Očima aromaterapeutky: Antivirové oleje jako prevence respiračních onemocnění #1

Aromaterapie je skvělá podpůrná metoda pro posílení obranyschopnosti organismu, účinná pomocnice při respiračních onemocněních, v rekonvalescenci a hlavně nejlepší metoda pro udržení dobré nálady, jakou znám. Nebojte se ji používat!

Každý den vám pošlu pár tipů pro použití aromaterapie v těchto náročných dnech. Zaměříme se na fyzično i psychiku, abychom byli zdraví, spokojení a udrželi si pozitivní mysl. Protože úsměv léčí 🙂

Začínáme 6 účinnými antivirovými oleji. Samozřejmě nevíme, který z nich je ten nej, ale víme, že u těchto olejů byly prokázány výrazné antivirové účinky. Tak proč je nezkusit?? Vycházím z údajů od Kateřiny Svobodové a doplňuji je kontraindikacemi pro jednotlivé oleje podle Roberta Tisseranda a svými zkušenostmi a tipy k použití. Článek je 1. částí seriálu.

2 moje nejoblíbenější stálice: kadidlo a skořice

Osobně používám pro svoji potřebu nejvíc kadidlový éterický olej. Je výborný pro všechny dýchací potíže, má silné očistné účinky, posiluje a prohlubuje dech a nemá žádné známé kontraindikace, čili se může používat i pro děti nebo jako dlouhodobější prevence.

Když u nás jde do tuhého, sahám po skořicovém éterickém oleji – z kůry. Skořice se hojně používá i v čínské medicíně. Miluji jeho vůni, dodává sílu, povzbudí obranyschopnost organismu a celkově doplní energii. Skořice se ale používá pouze pro inhalace a má i spoustu dalších kontraindikací, pozorně si je přečtěte níže.

TOP 6 antivirových olejů, část 1

Vyberte si některý z olejů a smíchejte ho např. s citrusy. Nejúčinnější jsou limetka, citron, jako prevence i grapefruit. No a na psychiku zase pomeranč 🙂 Upozorňuji, že u těchto olejů byly prokázány pouze obecné antivirové účinky.

Eukalyptus citronovonný (Eucalyptus citriodora)

  • Protivirový, desinfekční, při bronchitidě, snižuje horečku
  • Kontraindikace: nepoužívat zoxidovaný olej na pokožku
  • Účinná služka: aldehydy (80 %)

Z eukalyptů by měl být nejvíce antivirový, může se používat i samostatně, ale pozor na lidi trpícími na bolesti hlavy, nemusel by vám sedět.

Hřebíček (Eugenia caryophyllata, syn. Syzygium aromatica)

  • Akutní respirační virové infekce, prevence a léčba chřipky
  • Kontraindikace: těhotenství, děti do 2 let, vysoký krevní tlak, krvácivost, nervy, může ovlivnit účinky léků, dráždí pokožku (ředění 0,5 %), nepoužívat na kůži citlivou/podrážděnou
  • Účinná služka: fenoly (80 %)

Používejte ho pouze pár kapek. U hřebíčku hodně záleží na kvalitě, ty vytříbenější mají sladší vůni, která je milá, obyčejnější jsou vhodné spíš do směsi. Velmi dobře se pojí s citrusy. Naopak nedoporučuji při horečce!

Kadidlový éterický olej se získává destilací pryskyřice

Kadidlo (Boswelia carterii)

  • Antiinfekční v dýchacím ústrojí, záněty dutin a krku, nachlazení
  • Kontraindikace: nepoužívat zoxidovaný olej na pokožku
  • Účinná služka: monoterpeny (50 %)

Tento olej je můj nejoblíbenější, může se používat i pro děti, těhotné. Sáhnout po něm můžete i když už onemocníte, udělá vám dobře na psychiku a zklidní a prohloubí dech. Jednoznačně můj preventivní favorit.

Koriandr – semena (Coriandrum sativum)

  • Antivirové účinky, při chřipce
  • Kontraindikace: nejsou známy
  • Účinná služka: monoterpenoly (80 %)

Používejte ho pouze ve směsi a pouze pár kapek. Nakombinujte ho třeba s bylinami nebo citrusy. Jinak mám koriandrová semínka hodně ráda, působí i na okruh sleziny-slinivky = posílení obranyschopnosti.

Skořicovník pravý – kůra (Cinnamomum zeylanicum, var. verum)

  • Prevence a léčba chřipky, akutní respirační onemocnění virového původu, napomáhá odkašlávání
  • Při psychickém přetížení, nervové deprese
  • Kontraindikace: těhotenství, děti do 5 let, vysoký krevní tlak, krvácivost, poruchy krevní srážlivosti, může ovlivnit účinky léků, dráždí pokožku (silně!), diabetes
  • Účinná služka: aldehydy (75 %)

Tento olej pouze pro inhalace!!! Nejúčinnější je skořicovník pravý ze Srí Lanky (kůra), kasie prý tolik ne. Skvělý olej i pro rekonvalescenci. Naopak nedoporučuji při horečce!

Skořicový éterický olej se získává destilací kůry skořicovníku (oleji z listů se vyhněte)

Ravintsara (Cinnamomum camphora, var. ravintsara)

  • Významně protivirová, imunostimulační, dýchací ústrojí – bronchitida
  • Kontraindikace: nepoužívat pro malé děti – může způsobovat CNS a dýchací potíže, nepoužívat na nebo v blízkosti obličeje dětí
  • Účinná služka: oxidy monoterpenické (50 %)

Nepleťte si ji s ravensarou, koukejte na latinský název oleje. Může se používat i samostatně, ale pozor na lidi trpícími na bolesti hlavy, nemusel by vám sedět. Osobně kafrové vůně moc nemusím a ani ve své praxi je nepoužívám. Nicméně jsou aromaterapeuti, kteří na ravintsaru nedají dopustit a mají s ní skvělé výsledky.

Jak oleje používat?

Zapněte si v práci či doma difuzér, zapalte aromalampu a použijte do nich některé z vhodných olejů a pročistěte si prostor kolem sebe. Pokud jste pokročilejší v používání olejů, můžete si namíchat sprej a hezky s ním desinfikovat vzduch.

Začátečníci si naopak vystačí i s obyčejným papírovým kapesníčkem, na který si kápnou jednu kapičku silného oleje a budou ho čichat třeba před cestou v hromadné dopravě. Pozor, silné oleje mají i své kontraindikace, proto je bezpodmínečně dodržujte, pokud byste se rozhodli inhalovat oleje intenzivně nebo dlouhodobě.

Potřebuji více info… kam dál?

Jukněte také na další tipy k použití aromaterapie z našeho archivu:

Nebo počkejte na zítra 🙂

2. část seriálu Antivirové oleje z evropských bylin jako prevence respiračních onemocnění

Zdroje:

  • SVOBODA, Kateřina PhDr. Rostlinné silice, biochemické složení, působení na lidský organismus. Skripta. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2013.
  • TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.

Foto: Pixabay

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články