Neplodnost z pohledu fyzioterapeutky. Pomůže aromaterapie?

Příčin, které vedou k neplodnosti, je mnoho. Řadí se sem např. poškození vaječníků a vejcovodů, poškození varlat, hormonální obtíže, vrozené vývojové vady dělohy, nedoléčené infekce, endometrióza, genetické vady, vyšší věk, ale také obezita, kouření, alkohol, drogy, životní styl a faktory životního prostředí.

V tomto článku si posvítíme na to,

  • jaké jsou příčiny neplodnosti z pohledu fyzioterapie,
  • jak vám je fyzioterapeut pomůže řešit (členská část),
  • jak zapojit aromaterapii a jaké éterické oleje využít (členská část).

Sterilita vs. infertilita

U nás se pro neplodnost používají 2 termíny – sterilita a infertilita. Sterilita se dělí na primární a sekundární. Primární se definuje jako neschopnost otěhotnět po roce až dvou pravidelného nechráněného pohlavního styku (alespoň 2× týdně). Sekundární neplodnost je nemožnost počít druhé nebo další dítě. Dříve se neplodnost vztahovala převážně k ženám, ovšem nyní se dá říci, že je to půl na půl.

Neplodnost bývá způsobena přibližně z 35 % ženským faktorem, z 35 % mužským faktorem, u 25 % jsou obtíže na obou stranách a u 5 % je příčina nejasná. Měli bychom tedy vždy hovořit o sterilitě páru.

Infertilita je stav, kdy se páru podaří počít, ale žena dítě nedonosí.

Jak to vidí fyzioterapeut?

Fyzioterapeut (mimo jiné) hledí na tělo. Hodnotí nastavení pohybového systému, držení těla, kvalitu měkkých tkání (kůže, podkoží, svaly, šlachy, fascie), pohybové vzorce, dechový stereotyp. Neplodnost může být způsobena tzv. funkční poruchou.

To znamená, že odborná vyšetření nenajdou příčinu sterility a žena nebo muž jsou vlastně „zdrávi“. Problém může být ve skutečnosti jinde.

Příčinou mohou být blokády žeber a blokády páteře, které vedou ke zvýšenému svalovému napětí (tzv. spazmům) pánevního dna a dalších svalů, které ovlivňují pánev a tím i orgány malé pánve – vaječníky, vejcovody a dělohu u ženy a prostatu a semenné váčky u muže.

K těmto obtížím vede např. sedavý způsob života, žádná nebo nevhodná pohybová aktivita, svalové dysbalance, úrazy (např. pády na zadek, které vedou ke změně postavení kostrče), slabé nebo naopak přecvičené svaly pánevního dna (u mužů např. intenzivní cyklistika). Jizvy a srůsty v podbřišku nebo v oblasti malé pánve mohou také působit rušivě a vést ke změnám v tazích měkkých tkání (např. operace slepého střeva).

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Petra Hyťhová

Petra je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů. Vede kurzy aromaterapie a holistické aromaterapeutické masáže. Ve své odborné praxi se kromě fyzioterapie a aromaterapie věnuje reflexní zónové terapii dle Hanne Marquardt. Při práci s klientem propojuje jednotlivé léčebné metody v komplexní ošetření tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

„Naprosto jsem propadla kouzlu aromaterapie a reflexologie. Díky těmto metodám přestávám nahlížet na zdraví člověka klasickým pohledem západní medicíny a více směřuji k hledání a řešení příčin onemocnění, ne jen k léčení důsledků.“

Přečtěte si podobné články