadržovala, záleží na období).
Všechny uvedené citrusové éterické oleje se získávají lisováním z kůry plodů. Vzhledem k hojnému používání chemických postřiků doporučuji na pokožku používat pouze bio citrusy a nechodit potom na sluníčko. Pro děti jsou citrusy pro inhalace bezpečné a velmi vděčné. Po inhalaci citrusů se budete chtě nechtě usmívat 🙂 Obecně mají citrusy antibakteriální účinky a podporují naši imunitu.
Pomeranč sladký / krvavý / červený (Citrus dulcis)
- Nervozita, stres, obavy, smutek
- Uklidňující, uvolňující, harmonizační
Tenhle citrus milují snad úplně všichni, proto s ním začneme. Míchám s ním přes zimu každý den. Je to moje nejoblíbenější a nejobyčejnější antidepresivum, vážně, funguje skvěle, stabilizuje náladu. Jeho vůně je hodně sladká, což v kombinaci s dalšími sladkými tóny může být už moc. Ráda ho míchám se svěží levandulí, rozmarýnem nebo borovicí jako denní antistres.
- Kontraindikace: starý nebo zoxidovaný olej nepoužívat na pokožku, jinak bezpečný
Grapefruit – bílý / žlutý / růžový (Citrus paradisi)
- Nervové vyčerpání, deprese a špatná nálada
- Čistí vzduch, posiluje imunitu, osvěžuje
Tento citrus údajně napomáhá vylučovat hormony štěstí, fíííha, ty potřebujeme! Používá se při stresu, smutných obdobích nebo při nervovém vyčerpání. U mých klientů si ho více vybírají muži (grapefruit bílý), růžový zase ženy. Jeho vůně je hodně šťavnatá a méně sladká než pomeranč. Krásně se doplňuje se sladkými tóny pro večerní relax (ylang-ylang, vanilka nebo třeba benzoin).
- Kontraindikace: nepoužívat na pokožku před sluněním (12 hod) – může být mírně fototoxický, starý nebo zoxidovaný olej nepoužívat na pokožku (obecně max. 4% ředění), jinak bezpečný
Mandarinka – červená / zelená / žlutá (Citrus reticulata)
- Nervozita, poruchy spánku, špatné trávení (od nervů)
Tohle je nejoblíbenější citrus u dětí a u všech svobodomyslných bláznů (jako jsem třeba já). Podporuje vnitřní stav lehkosti, bezstarostnosti a štěstí, zkrátka vám uleví na duchu. Pomůže ale i vydržet. S lahvičkou mandarinky jezdím vždy na cesty do exotických zemí, kdyby mi bylo ouvej, abych s sebou měla podporu (šla jsem s ní i trek v Nepálu a to byla fakt zabíračka). Podle varianty mandarinky je ve vůni více sladká (červená) nebo více osvěžující (zelená). Krásně se pojí s tymiánem linaloolem, který je také bezstarostný a hravý nebo třeba s mátou klasnatou Nana.
- Kontraindikace: starý nebo zoxidovaný olej nepoužívat na pokožku, jinak bezpečná
Jak dlouho čichat?
Optimální aromaterapeutické doporučení je zapnout difuzér v místnosti na 15 min. Po uplynutí této doby údajně přestáváme vůně vnímat. Sami si to můžete vyzkoušet. Když budete sedět v provoněné místnosti delší dobu, za chvilku nic neucítíte, kdežto když přijde do místnosti někdo nový, vůni z difuzéru určitě rozezná. Takovéto krátké cykly můžete naopak opakovat v průběhu dne několikrát (klidně po hodině) nebo stejně jako já použít do difuzéru jen pár kapek ne moc intenzivní vůně a po hodince si dokápnout. Používám totiž difuzér, který umí jen cykly 1-3-6 hod, kratší cykly neumí. Přizpůsobte vašemu difuzéru nebo aromalampě.
Zítra se můžete těšit na více svěží citrusy: citron, limetku, hořký pomeranč a bergamot.
4. část seriálu Jak se zbavit negativních myšlenek s citrusy?
Více se aromaterapii věnuji v našem vzdělávacím programu Bylinky našich babiček
Zdroje:
- GERMANN, Gudrun a Peter GERMANN. Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4672-2.
- SVOBODA, Kateřina PhDr. Rostlinné silice, biochemické složení, působení na lidský organismus. Skripta. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2013.
- TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.
Foto: Pixabay