Moringa se jmenuje olejodárná – Moringa oleifera. Prostě má svůj poklad přímo v názvu. Není na světě mnoho takových rostlin, právem se jí říká „zázračný strom“. Moringový strom je pro místní obyvatele nepostradatelným zdrojem živin, v Africe se konzumují hlavně listy, v Indii zase plody. A olej získávaný z jejích semen je také mimořádný. Obzvláště pro naši pokožku.
Přečtěte si,
- proč je moringa opravdový zázrak a co všechno umí,
- jak olej využívaly už starověké kultury,
- jak poznat opravdu kvalitní moringový olej,
- na jakou se hodí pleť a jakou máme s moringovým olejem zkušenost my v redakci 🙂
Upřímně, zdá se to až neuvěřitelné, co všechno tenhle nenápadný strom umí. Ano, moringa je jedním z hitů současné zdravé výživy a oslavují ji i vyznavači „superfoods“. Já se prokousala reklamním balastem výrobců i prodejců a došla až k podloženým odborným studiím. Jak je u mne obvyklé, vedla moje objevná cesta přes tradiční starobylé způsoby použití mezi původními obyvateli. A musím odpovědně zvolat: Je to opravdu zázrak! Například nadrcená semena díky svým koagulačním vlastnostem umí čistit vodu! Čtěte a mažte se. Moringa určitě překvapí i vás.
Moringa – zázračný strom života, ale proč?
Moringový strom je nejen zázračný, ale je i velice zajímavý z botanického úhlu pohledu. Roste velice rychle, až 3 metry za rok, kvete již ve dvou letech. Vykvétá dvakrát za rok a průběžně vytváří plody. Dá se pěstovat tak, že se urychlí jeho plodnost. Dobře odolává suchu díky hlízám, které si vytváří na kořenech.
V oblastech s dostatkem tepla a vody lze listy získávat z mladých stromků již za 2,5 měsíce po výsadbě, na 1 ha plantáže lze za rok vyprodukovat až 27 t čerstvých listů. Listy moringy jsou velmi důležitou a nutričně bohatou složkou stravy hlavně v Africe. Konzumují se syrové ve formě salátů i vařené v polévkách a omáčkách. V období nadbytku se i suší. Obsahují mnoho minerálů, vitamínů a proteinů.
Z Afriky také pochází moringový olej Saloos, kterým jsem se při psaní článku poctivě mazala…
Moringová semena jako zdroj super oleje, ale i čistič vody
Plody se vyvíjejí asi 3 měsíce, začínají jako narůžovělá zkroucená trubice která se postupně prodlužuje do průměrné délky 20 cm (maximálně i přes 60 cm). Zelené, ještě nezralé lusky, jsou velmi oblíbené zejména na indickém subkontinentu. Připravují se obdobně jako zelené fazolové lusky, vyvážejí se dokonce i konzervované. Semena ze zralých plodů se praží a chutnají jako ořechy.
Prášek z rozdrcených semen nebo pokrutin dokáže vyčistit kalnou vodu (0,2 g prášku pročistí 1 litr kalné vody). Ve vodě rozpustné proteiny ve funkci koagulantu dokážou vyvločkovat (flokuovat) vodní zákal, který usedne na dno nádoby. V některých oblastech okolo Nilu se takto voda před převařením tradičně upravuje.
Jeden z nejstarších olejů světa
Zralá semena obsahují velké množství oleje (až 40 %) , který se po vylisování používá jednak pro kulinářské účely a kosmetiku, ale i v jemné mechanice, např. hodinářství.
Olej prodávající se někdy také pod názvem „behenový“ je nevysychavý a má mimořádně dlouhou trvanlivost. Byl oblíbeným olejem i ve starověkých kulturách, využíval se pro maceraci aromatických bylin a pryskyřic. Vzniklý olej byl pak tím, co známe z pramenů jako vonné oleje.
I ve starém Egyptě věděli o blahodárných účincích moringového oleje. Oblíbený byl díky svým pozitivním účinkům na ochranu pokožky proti ničivému prachu, písku a slunci a při dlouhých cestách v poušti. Byl zde natolik ceněný, že lahvička moringového oleje patřila i výbavě zemřelých.
Jak poznat pravý moringový olej?
Zeptali jsme se u odborníků. Pan Harašta, majitel společnosti Saloos, odpovídá: „Kvalitních moringových olejů na trhu není mnoho. Základním určujícím faktorem kvalitního moringového oleje je vysoký obsah kyseliny behenové 5–6 %, díky které moringový olej tuhne. Někdy se mu proto říká behenový olej. Jednoduchý pokus může být, když jej na chvíli vložíte do ledničky: kvalitní olej za nějakou dobu ztuhne, to je právě důkazem obsahu kyseliny behenové.“
Partnerem článku je firma Saloos
Potěšení pleti se jmenuje moringový olej
Tento vysoce vyživující olej vyniká také svými protizánětlivými a antiseptickými účinky. Mimořádně vhodný je na extrémně vysušenou, znečistěnou a problematickou pokožku se sklony k akné. Pomáhá zmenšit rozšířené póry a zlepšuje vzhled kůže tím, že ji zanechá nádherně rozzářenou.
Cestu k moringovému oleji si našla na Bali i naše redaktorka Petra Torová:
„Na moringový olej jsem byla velmi zvědavá. Před dvěma lety jsem byla na Bali a tam jsem se od místních lidí dozvěděla, jak ceněný a univerzální tento strom je, co všechno z něj využívají a jak jsou nejen listy plné minerálů a vitamínů. Olej je lehce nažloutlý, voní po pražených oříšcích a moc dobře se roztírá a vstřebává.“
Protože sama ráda ověřuji věci tradičně dlouho využívané, hledala jsem moringový olej od doby, kdy jsem o něm četla v knize Tekuté slunce od Jana Kusmirka. Postupně jsem vyzkoušela několik různých variant od více firem a musím konstatovat, že kvalita moringového oleje od Saloos jednoznačně vítězí. Má krásnou jemnou oříškovou vůni, skvělou konzistenci a účinky naprosto odpovídají předpokladům. Budu si ho kupovat, jak jen to půjde. Moje pleť jásá!
Právě proto, že je tak úžasný, zeptala jsem se v Saloosu, jestli nemají v plánu ho přidávat i do kosmetiky. Zatím ne, ale lahvička s čistým olejem je sama o sobě skvělým kosmetickým produktem!
Moringa v tradicích a historii
V lidovém léčitelství má moringa olejodárná také široké využití, kořenů se používá při poruchách trávení, proti břišním a střevním parazitům i jako lék tlumící bolest, semena působí protizánětlivě i snižují horečku, listy jsou účinné proti kurdějím. Moringa původně pochází z Indie, kde je již po tisíciletí používána v ajurvédské medicíně.
Zdroje:
- Moringa olejodárná. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2019 [cit. 2019-05-21]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Moringa_olejod%C3%A1rn%C3%A1
- Super potravina Moringa oleifera [online]. Nová Regena, 2015 [cit. 2019-05-21]. Dostupné z: https://www.e-regena.cz/superpotravina-moringa-oleifera/
- Phytother Res. [online]. John Wiley, 2005, 2005(21) [cit. 2019-05-21]. Dostupné z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2023
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
- KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
Foto: Pixabay.com
Partnerem článku je:
Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.