Moringový olej je plný života. Seznamte svou pleť s jeho blahodárnými účinky

Moringa se jmenuje olejodárná – Moringa oleifera. Prostě má svůj poklad přímo v názvu. Není na světě mnoho takových rostlin, právem se jí říká „zázračný strom“. Moringový strom je pro místní obyvatele nepostradatelným zdrojem živin, v Africe se konzumují hlavně listy, v Indii zase plody. A olej získávaný z jejích semen je také mimořádný. Obzvláště pro naši pokožku.

Přečtěte si,

  • proč je moringa opravdový zázrak a co všechno umí,
  • jak olej využívaly už starověké kultury,
  • jak poznat opravdu kvalitní moringový olej,
  • na jakou se hodí pleť a jakou máme s moringovým olejem zkušenost my v redakci 🙂

Upřímně, zdá se to až neuvěřitelné, co všechno tenhle nenápadný strom umí. Ano, moringa je jedním z hitů současné zdravé výživy a oslavují ji i vyznavači „superfoods“. Já se prokousala reklamním balastem výrobců i prodejců a došla až k podloženým odborným studiím. Jak je u mne obvyklé, vedla moje objevná cesta přes tradiční starobylé způsoby použití mezi původními obyvateli. A musím odpovědně zvolat: Je to opravdu zázrak! Například nadrcená semena díky svým koagulačním vlastnostem umí čistit vodu! Čtěte a mažte se. Moringa určitě překvapí i vás.

Moringa – zázračný strom života, ale proč?

Moringa olejodárná
Moringové lusky jsou až 60 cm dlouhé.

Moringový strom je nejen zázračný, ale je i velice zajímavý z botanického úhlu pohledu. Roste velice rychle, až 3 metry za rok, kvete již ve dvou letech. Vykvétá dvakrát za rok a průběžně vytváří plody. Dá se pěstovat tak, že se urychlí jeho plodnost. Dobře odolává suchu díky hlízám, které si vytváří na kořenech.

V oblastech s dostatkem tepla a vody lze listy získávat z mladých stromků již za 2,5 měsíce po výsadbě, na 1 ha plantáže lze za rok vyprodukovat až 27 t čerstvých listů. Listy moringy jsou velmi důležitou a nutričně bohatou složkou stravy hlavně v Africe. Konzumují se syrové ve formě salátů i vařené v polévkách a omáčkách. V období nadbytku se i suší. Obsahují mnoho minerálů, vitamínů a proteinů.

Z Afriky také pochází moringový olej Saloos, kterým jsem se při psaní článku poctivě mazala…

Moringová semena jako zdroj super oleje, ale i čistič vody

Plody se vyvíjejí asi 3 měsíce, začínají jako narůžovělá zkroucená trubice která se postupně prodlužuje do průměrné délky 20 cm (maximálně i přes 60 cm). Zelené, ještě nezralé lusky, jsou velmi oblíbené zejména na indickém subkontinentu. Připravují se obdobně jako zelené fazolové lusky, vyvážejí se dokonce i konzervované. Semena ze zralých plodů se praží a chutnají jako ořechy.

Prášek z rozdrcených semen nebo pokrutin dokáže vyčistit kalnou vodu (0,2 g prášku pročistí 1 litr kalné vody). Ve vodě rozpustné proteiny ve funkci koagulantu dokážou vyvločkovat (flokuovat) vodní zákal, který usedne na dno nádoby. V některých oblastech okolo Nilu se takto voda před převařením tradičně upravuje.

Jeden z nejstarších olejů světa

Moringový olej
Vypadá celkem nenápadně, ale mnoha lidem pomáhá přežít.

Zralá semena obsahují velké množství oleje (až 40 %) , který se po vylisování používá jednak pro kulinářské účely a kosmetiku, ale i v jemné mechanice, např. hodinářství.

Olej prodávající se někdy také pod názvem „behenový“ je nevysychavý a má mimořádně dlouhou trvanlivost. Byl oblíbeným olejem i ve starověkých kulturách, využíval se pro maceraci aromatických bylin a pryskyřic. Vzniklý olej byl pak tím, co známe z pramenů jako vonné oleje.

I ve starém Egyptě věděli o blahodárných účincích moringového oleje. Oblíbený byl díky svým pozitivním účinkům na ochranu pokožky proti ničivému prachu, písku a slunci a při dlouhých cestách v poušti. Byl zde natolik ceněný, že lahvička moringového oleje patřila i výbavě zemřelých.

Jak poznat pravý moringový olej?

Zeptali jsme se u odborníků. Pan Harašta, majitel společnosti Saloos, odpovídá: „Kvalitních moringových olejů na trhu není mnoho. Základním určujícím faktorem kvalitního moringového oleje je vysoký obsah kyseliny behenové 5–6 %, díky které moringový olej tuhne. Někdy se mu proto říká behenový olej. Jednoduchý pokus může být, když jej na chvíli vložíte do ledničky: kvalitní olej za nějakou dobu ztuhne, to je právě důkazem obsahu kyseliny behenové.

Partnerem článku je firma Saloos

Potěšení pleti se jmenuje moringový olej

Květy moringy olejodárné
Konzumují se i květy, například v salátech, a kořeny chutnají jako křen.

Tento vysoce vyživující olej vyniká také svými protizánětlivými a antiseptickými účinky. Mimořádně vhodný je na extrémně vysušenou, znečistěnou a problematickou pokožku se sklony k akné. Pomáhá zmenšit rozšířené póry a zlepšuje vzhled kůže tím, že ji zanechá nádherně rozzářenou.

Cestu k moringovému oleji si našla na Bali i naše redaktorka Petra Torová:

Na moringový olej jsem byla velmi zvědavá. Před dvěma lety jsem byla na Bali a tam jsem se od místních lidí dozvěděla, jak ceněný a univerzální tento strom je, co všechno z něj využívají a jak jsou nejen listy plné minerálů a vitamínů. Olej je lehce nažloutlý, voní po pražených oříšcích a moc dobře se roztírá a vstřebává.

Protože sama ráda ověřuji věci tradičně dlouho využívané, hledala jsem moringový olej od doby, kdy jsem o něm četla v knize Tekuté slunce od Jana Kusmirka. Postupně jsem vyzkoušela několik různých variant od více firem a musím konstatovat, že kvalita moringového oleje od Saloos jednoznačně vítězí. Má krásnou jemnou oříškovou vůni, skvělou konzistenci a účinky naprosto odpovídají předpokladům. Budu si ho kupovat, jak jen to půjde. Moje pleť jásá!

Právě proto, že je tak úžasný, zeptala jsem se v Saloosu, jestli nemají v plánu ho přidávat i do kosmetiky. Zatím ne, ale lahvička s čistým olejem je sama o sobě skvělým kosmetickým produktem!

Moringa v tradicích a historii

V lidovém léčitelství má moringa olejodárná také široké využití, kořenů se používá při poruchách trávení, proti břišním a střevním parazitům i jako lék tlumící bolest, semena působí protizánětlivě i snižují horečku, listy jsou účinné proti kurdějím. Moringa původně pochází z Indie, kde je již po tisíciletí používána v ajurvédské medicíně.

Zdroje:

  • Moringa olejodárná. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2019 [cit. 2019-05-21]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Moringa_olejod%C3%A1rn%C3%A1
  • Super potravina Moringa oleifera [online]. Nová Regena, 2015 [cit. 2019-05-21]. Dostupné z: https://www.e-regena.cz/superpotravina-moringa-oleifera/
  • Phytother Res. [online]. John Wiley, 2005, 2005(21) [cit. 2019-05-21]. Dostupné z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2023
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.

Foto: Pixabay.com

Partnerem článku je:

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články