Sedmikrásku obecnou latinsky Bellis perennis znají už malé děti. Roste na téměř všech vlhčích trávnících a kdo má zahradu, denně po ní možná šlape. Tahle kytička má ale i léčivé účinky, což mnoho lidí neví.
Sedmikráska byla zmiňovaná už v nejstarších herbářích jako lék na jaterní potíže, kožní onemocnění a chronický katar horních cest dýchacích. První tři sedmikrásky, které na jaře najdete, jsou prý mnohem léčivější než jiné a budou vás chránit před horečkou, bolestmi zubů a “zlými pohledy”. Přibližně za měsíc v mém dalším dílu ze série Bylinky našich babiček se podrobně podíváme na dobromysl. Že pomáhá na “dobrou mysl” je jasné a dál? Také skvělá bylina z našich luhů a hájů… Těšte se a teď hurá na malou krásku sedmikrásku!
S čím vším nám může sedmikráska pomoci, jak jí užijeme v kosmetice, v kuchyni a jako první pomoc při bodnutí hmyzem se dozvíte v následujících řádcích. V článku najdete i recept na sedmikráskový med a sedmikráskový pleťový olej.
Jak sedmikráska vypadá a kde ji najdeme?
Sedmikráska je vytrvalá bylina s obvejčitými listy v nízké přízemní růžici. Stvoly s květy tvořenými bílým jazykovitými květy po obvodu a žlutými trubičkovitými květy v terči jsou vysoké cca 15 cm.
Tato květina roste a kvete téměř po celý rok, na jaře se její hlavičky objevují velmi brzy, a to i tam, kde zem ještě pokrývá sníh. Vyskytuje se na loukách, okrajích cest, na mezích i v zahrádkách. Nejvíc kvete od dubna do srpna.
Co se sbírá a kdy?
Sbírají se plně otevřené květy od března do srpna. Nejvíce účinných látek obsahují sedmikrásky na jaře, tedy v březnu a v dubnu. V té době můžeme sbírat i listy. Plnokvěté formy pěstovaných sedmikrásek se nesbírají.
Co obsahuje květ sedmikrásky?
- saponiny,
- třísloviny
- hořčiny
- silici
- sliz
- minerální látky
- pryskyřice
- organické kyseliny
- flavonoidy
- inulin
…