Neuhaste svůj vnitřní oheň aneb strava a bylinky v létě

Léto je čas nejvyšší energie, představuje teplo, světlo a činorodost. Symbolem léta v čínském pentagramu je element ohně. K elementu ohně patří srdce, tenké střevo, osrdečník a trojitý ohřívač. V následujícím článku se dozvíte, jak srdci a cévám pomoci vhodnou stravou a bylinkami. Článek je 2. dílem seriálu.

Co v létě jíst a čeho se vzdát?

V létě je vhodné především pokračovat v lehké kuchyni, jíst pestrobarevně, zařazovat syrovou zeleninu a stejně jako na jaře omezovat tuky a sůl. Potraviny tepelně upravovat kratší dobu, vhodné je dušení, blanšírování a krátké vaření. Grilované potraviny jsou silně zahřívající, a proto pro letní období nejsou vhodné. Do jídelníčku bychom také měli co nejvíce zařazovat hořkou chuť, která proniká do srdce, aby je ochladila a vyčistila. Je dobré hodně pít, hlavně vodu nebo mátový, zelený a jasmínový čaj.

Na ochlazení jsou vhodná jídla ze sojových bobů, zejména tofu a tempeh a fazolky mungo a čočka. Z obilnin se doporučují zejména pšenice a ječmen, hnědá rýže, amarant. Ze zeleniny jsou vhodné listové saláty, špenát, červená řepa, zeleninové šťávy, čekanka, rukola, mangold, listy pampelišky, okurky, rajčata. V létě si samozřejmě můžeme dopřávat také všechny druhy ovoce a ovocné šťávy.

Je vhodné vyhnout se prudkému ochlazování ledovými nápoji a zmrzlinami – chlad tělo stáhne a horko se uvězní uvnitř. Uvězněné horko pak může zraňovat slezinu a žaludek.

Výše uvedená doporučení jsou ale obecná, platí pro zdravé jedince, a proto při sestavování jídelníčku myslete také na to, jaký jste konstituční typ. Zimomřivé typy potřebují i v létě mírně zahřívat, a proto mohou do jídelníčku zařazovat potraviny s teplou povahou jako např. ovesné vločky, slunečnicová a sezamová semínka, pohanku, kukuřici, žito, cibuli, třešně, dýně, bazalku, rozmarýn, fenykl, anýz, kmín, římský kmín, a větší množství olejů, masa a tuků.

Typy horkokrevné je naopak třeba více chladit. Pro ně se doporučují listy pampelišky, řeřicha, vojtěška, ledový salát, melouny, klíčky, citrusy, jarní zelená cibulka. Vyhnout by se měli masu, vejcím a olejům, smaženým a grilovaným jídlům, černé kávě a alkoholu.

Tip redakce: Přečtěte si tipy pro jarní stravu, byliny a éterické oleje

Bylinky na srdce a cévní obtíže

V období léta je nejcitlivějším orgánem srdce. Narušení funkce srdce a cévního systému způsobuje celou řadu obtíží, na vhodné byliny se podíváme podrobněji v dalších odstavcích. Na úvod je nutné upozornit, že všechny akutní srdeční či cévní obtíže mohou znamenat ohrožení života, a proto je třeba vyhledat lékaře, a i chronické problémy by měly být pod dohledem lékaře.

Hloh je jednička

Hloh obecný (Crataeus oxyacantha) je bylinou číslo jedna při jakýchkoliv srdečních a cévních obtížích. Snižuje vysoký krevní tlak, příznivě působí na aterosklerózu, anginu pectoris, tachykardii i proti závratím a zlepšuje prokrvení mozku. Je vhodný i při slabosti srdce. Je to jemná bylina, která nemá žádné vedlejší účinky. Nejúčinnější je květ hlohu, listy a plody zvané hložinky jsou také účinné, ale méně. Užívá se jako čaj nebo tinktura.

Hloh obecný

Jmelí bílé na nejen krevní tlak

Jmelí bílé (Viscum album) uklidňuje srdce, čistí cévy, omezuje výskyt křečových žil a upravuje krevní tlak. Protože je jmelí termolabilní, užívá se ve formě prášku nebo tinktury z listí. Pozor na jmelí, které vyrostlo na topolech, je toxické.

Jmelí bílé

Česnek snižuje tlak

Česnek setý (Allium sativum) i medvědí (Allium uresinum) snižují krevní tlak, Zlepšují funkci srdce, pročišťují cévy, mají protiparazitární a antibiotické účinky, uzdravují střevní mikroflóru, snižují také hladinu cholesterolu.

Medvědí česnek

Srdečník na sušení srdce

Srdečník obecný (Leonurus cardiaca) pomáhá při bušení srdce, v počátečních stádiích zvýšeného krevního tlaku, snižuje tepovou frekvenci a prodlužuje diastolu. Zabírá i na tachykardii spojenou se stresem. Nemá kontraindikace, a proto ho lze užívat i dlouhodobě. Nejlepší je užívat srdečník ve formě nálevu nebo lze koupit i tinkturu.

Kozlík vás uklidní

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) působí příznivě na srdce, má sedativní účinky, a proto pomáhá při neklidu, úzkostech i vzrušení. Ale pozor, při dlouhodobém užívání je návykový. Nedoporučuje se proto užívat kozlík ani jako tinkturu déle než jeden měsíc.

Jinan aktivuje mozkovou činnost

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) rozšiřuje hlavně mozkové cévy, zlepšuje paměť, dobře působí proti studeným rukám a nohám, tlumí i otoky v mozku. Užívá se ve formě tinktury.

Recepty na osvědčené protisklerotické čaje podle paní Haldové

  • Čaj I. : hloh 25 g, meduňka 25 g, kozlík 20g, routa 20 g, kmín 10 g, pije se bylinářský čaj ¾ l denně
  • Čaj II. :  jmelí 25 g, hloh 25 g, routa 20 g, přeslička 20 ga kokoška 10 g, opět se pije bylinářský čaj ¾ l denně.
  • Čaj III. : hloh 40 g, rozrazil 20 g, artyčok 20 g, meduňka 10 g, třezalka 10 g, opět se pije bylinářský čaj ¾ l denně.

Bylinářský čaj připravíte tak, že 1 polévkou lžíci bylin večer namočíte do cca 0,5 l vody, ráno převaříte a z termosky popíjíte během celého dne. Vhodné je užívat jeden čaj 6-8 týdnů a potom vyměnit za jiný.

Éterické oleje v elementu ohně

Z energetického hlediska můžeme srdce podpořit také éterickými oleji. Mezi oleje náležející k elementu ohně patří např. hřebíček, jasmín, kafr, lavandin, levandule, meduňka, neroli, palmarůžová (palmarosa), rozmarýn, růže, vavřín a ylang-ylang. Éterické oleje můžeme kapat do aromalampy nebo si vytvořit masážní směs naředěnou panenským olejem.

Levandulový a meduňkový olej jsou vhodné zejména na napětí a rozčilení spojená s horkem v srdci. Jasmínový, nerolový a ylang-ylangový olej také uklidňují srdce. Růžový a palmarosový olej rozptylují napětí a rozčilení, působí jako tonikum chladné a vlhké jinové energie srdce. Rozmarýnový olej posiluje energii čchi srdce a tím i jeho činnost a podporuje průtok krve artériemi. Je prospěšný při srdeční únavě, bušení srdce, nízkém krevním tlaku a chladných rukou a nohou.

Recept: Letní osvěžovač vzduchu

  • 4 kapky máta
  • 4 kapky citron
  • 4 kapky litsea cubeba
  • 6 kapek klementinka

Všechny éterické oleje nakapejte do rozprašovače o objemu cca 0,5 l doplňte teplou vodou, protřepejte a a rozstřikujte do vzduchu, na koberce a závěsy. Před použitím vždy protřepejte. Uchovávejte stejně jako éterické oleje z dosahu dětí a domácích zvířat.

Ať je vám v létě krásně.

Zdroje:

  • Šimková MUDr. Michaela, Haldová Ivana PharmDr. Učební texty Školy přírodních terapií, 1.ročník 4.část, Český Krumlov 2017.
  • MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, c2000. ISBN 978-80-85993-64-6.
  • Novák, Petr. skripta Diagnostika pěti elementů. Praha: Institut aromaterapie. 2014
  • TEMELIE, Barbara a [PŘEKLAD BARBORA VLACHOVÁ A IVA WLASCHINSKÁ]. Výživa podle pěti elementů: jak můžete s radostí a požitkem posílit své zdraví, vitalitu a energii lásky. 2. vyd. Bratislava: Eugenika, 2002. ISBN 8088913934.

Autorkou článku je Kateřina Hrazdirová. Foto: autorka, Freeimages.

Děkujeme partnerovi článku:

logo-aca-kulate

Další díly seriálu:

Kateřina Hrazdirová

Kateřina vystudovala Ochranu životního prostředí na Univerzitě Karlově. V roce 2015 dokončila Institut Aromaterapie, v roce 2016 začala studovat školu Přírodních terapií v Českém Krumlově. Masíruje, pracuje s Reiki a pořádá aromaterapeutické dílny zaměřené na výrobu přírodní kosmetiky a kurzy aromaterapie.

Co o sobě říká? „Příroda je mou velkou láskou, inspirací a zdrojem energie. Nejlépe se cítím v lese či na louce. Aromaterapie a bylinky jsou mým velkým koníčkem, svůj život si bez nich vůbec neumím představit.“

Přečtěte si podobné články