Mimóza je sladce vonící citlivá pečovatelka s trny

Když si zadáte na internetu pojem mimóza (acacia), vyskočí na vás slovo “citlivka”. Ano, je to velice přesné pro tuto rostlinu, jak uvedu v článku. Název acacia pochází z řeckého slova a znamená ,,trnitý”. Má se za to, že právě Kristova trnová koruna byla spletena z větví a listí z tohoto stromu. I žlutá barva je přiřazena Ježíšovi. Je vynikající na třetí čakru a pomáhá nám dodat sílu především v období zimy a jara. V aromaterapii se můžeme setkat jak s hydrolátem, tak absolue z této rostlinky. Je považována za vzácnou vůni a patří k těm nákladnějším.

I její květy lákají k pomazlení, jako plyšoví medvídci. Je to úžasná květina. Milá, hladivá, laskavá.  Říká se o ní, že je to rostlina moudrosti. Možná proto je vhodná i na stárnoucí nebo suchou pleť, kterou dokáže hydratovat a díky schopnosti mimózového hydrolátu i zpevnit. Také se používá na záněty, dermatitidy a ekzémy.

Plyšové květy lákají k pomazlení

Hydrolát z mimózy voní po medu

Hydrolát z mimózy (Acacia dealbata)  je velmi vzácný. My jsme měli tu čest, že jsme tuto rostlinku osobně sbírali a následně destilovali, a to na certifikované aromaterapeutické stáži v Africe s firmou Yasminka.

Mimóza je v Africe symbol jara. Než jsme přiletěli, bylo v Africe, v horách Velkého Atlasu, celkem chladno. Proto jsme při našem příjezdu v dubnu mimózu zastihli. Jinak kvete pouze v měsíci únor až březen.

Její květenství je jasně žluté. Jakoby naznačovala, že po tmě přichází světlo. Jakoby do sebe pohlcovala sluneční paprsky. Voní velmi sladce, až omamně. Těsně po destilaci je její vůně spíše trávová, až časem se rozloží do medova.

 

 

Mimózová péče o citlivé dušičky

Jak jsem naznačila v úvodu, název mimóza znamená citlivka. Používám ji zejména v citlivém období našich životů. A to nejen u žen a dětí, kde se přímo nabízí, ale i u zvířátek. Je vhodná pro všechny živé bytosti s plačící a smutnou Duší. Je vhodná zvláště pro opuštěné nebo týrané bytosti.

Hydrolát z mimózy si při aromaterapeutickém ošetření jednou vybral i pejsek, který trpěl u nových majitelů úzkostí.

Mimózový hydrolát nás provede něžně trpkou cestou života a to laskavým a citlivým přístupem. Jeho vůně, která je opojná, uklidňuje a ukolébá. Vrátí zpět do přítomnosti.

Exotika do parfému i výživa pro pleť

Mimo jiné používám tento vzácný hydrolát i do přírodního aromaterapeutického parfému, kterému dodá silnou exotičnost.

Hydroláty na pleť se doporučují stříknout na vatový tampón a tímto tampónem pleť očistit. Při této představě mě jímá hrůza. Takové plýtvání tak vzácnou ingrediencí! Proto si mimózový hydrolát stříknu přímo na pleť a následně vmasíruji olej nebo krém, který používám. Takto mám jistotu, že ani kapka nepřijde nazmar.

Případně si hydrolát stříknu přímo na vlasy. Tím mám zaručenou nejen vůni, ale i vyživení mých barvených, suchých vlasů.

Nejen, že krásně voní, ale je i velmi dekorativní rostlinou.

Esence z mimózy? Pouze absolue!

Z mimózy nejde získat éterický olej pomocí destilace.

Ne vždy je možné získat silice pomocí parovodní destilace rostlin. Týká se to takových rostlin, které mají například křehké květy. Destilací by se poničily a tím by se ničeho nedosáhlo.

V těchto případech se vůně získává pomocí takzvaného absolue. Při tomto postupu je zapotřebí nějaká látka, která by na sebe tu vůni navázala. Většinou se používá ethanol, methanol. Výsledný materiál se pak znovu extrahuje. Takto získaná extrahovaná silice nemusí být zrovna to nejlepší pro použití na tělo. Je důležité vědět, jak byla extrahovaná a čím.

Kvetoucí mimózové keře, toť učiněná nádhera

Zdivočelým emocím dělá mimóza dobře

Destilace mimózy na pobytu v Africe

Pokud se potřebuji zklidnit po náročném dni, není nad to ponořit se do vůně mimózy. Její žlutá barva uklidňuje žlučník a játra, která jsou příčinou hněvu. Jak krásně je i barva mimózy spjatá s jarem! Podle čínské medicíny jsou totiž játra a žlučník na jaře na vrcholu a je vynikající se jim v tuto dobu věnovat. Mimóza je pro mě, díky našemu osobnímu spřátelení v Africe jednoznačně jarní vůně.

Na jarní hýčkání po dlouhé, tmavé a studené zimě, můžeme  vzít na pomoc proti jarní únavě a na definitivní odehnání temných chvil spojených se zimou hydrolát z mimózy.

Před spaním si například dělám koupel. Do napuštěné vany naleji dvě polévkové lžíce hydrolátu (děti čajové lžičky) a dokud je mi ve vaně dobře, tak se ani nehnu. Potom se jen překulím do postele a spánek je sladký, tak jako mimóza sama.

Přeji vám sladký život v mimózovém stavu.

Autorka článku: Xenie Bodorík Pilíková. Foto: Pixabay.com.

Vznik tohoto článku podpořila firma Yasminka, děkujeme.

Firma YASMINA CZECH s.r.o. a internetový obchod www.yasminka.cz byl vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům kvalitní masážní, esenciální oleje, přírodní mýdla, tělové peelingy, pleťové krémy a přípravky s bylinkami, které nejsou běžně k dostání v České republice. Laboratoř, kde jsou všechny tyto výrobky tvořeny, patří mezi nejlepší výrobce přírodní kosmetiky v celé severní Africe. Naše firma je přímým dovozcem té nejlepší přírodní kosmetiky nejen ze severní Afriky, ale i z dálného východu, zemí Středozemí aj. Máme exkluzivní zastoupení pro ČR a SR. Kosmetika Yasminka je vyrobena ze 100 % přírodních surovin a je vyrobena na základě tisíciletých tradičních receptur.

Zdroje:

  • Mezinárodní certifikovaný aromaterapeutický kurz v Africe s firmou Yasminka
  • Skripta z Holistické aromaterapeutické školy v Kyjově

 

Xenie Bodorík Pilíková

Xenie je absolventkou Holistické aromaterapeutické školy v Kyjově, studovala také Institut Aromaterapie v Praze. Je certifikovaná masérka, terapeutka EFT, Bachových esencí, meridiánových masáží ad. více jak 10 let. Vede pravidelně kurzy a přednášky, příležitostně vystupuje v televizi, přednáší Aromaterapii pro Mendelovu univerzitu.

Co o sobě říká? "Miluju život a jeho výzvy. S manželem cestujeme po světě, poznáváme kultury, život a věnujeme se destilaci bylinek, sbírání a jejich naciťování. Je potřeba používat hlavu, ale i srdce a Duši."

Přečtěte si podobné články